Do góry

Psychologia

O polskich "skupiskach", agresji wobec obcych i przerażeniu politykami - 3 część wywiadu

Przez dwa tygodnie co wtorek mogliście czytać kolejne części wywiadu ze specjalistą psychologiem - Lidią Polsakiewicz. Dziś część trzecia - ostatnia.

Czy Polacy na emigracji faktycznie tworzą "polskie skupiska"? Fot. Polish fair by longislandwins (CC BY 2.0)

O trudnych powrotach - 2 cz. wywiadu

Prezentujemy drugą część wywiadu ze specjalistą psychologiem - Lidią Polsakiewicz. Tym razem poruszamy temat powrotu do kraju i związanych z tym problemów oraz rozmawiamy o szoku kulturowym.

28.06 Edynburg: Psychologowie zrzeszają się

- Zapraszamy wszystkich polskich psychologów, pedagogów i psychoterapeutów zainteresowanych członkostwem w Polskim Towarzystwie Psychologiczno Pedagogicznym w Szkocji na spotkanie w Edynburgu - mówią twórcy organizacji.

Polskie Towarzystwo Psychologiczno Pedagogiczne (Polish Psychological and Pedagogical Society) powstało 22 marca 2011 roku w Prestonpans. Inicjatorem założenia PTPP jest Zarząd Polskiego Centrum Pomocy Rodzinie (Polish Family Support Centre) w Edynburgu. Towarzystwo działa na obszarze całej Wielkiej Brytanii.

Porozmawiajmy o macierzyństwie

Kiedy trzydziestolatka oznajmi bliskim, że nie chce mieć dzieci, wszyscy uważają, że na pewno jeszcze zmieni zdanie. Jeśli to samo powie czterdziestolatka, spotka się z litościwym: "Nie martw się, jeszcze może ci się udać". Coraz więcej kobiet jednak świadomie wybiera bezdzietność. Czy są wybrykami natury?

Polak zakończył 712-kilometrowy bieg

Burzą braw przywitali wczoraj Michała Nowickiego pracownicy organizacji SAMH, których promował w całej Wielkiej Brytanii biegnąc przez ostatnie 15 dni. – Jeśli zaczynacie myśleć o samobójstwie, natychmiast się skontaktujcie ze SAMH – apeluje do Polaków.

O godz. 15.20 Michał zakończył bieg przed Edinburgh Royal Hospital. Tu jako terapeuta pracuje z osobami, które m.in. chciały targnąć się na swoje życie.

19.05 Londyn: Rusza Akademia Mężczyzny

Akademia Mężczyzny to program składający się z 9 różnych warsztatów kierowanych zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Realizuje je Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego w Londynie. Patronem medialnym jest Emito.net.

Mężczyzna poddawany jest współcześnie trudnej i ciężkiej do spełnienia roli: wiernego partnera, dobrego kochanka, wzorowego ojca i spełnionego człowieka.

Michał Nowicki biegnie z Londynu do Edynburga

W strugach deszczu wybiegł w niedzielę punktualnie o godz. 10 spod londyńskiego Parliament Square. – Jestem dobrze przygotowany. Dam radę – powiedział portalowi Emito.net przed startem w 712-kilometrową trasę.

13.05.2012 godz. 7.26

Dziś ostatni etap biegu Michała z Peebles do Edynburga.

- Dziś ostatni etap do Edynburga, 26 mil. Nie mogę w to uwierzyć. Tak więc doczekałem się by zobaczyć synka Grega, żonę Monikę i moich przyjaciół - napisał dziś rano na Facebooku. - Czuję się poddenerwowany i podekscytowany!

Klub Polskich Mam

Czasami jest tak, że wracasz do domu, a mąż zmęczony po pracy nie chce słuchać o tym, co dziecko robiło w ciągu dnia. I jedyna rzecz, o jakiej marzy to obiad i sen. A kobieta, która cały dzień spędza w domu chciałaby porozmawiać, poradzić się albo zwyczajnie ponarzekać. One są szczęściarami. Bo oprócz najbliższej rodziny mają swoje grono oddanych przyjaciółek, na które mogą liczyć w każdej sytuacji.

Fot. Christiana Ann VanMeter

Poszukiwanie partnera przez internet

Szukasz przyjaźni, dobrej zabawy, bratniej duszy, seksu czy miłości? Każdy loguje się na portalu z innym zamiarem, ale powód zawsze jest ten sam: zmęczenie samotnością i chęć spotkania się z rodakami, którzy tak jak i my przebywają na emigracji.

Fot. bcymet

Czy monogamia unieszczęśliwia?

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mają więcej okazji, by zdradzać. Niezależność finansowa, oddalenie od rodzin, wielokulturowość. To sprzyja dyskretnemu zaspokajaniu fantazji. Czy monogamia, przyrzeczenie wierności mają zatem jeszcze sens?

Kontrowersyjną tezę wysunęła amerykańska prezenterka radiowa oraz psycholog i autorka książek o małżeństwie i rodzinie dr. Laura Schlessinger. Uważa ona, że jeśli mężczyźni zdradzają, dużą rolę odgrywa w tym małżonka.

Monogamia czyli kto winny?