Do góry

Custom template

Zgubiłem książkę serwisową - co teraz?

Zgubiłem książkę serwisową od mojego auta. W jaki sposób mogę zdobyć nową? Zależy mi, aby mieć wszystkie dane, które w niej się znajdowały.

W tej sytuacji proponuję, aby skontaktował się Pan z dealerem samochodowym danej marki i poprosił o zastępczą książkę serwisową z wpisanymi do niej serwisami. Dodam, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy pojazd był serwisowany w autoryzowanych stacjach serwisowych.

Ile kosztuje i jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. C? Czy mogę zdawać egzamin w j. polskim?

Od lat mam prawo jazdy na kategorię A i B. Przez 5 lat byłem taksówkarzem w Polsce. Teraz przyjechałam do Wielkiej Brytanii i od znajomych usłyszałem o dobrze płatnej pracy jako kierowca samochodów ciężarowych. Dlatego chciałbym zdobyć nowy zawód. Ile kosztuje taki kurs? Czy mogę zdawać egzaminy w języku polskim? Bardzo proszę o pomoc.

Czy po 3 latach pobytu w UK muszę zmienić europejskie prawo jazdy na brytyjskie?

Czy po 3 latach pobytu w UK muszę zmienić europejskie prawo jazdy na brytyjskie? Posiadam tylko prawo jazdy na kategorię B i w miejscu, gdzie pracuję powiedziano mi, że mnie więcej samochodem na teren zakładu nie wpuszczą, tłumacząc to koniecznością zmiany prawa jazdy po 3 latach pobytu w UK. W przeciwnym wypadku prowadzenie samochodu jest nielegalne. Moi pracodawcy powołują się na DVLA.

Czy z brytyjskim statusem rezydenta mogę dalej jeździć na polskim prawie jazdy?

Mam 26 lat. Przyjechałem do Wielkiej Brytanii 5 lat temu. Od 2 lat jeżdżę autem mając polskie prawo jazdy. Rozumiem, że mogę tak jeździć aż do 70. roku życia. Tak wynika z tego co zrozumiałem z poprzednich tekstów publikowanych w rubryce Emano. Jeśli natomiast mam status rezydenta (registration certificate) – jest tak od roku – to powinienem wymienić polskie prawo jazdy, czy tak? Czy mogę jeździć, jak wcześniej pisałem, do ukończenia 70. roku życia?

Skradziono mi polskie prawo jazdy. Czy mogę wyrobić sobie brytyjskie?

W ubiegłym tygodniu skradziono mi w kinie portfel wraz z dokumentami, w tym z polskim prawem jazdy. Podobno (mówi tak mój znajomy) mogę w tej sytuacji od razu wyrobić sobie nowe, brytyjskie już prawo jazdy. Wydaje mi się to nieprawdopodobne, czy mogę prosić o szybkie potwierdzenie tej informacji?

Czy istnieje możliwość anulowania mandatu w zamian za jakiś kurs?

Mam na swoim koncie 6 punktów karnych. Wczoraj zostałem zatrzymany za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Mandat przyjąłem, ale jeszcze nie opłaciłem. Mam pytanie – czy istnieje możliwość anulowania mandatu w zamian za jakiś kurs? Lub jakaś redukcja wcześniejszych punktów? W artykule napisane jest, że trzeba zdobyć pismo od policji lub władz lokalnych. Jak takie pismo uzyskać?

Straciłem prawo jazdy z powodu alkoholu. Co muszę zrobić aby je odzyskać po upływie kary?

W październiku 2010 roku, po spożyciu alkoholu, miałem stłuczkę samochodową bez ofiar w ludziach. Dwa tygodnie później odbyła się rozprawa w Sheriff Court i zostałem ukarany finansowo oraz utratą prawa jazdy na okres 18 m-cy z możliwością skrócenia o 4 m-ce, jeżeli odbędę jakiś kurs. Kwestię finansową rozwiązałem, tzn. wpłaciłem całość kary.