Do góry

Firma

Pomoc kredytowa dla małych i średnich firm

Kanclerz George Osborne we wtorek ujawni plan wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rząd ma być m.in. gwarantem dla pożyczek o łącznej wartości £20 miliardów.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu, banki będą miały możliwość udzielania tańszych pożyczek. W ten sposób, przedsiębiorcy zapłacą mniejsze odsetki, co w efekcie ma pozytywnie wpłynąć na rozwój mniejszych firm.

Wśród planów znajduje się też nałożenie ograniczenia na wzrost cen biletów kolejowych oraz komunikacji miejskiej w Londynie

Najlepsze, bo polskie

"Nic nadzwyczajnego, kolejna polska restauracja w Londynie" – pomyślicie. Niekoniecznie. Malina dopiero raczkuje, zdążyła już jednak zdobyć najbardziej prestiżową nagrodę kulinarną w Wielkiej Brytanii – Best New Local Restaurant, przyznawaną przez magazyn "Time Out".

Malina, otwarta w styczniu tego roku, znajduje się w dzielnicy Brook Green w zachodnim Londynie, kilka minut od stacji Hammersmith. Oferuje polskie i wschodnioeuropejskie jedzenie, zwane, "with a twist". Twist, który do nowej restauracji wnosi utalentowany kucharz Marek Kluczny.

Czas kolejnej recesji

Rynek kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych zaczął pękać dokładnie cztery lata temu. Mała z początku rysa szybko doprowadziła do załamania na giełdach i do globalnej recesji.

W 2010 roku niektórym krajom udało się odrobić straty, a nawet osiągnąć wzrost. Nie na długo. Kolejna recesja już wydaje się być tuż za drzwiami. Jej skutki gospodarcze i społeczne mogą być znacznie bardziej poważne.

Bezpłatna Konferencja Polskiego Biznesu

Wiele polskich firm z Wielkiej Brytanii koncentruje się na polskim kliencie. Jak sprawić, by odbiorcą produktu czy usługi stał się Brytyjczyk? Wiedzą i doświadczeniem w pozyskiwaniu klienta podzielą się brytyjscy specjaliści.

Polish Matters Consulting Limited, wydawca czasopisma "Twój Sukces UK", organizuje Konferencję Polskiego Biznesu. Ma ona służyć przede wszystkim wsparciu polskiej przedsiębiorczości w Wielkiej Brytanii, jak również umożliwić nawiązanie kontaktów biznesowych.

Ogromne emerytury dyrektorów w UK

Dyrektorzy największych brytyjskich firm przechodząc na emeryturę otrzymują nawet do 175 tys. funtów rocznie – raport cytowany przez High Pay Commision (HPC) przytacza "BBC".

Jak ujawniła komisja, dyrektorzy spółek z tzw. FTSE 100, indeksu firm notowanych na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych, otrzymują na emeryturze świadczenia sięgające nawet 175 tys. funtów, czyli 29 razy większe niż reszta pracowników.

Dalsza stagnacja w brytyjskich płacach

Z informacji udostępnionych dzisiaj przez związek zawodowy TUC wynika, że w Wielkiej Brytanii stale rośnie różnica w szybkości wzrostu płac pomiędzy najlepiej a najgorzej płatnymi zawodami – informuje bbc.co.uk.

Na przestrzeni ostatnich 30 lat osoby z najniższym dochodem odnotowały średnio 26% realny wzrost wynagrodzenia. W tym samym okresie, pensje osób zatrudnionych w sektorze medycznym wzrosły średnio o 153%, a sędziowie oraz prawnicy zauważyli 100% wzrost dochodów.

Budżet na rok 2011 został ogłoszony

Minister finansów, George Osborne, ogłosił dzisiaj zmiany budżetowe na rok 2011. Wśród najważniejszych, znajduje się m.in. obniżenie cła nałożonego na paliwa oraz zwiększenie sumy dochodu wolnego od podatku.

Poniżej znajduje się podsumowanie najważniejszych zmian, czekających podatników od 1 kwietnia, a w przypadku cen paliwa od dzisiaj od godziny 18:00:

Paliwo

  • Akcyza na paliwo zostanie zmniejszona o 1p na litrze od godziny 18:00,
  • Podwyżka akcyzy na paliwo o 4p na litrze zostaje odłożona do 2012 roku,

"Pierwsze kroki bizneswomen" - seminarium

Już w tę sobotę, 19 lutego, w Londynie odbędzie się bezpłatne seminarium z serii Kobiety Sukcesu UK, pt. "Pierwsze kroki bizneswomen w Wielkiej Brytanii".

W jego trakcie zostaną omówione praktyczne aspekty otwarcia własnej działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Wśród wielu kwestii poruszone zostaną m.in. te związane z zarejestrowaniem firmy typu „limited” (czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – z o.o.), pozyskaniem początkowego kapitału oraz wyborem odpowiedniego banku.

Czy haggis wróci na amerykańskie stoły?

Delegacja rządu Stanów Zjednoczonych została zaproszona do Szkocji. Przedstawiciele szkockiego rządu podejmą próbę przekonania ich do odwołania 40-letniego zakazu importu haggis - pisze BBC.

Minister spraw zagranicznych, Richard Lochhead postanowił wystosować to zaproszenie parę dni po Nocy Burna – święcie na cześć szkockiego poety Roberta Burna, który był smakoszem haggis. Tradycyjna potrawa szkocka przyrządzana jest z serca, wątroby i płuc owczych.

Podwyżka VAT z 17,5 do 20 procent

[img id=862571/]

Od dziś w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowa, podwyższona stawka podstawowa podatku VAT – obejmująca większość towarów i usług. Z 17,5% wzrosła ona do 20%.

Przedsiębiorcy sami zdecydują, czy 2,5-procentową podwyżkę wezmą w całości lub częściowo na siebie, czy obciążeni zostaną klienci. Z badań firmy konsultingowej KPMG wynika, że większość sklepów podniesie w styczniu ceny o więcej niż 2,5% - by wykorzystać podwyżkę VAT-u do zakamuflowania zwyżek cen.

[box caption=" "]