Do góry

Wiadomości

Tysiące domów kupione za "Help to Buy"

Mający na celu ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania program "Help to buy", który został powołany do życia pod koniec zeszłego roku, przynosi pierwsze rezultaty.

Dotychczas w ramach programu zakupiono prawie osiem tysięcy domów. Fot. Małgorzata Lachowicz-Jachim.

Brytyjskie ministerstwo finansów poinformowało, że dotychczas w ramach programu zakupiono 7313 domów. 80 proc. z nich trafiło w ręce kupujących nieruchomość po raz pierwszy.

Reklama

"To, czy ktoś żyje z zasiłku, czy chodzi do pracy, to jego wybór"

Tracey MacDonald z Manchestru, wraz z szesnastoletnią córką utrzymująca się zasiłku, broni swojego prawa do "dymka" i "browarka", nawet jeśli innych - pracujących - może wkurzać to, że pozwala sobie na nie ze skromnego zasiłku.

Opłaca się inwestować w nieruchomości

Ceny najmu nieruchomości w Wielkiej Brytanii wciąż rosną. Zgodnie z najnowszymi badaniami z Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS), popyt także nie słabnie.

Wzrost czynszów napędzany jest przez rosnący popyt. Jak się okazuje, chętniej niż mieszkania wynajmowane są domy. Dlatego też coraz więcej Polaków kupuje mieszkania i domy w Wielkiej Brytanii by zarabiać na wynajmie.

Ceny domów rosną najbardziej w Edynburgu

Średnie ceny domów w Wielkiej Brytanii spadły o 1,7 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku, ujawnia najnowszy raport Zoopla. Według witryny wartości nieruchomości mieszkaniowych są obecnie niższe średnio 2,8 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ale nie w Edynburgu.

Według raportu, najmniejsze spadki zanotowano w Szkocji. Tam, od poprzedniego kwartału, ceny stopniały tylko o 1,4 proc.. Aktualnie, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wartości wzrosły o 4,1 proc..

Zmiany w stawkach za ubezpieczenie aut

Weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej zabraniająca ubezpieczycielom brania pod uwagę płci kierowcy przy ustalaniu wysokości składki ubezpieczenia. To spowodowało pierwsze zmiany w cenach ubezpieczeń.

W Wielkiej Brytanii zmiana ta wpłynie szczególnie na stawki ubezpieczenia młodych kierowców, gdyż obecnie w tej grupie wiekowej są największe rozpiętości w cenach, uzależnione od płci.

12.05 Edynburg: V Dzień Porad dla Polaków

Jak co roku Edinburgh Council organizuje dla osób przybyłych do UK bezpłatną sesję informacyjną nt. życia, pracy i możliwości rozwoju w stolicy Szkocji. Porad będzie można zasięgnąć w sobotę 12 maja w edynburskim South Bridge Resource Centre między godz. 10 a 12.

Inicjatywa ma na celu pomoc osobom przyjezdnym. Eksperci i przedstawiciele różnych instytucji udzielą informacji na tematy takie jak poszukiwania pracy, staże i wolontariat, studia, kursy języka angielskiego itp.

Ceny brytyjskich mieszkań znów spadły

Średnie ceny domów w Wielkiej Brytanii spadły o 1,7% w pierwszych trzech miesiącach roku, ujawnia najnowszy raport Zoopla. Według witryny, przeciętna cena za mieszkanie wynosi 215 436 funtów. To 3 708 funtów mniej, niż w roku ubiegłym.

Anglia: Nawet 75 tys. funtów rabatu dla rodzin przy zakupie mieszkania

Koalicja rządząca planuje podnieść w Anglii zniżki na zakup mieszkań socjalnych dla osób z niskimi dochodami. Mogą one wynieść nawet 75 tys. funtów.

Mieszkania socjalne przy Dovehouse Close w Warwick, fot. Lydia

Program prawa do zakupu mieszkań socjalnych (ang. Right-to-Buy) został zainicjowany przez Margaret Thatcher w latach 80’. Dotychczas zniżki od wartości rynkowej nieruchomości, na jakie mogły liczyć rodziny o niskich dochodach wahały się od 16 to 38 tys. funtów w zależności od lokalizacji.

Kupno mieszkania tańsze niż wynajem

Średni koszt wynajmu mieszkania w Wielkiej Brytanii przewyższa koszty związane ze spłatą kredytu hipotecznego o ponad 100 funtów miesięcznie. Obecnie jedynie w Walii wynajem nieruchomości pozostaje opcją tańszą niż zakup – donosi „The Telegraph”.

Jak obliczył bank Halifax, koszt zakupu trzypokojowego mieszkania w kraju wynosi średnio 600 funtów miesięcznie, podczas gdy wynajem podobnej nieruchomości kosztuje 716 funtów miesięcznie. Najwięcej przepłacają najemcy mieszkań w Londynie.

Pondajmowanie mieszkań socjalnych będzie nielegalne

Brytyjski rząd planuje wprowadzić przepis, w myśl którego podnajmowanie mieszkań socjalnych stanie się przestępstwem.

Tower Hamlets Estates, Londyn, fot. Ewan Munro

Ocenia się, że ponad 160 tys. osób podnajmuje mieszkania, które otrzymało od państwa. Obecnie nie jest to przestępstwem. Ministrowie określili sytuację jako "skandaliczną".