Do góry

Akademiki

W przypadku, gdy starasz się o zakwaterowanie jako student, masz możliwość ubiegania się o miejsce w akademiku. Gdy tylko uzyskasz potwierdzenie przyjęcia na studia, skontaktuj się z sekretariatem w celu uzyskania szczegółowych informacji.

 • Standard akademików
 • Zalety akademików
 • Wady akademików
 • Umowa najmu
 • Kodeks postępowania
 • Alternatywne zakwaterowanie
 • Dodatkowe informacje i porady
 • Standard akademików

  Standard akademików w Wielkiej Brytanii zwykle jest bardzo dobry, choć oferty różnią się – w zależności od uczelni. Większość oferuje studentom własny pokój i dzieloną z innymi lokatorami kuchnię oraz łazienkę. Niektóre akademiki posiadają własne biblioteki oraz stołówki. Ceny pokoi zwykle obejmują już opłaty za media. Opłaty za akademiki mogą różnić się w zależności od lokalizacji i komfortu.

  Aby poznać szczegóły oferty swojej uczelni dotyczącej zakwaterowania, poproś w sekretariacie o prospekt albo poszukaj informacji na stronie internetowej szkoły. Wykaz wszystkich szkół wyższych wraz z adresami stron internetowych znajdziesz na stronie UCAS:
  www.ucas.com/stu.... Informacje o zakwaterowaniu najczęściej są w zakładkach ''Accomodation''.

  Jeżeli już zdecydujesz się na akademik, jak najszybciej wypełnij i wyślij wymagane formularze zgłoszeniowe, ponieważ liczba chętnych często przewyższa liczbę dostępnych miejsc.

  Zalety akademików

  Zaletami akademików są:

  • możliwość integracji z innymi studentami,
  • dobre warunki nauki,
  • bezpieczeństwo,
  • dobra lokalizacja (blisko uczelni lub z wygodnym dojazdem).

  Wady akademików

  Wadami akademików są często:

  • niewielkie pokoje,
  • stosunkowo wysokie ceny,
  • restrykcje (cisza nocna, zakaz palenia itp.).

  Umowa najmu

  Zanim wprowadzisz się do akademika, powinieneś otrzymać umowę, wyjaśniającą Twoje prawa i obowiązki. Zazwyczaj mieszkańcy akademików mają status ''lokatorów z podstawową ochroną'' (occupier with basic protection), co oznacza, że dość łatwo mogą zostać eksmitowani, ale mają prawo do czterotygodniowego okresu wypowiedzenia. Więcej informacji na temat praw lokatorów z podstawową ochroną znajdziesz na stronie organizacji Shelter w zakładce Occupier with basic protection.

  Zapoznaj się dokładnie z postanowieniami umowy zanim ją podpiszesz, upewnij się, że wszystko rozumiesz.

  Kodeks postępowania

  Większość właścicieli akademików (zarówno uczelnie, jak i prywatni właściciele), podpisała kodeks postępowania (a code of practice), który określa standardy, jakie powinny spełniać akademiki. Kodeks taki zawiera także procedury składania skarg w razie jakichś problemów.

  W Wielkiej Brytanii funkcjonują 3 kody postępowania zatwierdzone przez tutejszy rząd:

  • The Universities UK Code of Practice for University Managed Student Accommodation;
  • The Accreditation Network UK Code of Practice for Student Accommodation Managed by Higher Education Establishments (HEE's);
  • The Accreditation Network UK Code of Practice for Student Accommodation Managed by Undertakings Subject to HMO Licensing (prywatni dostawcy kwater studenckich).

  Szczegóły dotyczące ich zawartości a także listę uczelni, które podpisały kodeks znajdziesz na stronie www.universitiesuk.ac.uk/Pol....

  Przydatne informacje zawiera także serwis We've got the code: www.uukcode.info.

  Alternatywne zakwaterowanie

  Z uwagi na wymienione wady, wielu studentów w ogóle nie ubiega się o miejsca w akademikach wybierając dzielenie mieszkania wynajmowanego prywatnie. Ta opcja okazuje się zwykle tańsza i wygodniejsza, ale należy wziąć pod uwagę, że zasady związane z dzieleniem mieszkania nie są tak restrykcyjnie przestrzegane, jak w przypadku akademików, co może niejednokrotnie prowadzić do konfliktów ze współlokatorami. Poza tym, wynajmując mieszkanie musisz liczyć się także z oddzielnym regulowaniem rachunków za media.

  Dodatkowe informacje i porady

  Cennych informacji związanych z zakwaterowaniem – w tym wskazówek dla studentów – dostarcza organizacja Shelter na stronach:

  Informacje pomocne w znalezieniu zakwaterowania dla studentów zawierają również serwisy:

  Organizacja Shelter oferuje niezależne, bezpłatne porady mieszkaniowe w całej Wielkiej Brytanii. Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie www.shelter.org.uk/get_advice by znaleźć biuro Shelter w swojej okolicy bądź skorzystaj z darmowej infolinii pod numerem tel.: 0808 800 44 44 (pn.-pt. w godz. 9:00-17:00).

  Bezpłatnej, fachowej informacji i porady możesz zasięgnąć także w lokalnym Biurze Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau), które możesz odszukać za pomocą strony www.citizensadvice.org.uk/cab....