Do góry

Artykuły

Kto mnie kupi?

Większość transakcji handlowych w Europie odbywa się już w internecie. Niemal w każdym domu jest stałe łącze, więc możemy kupować, co tylko nam się podoba. A jeśli jest popyt, jest i podaż – to zasada stara jak świat! Dlatego wszelakiego rodzaju strony i portale aukcyjne przeżywają renesans.

Kupowanie w internecie daje nam również dodatkowe atrakcje w postaci dreszczyku emocji związanego z licytacją.

Polscy przedsiębiorcy na szkockim rynku

Ponad sto osób wzięło udział w seminarium biznesowym "Polscy przedsiębiorcy w podboju szkockiego rynku", które odbyło się ubiegłym tygodniu w Edynburgu. – W Polsce przedsiębiorca kojarzy się z "hochsztaplerem". W Wielkiej Brytanii z kimś budującym potęgę kraju – tłumaczył Michał Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

W przemówieniu otwierającym konferencję Tomasz Trafas, Konsul Generalny RP w Edynburgu, wyjaśniał, że Polska stała się dla Wielkiej Brytanii bardzo znaczącym partnerem handlowym.

Polscy przedsiębiorcy na szkockim rynku

Blisko setka Polaków wzięła udział w konferencji biznesowej, która tydzień temu odbyła się w Edinburgh Royal Society. – W Polsce przedsiębiorca kojarzy się ze słowem "hochsztapler". W UK z tym, który buduje potęgę kraju – zachęcał Michał Dembiński, dyrektor Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

W przemówieniu otwierającym konferencję Tomasz Trafas, Konsul Generalny RP w Edynburgu wyjaśniał, że Polska stała się dla Wielkiej Brytanii bardzo znaczącym partnerem handlowym.

10.02 Edynburg: Salon w oparach absurdu

Chcesz wziąć czynny udział w spektaklu absurdalnym, nieobliczalnym, nonsensownym? Teatralne adaptacje twórczości m.in. Gałczyńskiego, Tuwima i Słonimskiego przygotowuje od 10 lutego Interaktywny Salon Piszących w Szkocji.

Impreza artystyczna pod nazwą "Salon w oparach absurdu" odbędzie się w The Ukrainian Club przy 14 Royal Terrace.

Najlepsze, bo polskie

"Nic nadzwyczajnego, kolejna polska restauracja w Londynie" – pomyślicie. Niekoniecznie. Malina dopiero raczkuje, zdążyła już jednak zdobyć najbardziej prestiżową nagrodę kulinarną w Wielkiej Brytanii – Best New Local Restaurant, przyznawaną przez magazyn "Time Out".

Malina, otwarta w styczniu tego roku, znajduje się w dzielnicy Brook Green w zachodnim Londynie, kilka minut od stacji Hammersmith. Oferuje polskie i wschodnioeuropejskie jedzenie, zwane, "with a twist". Twist, który do nowej restauracji wnosi utalentowany kucharz Marek Kluczny.

Czas kolejnej recesji

Rynek kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych zaczął pękać dokładnie cztery lata temu. Mała z początku rysa szybko doprowadziła do załamania na giełdach i do globalnej recesji.

W 2010 roku niektórym krajom udało się odrobić straty, a nawet osiągnąć wzrost. Nie na długo. Kolejna recesja już wydaje się być tuż za drzwiami. Jej skutki gospodarcze i społeczne mogą być znacznie bardziej poważne.

Złoty środek

Martin Oliwa przyjechał do Londynu jako fachowiec. W Polsce miał dobrze prosperującą firmę z biżuterią. Nam opowiada dlaczego osiadł w Londynie na stałe i zdobył tytuł najlepszego jubilera w Wielkiej Brytanii.

Jaka jest historia Twojego przyjazdu do UK?

Polskie marki skazane na polskie półki?

Minęło już 6,5 roku odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, a Wielka Brytania otworzyła swój rynek pracy dla Polaków. Napływ polskich obywateli na Wyspy zapoczątkował również zmiany na brytyjskim rynku konsumenckim, gdzie wkrótce zaczęły pojawiać się polskie produkty, głównie żywnościowe. Czy nadszedł już czas, żeby polscy producenci zaczęli oferować swoje wyroby również Brytyjczykom?

Polskie produkty żywnościowe emigrują z Polakami

Ochrona przed kryzysem

Jeśli mówisz dobrze po angielsku i nie byłeś wcześniej karany, możesz spróbować swoich sił w branży "security". Brytyjskie firmy nawet w czasach kryzysu szukają chętnych do pracy w ochronie.

Przedsiębiorcza jak Polka

Polki są najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Europie – od kilku lat fakt ten potwierdzany jest przez kolejne międzynarodowe badania. W 2006 roku aż 39% małych i średnich firm nad Wisłą należało do pań. Dla porównania, w tym samym roku kobiety były właścicielkami 27% firm w Wielkiej Brytanii. Czy przedsiębiorczość jest również cechą polskich emigrantek na Wyspach?