Do góry

Praca

Problemy pracujących kobiet

Zaczyna się od rekrutacji: proste, bezpośrednie pytanie czy jest w ciąży? Podpisywanie klauzul zobowiązujących do nie zachodzenia w ciążę w ciągu kilku kolejnych lat. Takie zachowania nie budzą sprzeciwu ze strony pracodawców. Wręcz przeciwnie uchodzą za normalne zabezpieczenia firmy.

Fot. soylentgreen23

Grupą szczególnie zagrożoną bezrobociem są pracujące matki. Powszechne i mylne są opinie pracodawcy, dotyczące obniżenia ich zaangażowania w pracę, dyspozycyjność i elastyczność.

Jak w UK być zawodowym kierowcą?

Kierowca ciężarówki lub autobusu zarabia w Wielkiej Brytanii 4-5 razy więcej niż w Polsce. Na Wyspach w tym zawodzie pracują zarówno Polacy jak i Polki. W UK można zrobić prawo jazdy i zdobyć wszelkie uprawnienia nawet nie znając dobrze języka.

To ważny, ale nie jedyny powód, dla którego wiele osób decyduje się na podjęcie wysiłku i zmianę swojego zawodu.

Fabryka kurczaków

Polacy harują tu ponad siły za ciut wyższą niż minimalna stawkę. Upał, mróz, stres, tempo. Kontuzje, wycieńczenie, ból. A teraz doszedł jeszcze strach. Ruszyły masowe zwolnienia. Każdy boi się o utratę swojego miejsca przy taśmie.

Zaczęło się od dyskusji w internecie. Temat brytyjskiej ubojni i przetwórni kurczaków podjęła forumowa Aga:

Jakie polskie dokumenty zabrać do UK?

Choć biurokracja w Wielkiej Brytanii nie jest monstrualna, poszukując pracy trzeba mieć podstawowy pakiet dokumentów. Należy też wiedzieć, że niektóre świadectwa wystawione w Polsce w ogóle się tu nie liczą. A pewne dokumenty mogą wręcz zaszkodzić.

O takich dokumentach jak paszport czy dowód osobisty nie trzeba przypominać, chociaż warto dodać, że lepiej mieć oba przy sobie.

Własna firma w Wielkiej Brytanii

Jak otworzyć własny biznes na Wyspach? Czy można zrobić to z dnia na dzień, praktycznie bez żadnych nakładów finansowych? Osobą, której się to udało jest Wiesława Sobczak z Berwick. Dziś zatrudnia własnych pracowników i startuje w brytyjskich przetargach.

Wiesława Sobczak rozwinęła swoją firmę w ciągu jednego roku

Początki pobytu Wiesławy Sobczak na Wyspach nie były łatwe. Gdy przyjechała do Berwick-upon-Tweed, miasta przy granicy szkocko-angielskiej, znała zaledwie kilka słów po angielsku. Miała też na dzieci na wychowaniu.

Polacy strajkiem wywalczyli podwyżki

Polski personel sprzątający szpital w Southampton przystąpił do strajku. Osoby pracujące dla prywatnej firmy Compass zdecydowały się na taką formę protestu, aby uzyskać zaległe wynagrodzenia chorobowe, więcej dni płatnego urlopu oraz wyższe stawki godzinowe. Wygrali.

Polacy podczas akcji strajkowej w Southampton

O przebiegu akcji zorganizowanej przez związek zawodowy UNISON mówią jego członkowie – Jacek Cholewicki oraz Adam Rogalewski

Marcin Gazda: Co przesądziło o podjęciu strajku?

Warto skorzystać z ofert agencji pracy

Brytyjskie agencje zainteresowane zatrudnianiem Polaków coraz częściej ogłaszają się na polskojęzycznych portalach. Wśród licznych ofert nie brakuje pracy za atrakcyjne stawki. Wynagrodzenie zależy często od wydajności. Można zarobić nawet £10/godz.

Fot. ReneDB

Angielskojęzyczne oferty pracy na polskojęzycznych portalach w Wielkiej Brytanii nie budzą już żadnego zdziwienia. Choć jeszcze kilka lat temu brytyjski pracodawca zainteresowany zatrudnianiem Polaków nie bardzo wiedział jak do nich dotrzeć.

Wzrosła stopa bezrobocia w UK do 7,9%

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła do 7,9 proc. i jest obecnie na najwyższym poziomie od lutego 2010 roku – informuje BBC.

W drugim kwartale trwającego roku liczba bezrobotnych zwiększyła się o 38 tys. Według danych opublikowanych przez Office for National Statistics (ONS), w czerwcu w Wielkiej Brytanii było niemal 2,5 miliona zarejestrowanych osób pozostających bez pracy.

Gdzie i ile zarabia się w Wlk. Brytanii?

Wielka Brytania to wciąż najczęstszy kierunek emigracji zarobkowej Polaków. Decydując się na rozpoczęcie pracy lub jej zmianę w Anglii, Szkocji czy Walii, warto wiedzieć gdzie i komu najlepiej płacą.

Dalsza stagnacja w brytyjskich płacach

Z informacji udostępnionych dzisiaj przez związek zawodowy TUC wynika, że w Wielkiej Brytanii stale rośnie różnica w szybkości wzrostu płac pomiędzy najlepiej a najgorzej płatnymi zawodami – informuje bbc.co.uk.

Na przestrzeni ostatnich 30 lat osoby z najniższym dochodem odnotowały średnio 26% realny wzrost wynagrodzenia. W tym samym okresie, pensje osób zatrudnionych w sektorze medycznym wzrosły średnio o 153%, a sędziowie oraz prawnicy zauważyli 100% wzrost dochodów.