Do góry

Artykuły

Jakie benefity otrzymują, a jakie chcieliby otrzymywać pracownicy?

Jak wynika z raportu "Polityka świadczeń dodatkowych w 2013 roku", wśród najchętniej oferowanych przez firmy benefitów znalazły się szkolenia i kursy zawodowe, które proponuje aż 92,8% przebadanych przedsiębiorstw. Dodatkowo firmy umożliwiają swoim pracownikom udział w konferencjach branżowych (85%) oraz dają możliwość odbycia kursów językowych (81,7%).

Jak szukać pracy?

Co jakiś czas zamieszczamy dla Was na Emito.net porady, jak poszukiwać pracy w UK. Dziś kolejna porcja wiedzy. Miłej i - przede wszystkim - owocnej lektury!

Pracy warto szukać m.in. w prasie. Ciągle jeszcze sporo firm zamieszcza ogłoszenia w papierowych wydaniach gazet, ale też i w ich wersjach on - line. Fot. NS Newsflash (CC BY 2.0)

Bez znajomości języka trudno o pracę?

Ponad połowa dorosłych Polaków nie zna żadnego języka obcego. Nie zamyka im to drogi do pracy za granicą, ale znacznie utrudnia jej znalezienie i ogranicza szansę na godziwe wynagrodzenie. Stawki dla nieznających języków obcych są dużo niższe, a bezpieczeństwo takich ofert również pozostawia czasem wiele do życzenia.

Wyjazdy do pracy za granicę bez znajomości języka i w "ciemno" - to ogromne ryzyko. Fot. USACE HQ (CC BY 2.0)

Rzadki zawód sposobem na kryzys?

Ciężko Ci znaleźć pracę? Zazdrościsz informatykom, na których czeka mnóstwo ofert? Może lepiej spójrz w innym kierunku i zdobądź jakiś unikalny zawód. Podpowiadamy jaki. Rynek pracy nie przestaje nas zaskakiwać. Okazuje się, że nagle pojawia się zapotrzebowanie na zawody bardzo niezwykłe, czasem też takie, które już wydają się wymarłymi. Oto kilka z nich.

Lektor czytający bajki. Fot. photosteve101 (CC BY 2.0)

Kto szuka pracownika w marcu 2013 r.?

Najnowsze statystyki rynku pracy dowodzą, że w Wielkiej Brytanii stale zwiększa się liczba osób pracujących (obecnie 29,73 mln) i ta tendencja ma się utrzymywać w pierwszym kwartale 2013 roku. Przyczynią się do tego z pewnością również rekrutacje w opisywanych przez nas poniżej firmach.

Wiele firm szuka pracowników w pierwszym kwartale 2013 r. Fot. the Italian voice (CC BY 2.0)

BS Social Care

Weekend to czasami prawdziwe piekło

Czasami chciałbym mieć jakąkolwiek broń, gaz łzawiący, paraliżujący lub pałkę, ale nie mogę. Prawo zabrania. Kupiłem sobie solidną i dużych rozmiarów latarkę. Jak przyjdzie potrzeba zrobię z niej użytek. - Rzecz o niełatwej pracy polskich taksówkarzy w Szkocji. Rzecz o cierpliwości, strachu, odwadze i ryzyku, a także wymiotach, kupach, krwi, seksie i niezapłaconych rachunkach.

Najniebezpieczniejsze zawody w UK

Zlekceważenie zasad BHP w niektórych zawodach może oznaczać poważne obrażenia, a nawet śmierć. Pomimo bardzo rygorystycznych, brytyjskich przepisów i surowych kar nakładanych na pracodawców wypadki ciągle się zdarzają. Sprawdź, w których zawodach i branżach trzeba uważać najbardziej.

Praca dla polskojęzycznych

W Anglii i Irlandii przebywa obecnie kilkaset tysięcy polskich imigrantów. To rodzi zapotrzebowanie na usługi translatorskie. Przykładowo – podczas telefonicznych zgłoszeń na policję z pomocy tłumacza korzysta ok. 1,4 tys. osób miesięcznie.

Gra pozorów - Jobcentre Plus a bezrobotni

O tym, że wielu brytyjskich bezrobotnych wcale pracy nie szuka, wiadomo nie od dziś. Teraz zaś wychodzi na jaw, że instytucja powołana do pomocy w zdobywaniu pracy – Jobcentre Plus jest zupełnie bezużyteczna.

Obie strony prowadzą dziwną grę pozorów – bezrobotni udają, że szukają pracy, a Jobcentre Plus udaje, że im w tym pomaga, fot. J J Ellison, BY CC 2.0

Taki jest wydźwięk najnowszego reportażu Channel 4 z serii "Dispatches", jaki wyemitowano w poniedziałek 13 sierpnia.

36 800 funtów dochodu rocznie zapewni godne życie rodzinie

Według badań przeprowadzonych na zlecenie organizacji charytatywnej Joseph Rowntree Foundation, para z dwojgiem dzieci, żeby żyć na "społecznie akceptowalnym" poziomie, musi zarabić rocznie 36 800 funtów, czyli aż o 1/3 więcej niż cztery lata temu. Badania pozwoliły ustalić również minimum dochodów dla rodzin i osób samotnych.