Do góry

Mieszkania

Tysiące domów kupione za "Help to Buy"

Mający na celu ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania program "Help to buy", który został powołany do życia pod koniec zeszłego roku, przynosi pierwsze rezultaty.

Dotychczas w ramach programu zakupiono prawie osiem tysięcy domów. Fot. Małgorzata Lachowicz-Jachim.

Brytyjskie ministerstwo finansów poinformowało, że dotychczas w ramach programu zakupiono 7313 domów. 80 proc. z nich trafiło w ręce kupujących nieruchomość po raz pierwszy.

Reklama

Ceny brytyjskich mieszkań znów spadły

Średnie ceny domów w Wielkiej Brytanii spadły o 1,7% w pierwszych trzech miesiącach roku, ujawnia najnowszy raport Zoopla. Według witryny, przeciętna cena za mieszkanie wynosi 215 436 funtów. To 3 708 funtów mniej, niż w roku ubiegłym.

Szkocja: nowy system ochrony depozytów

Minister Mieszkalnictwa oraz Transportu Szkocji, Keith Brown, zatwierdził nowy program ochrony depozytów wpłacanych przez najemców. Podobny system stosowany jest już w Anglii i Walii.

Depozyt jest rodzajem zabezpieczenia na wypadek uszkodzeń, dokonanych przez lokatora lub zaległości w opłacaniu czynszu. Zgodnie z prawem powinien być zwrócony po wyprowadzce, chyba, że zaistniały jakieś okoliczności, które to uniemożliwiają (np. zniszczenie lokalu przez najemcę).

Anglia: Nawet 75 tys. funtów rabatu dla rodzin przy zakupie mieszkania

Koalicja rządząca planuje podnieść w Anglii zniżki na zakup mieszkań socjalnych dla osób z niskimi dochodami. Mogą one wynieść nawet 75 tys. funtów.

Mieszkania socjalne przy Dovehouse Close w Warwick, fot. Lydia

Program prawa do zakupu mieszkań socjalnych (ang. Right-to-Buy) został zainicjowany przez Margaret Thatcher w latach 80’. Dotychczas zniżki od wartości rynkowej nieruchomości, na jakie mogły liczyć rodziny o niskich dochodach wahały się od 16 to 38 tys. funtów w zależności od lokalizacji.

Kupno mieszkania tańsze niż wynajem

Średni koszt wynajmu mieszkania w Wielkiej Brytanii przewyższa koszty związane ze spłatą kredytu hipotecznego o ponad 100 funtów miesięcznie. Obecnie jedynie w Walii wynajem nieruchomości pozostaje opcją tańszą niż zakup – donosi „The Telegraph”.

Jak obliczył bank Halifax, koszt zakupu trzypokojowego mieszkania w kraju wynosi średnio 600 funtów miesięcznie, podczas gdy wynajem podobnej nieruchomości kosztuje 716 funtów miesięcznie. Najwięcej przepłacają najemcy mieszkań w Londynie.

Pondajmowanie mieszkań socjalnych będzie nielegalne

Brytyjski rząd planuje wprowadzić przepis, w myśl którego podnajmowanie mieszkań socjalnych stanie się przestępstwem.

Tower Hamlets Estates, Londyn, fot. Ewan Munro

Ocenia się, że ponad 160 tys. osób podnajmuje mieszkania, które otrzymało od państwa. Obecnie nie jest to przestępstwem. Ministrowie określili sytuację jako "skandaliczną".