Do góry

Bezpieczne dziecko w samochodzie

Od dnia 18 września 2006 w Wielkiej Brytanii obowiązują przepisy, które regulują sposób przewożenia dzieci – tak, by zapewnić im odpowiednie zabezpieczenie podczas jazdy samochodami osobowymi i dostawczymi.

 • Dzieci poniżej 3 roku życia
 • Dzieci od 3 do 12 lat lub powyżej 135 cm wzrostu
 • Dzieci w wieku 12 i 13 lat (lub młodsze powyżej 135 cm wzrostu)
 • Jak wybrać odpowiednie zabezpieczenie?
 • Kary za niestosowanie przepisów
 • Więcej informacji
 • Dzieci poniżej 3 roku życia

  W świetle brytyjskiego prawa dzieci poniżej 3 roku życia przewożone w jakimkolwiek samochodzie muszą podróżować w foteliku dostosowanym do ich wieku i wagi.

  Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest krótka podróż taksówką, gdy brak w niej odpowiedniego systemu zabezpieczeń. Wówczas dziecko powinno siedzieć na tylnym siedzeniu.

  Ponadto nie wolno przewozić dzieci do lat 3 w fotelikach ustawianych tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera.

  Dzieci od 3 do 12 lat lub powyżej 135 cm wzrostu

  Dzieci powyżej 3 roku życia do ukończenia 12 lat lub do momentu osiągnięcia 135 cm wzrostu (cokolwiek nastąpi pierwsze) podróżując samochodem również, powinny być przypięte do właściwego fotelika umocowanego za pomocą odpowiednio dopasowanych pasów bezpieczeństwa – bez względu na to, czy podróżują z tyłu czy z przodu.

  Odstępstwo od tej reguły jest dopuszczalne tylko w kilku sytuacjach:

  • w taksówce, gdy brak odpowiedniego systemu zabezpieczeń;
  • gdy niespodziewanie konieczne jest odbycie podróży na niewielką odległość;
  • gdy zainstalowane już uprzednio dwa foteliki uniemożliwiają montaż trzeciego.

  Wówczas dziecko powinno podróżować na tylnym siedzeniu przypięte normalnym pasem bezpieczeństwa. Ponadto prawo dopuszcza przewożenie dzieci na tylnych siedzeniach w starszych modelach samochodów, w których brak jest pasów bezpieczeństwa.

  Dzieci w wieku 12 i 13 lat (lub młodsze powyżej 135 cm wzrostu)

  Dzieci w wieku 12 i 13 lat, lub młodsze – jeżeli mają powyżej 135 cm wzrostu, mają obowiązek podróżować w pasach bezpieczeństwa, zarówno na tylnych jak i na przednich siedzeniach samochodu (jeśli auto jest wyposażone w pasy). Konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa nie dotyczy pasażerów powyżej 14 roku życia, jeżeli podróżują na tylnym siedzeniu.

  Jak wybrać odpowiednie zabezpieczenie?

  Kryterium wyboru właściwego zabezpieczenia (child restraints) jest waga dziecka. O rodzajach zabezpieczeń i właściwym doborze fotelika dla swojego dziecka czytaj na stronie Child Car Seats w zakładce Choosing and Using Child Seats.

  Zanim zakupisz fotelik samochodowy lub inne zabezpieczenie dla dziecka, warto wypróbować je najpierw w swoim samochodzie. Porozmawiaj z obsługą sklepu – sprzedawca może pokazać Ci jak właściwie umocować wspomniane akcesoria.

  Kary za niestosowanie przepisów

  Nie zastosowanie się do obowiązujących przepisów może skończyć się mandatem w wysokości do 500 funtów.

  Uwaga! Kierowca ponosi odpowiedzialność za niepodporządkowujących się pasażerów zanim ukończą oni 14 lat.

  Więcej informacji

  Więcej informacji o przepisach związanych z bezpieczeństwem na brytyjskich drogach znajdziesz na stronie Think! Road safety.