Do góry

Poszukiwanie nieruchomości

Na początku całego dużego przedsięwzięcia, jakim jest zakup nieruchomości mieszkalnej, trzeba określić swoje potrzeby, przemyśleć priorytety i przeanalizować możliwości finansowe. Kiedy już wiesz, czego dokładnie szukasz, przystąp do przeglądania i porównywania ofert.

 • Co wziąć po uwagę?
 • Przeglądanie ofert
 • Rejestracja w agencji nieruchomości
 • Co wziąć po uwagę?

  Istotne zagadnienia, jakie musisz wziąć pod uwagę wybierając dom lub mieszkanie to:

  Koszty

  Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko ceny nieruchomości i wszystkie koszty związane z transakcją zakupu. W zależności od tego, czy decydujesz się na nowe lokum czy też rynek wtórny, należy uwzględnić ewentualne koszty remontu. Jeśli ogłaszane mieszkanie lub dom ma status ''leasehold'' trzeba się liczyć z tym, że właściciel gruntu na którym znajduje się nieruchomość może żądać opłat za dzierżawę. Własne lokum może wiązać się także z kosztami utrzymania posesji (dach, trawniki, wywóz śmieci, itd.), podatkiem miejskim Council Tax i in. Przed podjęciem decyzji o zakupie powinieneś oszacować wszystkie te wydatki, by móc ocenić, czy Cię na nie stać.

  Rodzaj i wielkość nieruchomości

  Zastanów się jak duże lokum jest Ci potrzebne i czy decudujesz się na dom, czy mieszkanie. Czy ma to być nowa nieruchomość, czy zakupiona na rynku wtórnym? Przemyśl, czy zależy Ci na miejscu parkingowym, ogrodzie, balkonie, garażu itp.

  Lokalizacja

  Z lokalizacją wiąże się wiele istotnych spraw, takich jak dojazd do miejsca pracy, bezpieczeństwo, dostęp do sklepów, szkół, parków i miejsc rozrywki. Warto wziąć pod uwagę także plan zagospodarowania przestrzennego okolicy i wysokość lokalnego podatku Council Tax. Wiele z tych informacji może Ci dostarczyć witryna miejscowego urzędu (skorzystaj z wyszukiwarki na stronie DirectGov: Localcouncils.

  Szkoły i opieka dla dziecka

  Jeśli masz albo planujesz mieć dzieci, sprawdź czy w okolicy przyszłego miejsca zamieszkania znajduje się przedszkole, szkoła, ośrodki Sure Start Children's Centres i czy są możliwości zajęć pozalekcyjnych. W tym celu pomocna może być wyszukiwarka DirectGov: Find schools, childcare services and Sure Start Children's Centres.

  Sąsiedztwo

  Strona Narodowego Urzędu Statystycznego – Office for National Statistics dostarczy Ci wielu informacji na temat sąsiedztwa, w którym planujesz zamieszkać (jeśli mieszkasz w Szkocji, skorzystaj ze strony Scottish Neighbourhood Statistics). Na podstawie wprowadzonego kodu pocztowego dowiesz się m.in. jaki jest średni dochód w danej okolicy, poziom przestępczości, struktura ludności (podział ze względu na rasę, religię, wiek). Sprawdzisz też średnią wartość nieruchomości z uwzględnieniem jej typu, odsetek mieszkań własnościowych, wynajmowanych i socjalnych, a także dostęp do służby zdrowia i edukacji.

  Środowisko

  Poziom zanieczyszczenia środowiska, stopień zagrożenia powodzią – te oraz wiele innych informacji o danej okolicy znajdziesz na stronie Environment Agency na podstawie kodu pocztowego.

  Przydatne strony

  Wiele z tych informacji może Ci dostarczyć witryna miejscowego urzędu (skorzystaj z wyszukiwarki na stronie DirectGov: Localcouncils.

  Cenne dane dotyczące wybranej okolicy można uzyskasz ponadto dzięki stronie www.upmystreet.com.

  Więcej wskazówek dostępnych jest w artykule Viewing, czyli oglądanie.

  Przeglądanie ofert

  Warto obejrzeć jak najwięcej ofert, porównując standardy i ceny domów czy mieszkań. Oferty znaleźć można w lokalnych gazetach, internecie (np. www.rightmove.co.uk, www.findaproperty.com, www.propertyfinder.com, www.houseladder.co.uk, www.espc.com) i licznych agencjach nieruchomości.

  Rejestracja w agencji nieruchomości

  Możesz także zarejestrować się w agencji nieruchomości, dzięki czemu będziesz szybko informowany (telefonicznie lub mailowo) o nowych ofertach pojawiających się na rynku, jeśli odpowiadają Twoim wymaganiom.

  Mimo, że pośrednicy handlu nieruchomościami nie muszą być zarejestrowani, by prowadzić ten rodzaj działalności, wielu z nich należy do Narodowego Stowarzyszenia Pośredników Handlu Nieruchomościami – The National Association of Estate Agents (NAEA).