Do góry

Zasiłek Council Tax Benefit

Jeśli masz niewielkie zarobki, możesz być uprawniony do otrzymywania dotacji do podatku miejskiego Council Tax – tzw. Council Tax Benefit. Jeżeli mieszkasz z innym dorosłym, który nie jest Twoim partnerem, a który również wykazuje niskie dochody, możesz się starać dodatkowo o tzw. Second Adult Rebate.

 • Komu przysługuje Council Tax Benefit?
 • Wysokość zasiłku
 • Jak się ubiegać o Council Tax Benefit
 • Sposób wypłaty
 • Zmiana miejsca zamieszkania
 • Council Tax Benefit a inne zasiłki
 • Second Adult Rebate
 • Dalsze informacje i porady
 • Komu przysługuje Council Tax Benefit?

  O Council Tax Benefit (CTB) możesz się ubiegać, jeśli spełniasz poniższe warunki:

  • płacisz podatek Council Tax;
  • Twoje dochody oraz kapitał (oszczędności i inwestycje) nie przekraczają 16 000 funtów rocznie;
  • mieszkasz na stałe w Wielkiej Brytanii.

  Nie ma znaczenia, czy mieszkasz we własnym domu, w mieszkaniu socjalnym czy wynajmowanym prywatnie.

  Jeśli mieszkasz ze współmałżonkiem lub partnerem, tylko jedno z was może się ubiegać o Council Tax Benefit. W takiej sytuacji pod uwagę brany jest dochód i kapitał obojga mieszkańców (nie ma znaczenia, czy jest to para hetero-, czy homoseksualna).

  Osoby z głębokim upośledzeniem umysłowym (takim jak np. choroba Alzheimera) oraz osoby poniżej 18 roku życia, a także osoby uczące się w pełnym wymiarze godzin są przeważnie zwolnione z opłacania Council Tax i zwykle nie przysługuje im dotacja do tego podatku. Jeżeli należysz do tej grupy osób, a mimo to musisz opłacać podatek miejski i chciałbyś otrzymać zasiłek, poproś o poradę w Biurze Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau). Znajdź najbliższe CAB.

  Jeżeli Twoje oszczędności przekraczają 16 000 funtów, nie możesz ubiegać się o CTB, chyba że masz 60 lat lub więcej i otrzymujesz kredyt emerytalny Pension Credit (gwarantowany – Guarantee Credit).

  Większość osób starających się o azyl i osoby, których pobyt w UK jest sponsorowany, nie otrzymają Council Tax Benefit.

  Jeżeli nie jesteś pewien, czy przysługuje Ci Council Tax Benefit, możesz skonsultować to z doświadczonym doradcą, na przykład w Citizens Advice Bureau. Szczegółowych informacji można szukać również na stronach oraz w siedzibie lokalnego urzędu miejskiego (odszukaj urząd właściwy dla miejsca zamieszkania za pomocą strony Directgov).

  Wysokość zasiłku

  Council Tax Benefit w 100% pokryje wysokość Twojego podatku miejskiego jeżeli pobierasz jeden z poniższych zasiłków:

  Wysokość zasiłku może być niższa, jeżeli mieszkasz z inną osobą dorosłą, zakwalifikowaną jako ''non-dependant''. Należy do tej grupy na przykład dorosły syn lub córka bądź starszy krewny, ale nie należy partner, właściciel lokum ani inna osoba wynajmująca to samo mieszkanie. Potrącenie z zasiłku (non-dependant deduction) zależeć będzie od szczegółowych okoliczności.

  Osoby z majątkiem powyżej 6 000 funtów (ale nie przekraczającym 16 000 funtów) nie pobierające wymienionych powyżej zasiłków mogą liczyć jedynie na częściowe pokrycie kosztów Council Tax.

  Konkretna kwota dofinansowania zależeć będzie od kilku czynników. Pod uwagę brane są m.in.:

  • dochody Twoje i Twojego współmałżonka lub partnera (włączając zarobki, niektóre zasiłki i ulgi podatkowe i np. emeryturę z zakładu pracy);
  • Twoje oszczędności i oszczędności współmałżonka lub partnera;
  • inne okoliczności, takie jak: Twój wiek, liczebność rodziny i wiek poszczególnych członków, to czy któryś z nich jest osobą niepełnosprawną oraz to czy ktoś ze współmieszkańców mógłby otrzymać pomoc finansową związaną z czynszem).

  Średnia wysokość Council Tax Benefit to 15 funtów tygodniowo.

  Jak się ubiegać o Council Tax Benefit

  Chcąc ubiegać się o zasiłek Council Tax Benefit należy wypełnić wniosek (do pobrania w lokalnym urzędzie miejskim lub na stronie www.dwp.gov.uk) i złożyć go w biurze Council Tax Benefit Office urzędu.

  Ubiegając się o Income Support, income-related Employment and Support Allowance czy income-based Jobseeker’s Allowance w Jobcentre Plus, otrzymuje się ten formularz automatycznie.

  Niektóre urzędy umożliwiają mieszkańcom ubieganie się o CTB drogą telefoniczną, mailową bądź online. Sprawdź szczegóły na stronie swojego lokalnego urzędu lub zadzwoń tam. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie local.direct.gov.uk/LD....

  Dane, jakie będą potrzebne przy składaniu wniosku, to:

  • Numer Ubezpieczenia Społecznego (National Insurance Number);
  • dowód tożsamości;
  • potwierdzenie wysokości dochodów i kapitału, np. książeczka oszczędnościowa, paski wypłat (nie dotyczy osób pobierających Income Support, income-related Employment and Support Allowance, income-based Jobseeker’s Allowance ani kredytu emerytalnego);
  • jeżeli chcesz aby urzędnicy ocenili, czy kwalifikujesz się do Second Adult Rebate – potwierdzenie zarobków drugiej osoby dorosłej, która z Tobą mieszka.

  Zanim lokalne władze podejmą decyzję o przyznaniu (bądź nie przyznaniu) zasiłku Council Tax Benefit i o jego wysokości, mogą poprosić Cię o dodatkowe informacje.

  Jeżeli okaże się, że nie przysługuje Ci ten zasiłek, lub jeżeli jego wysokość pokryje nie więcej niż 25% podatku miejskiego, urzędnicy automatycznie sprawdzą Twoje uprawnienie do Second Adult Rebate.

  Sposób wypłaty

  Council Tax Benefit zmniejsza rachunek podatku miejskiego Council Tax. Na otrzymanym rachunku zauważysz uwzględniony z tytułu przyznanego zasiłku rabat.

  Zmiana miejsca zamieszkania

  Jeżeli się przeprowadzasz, powinieneś poinformować o tym lokalny urząd miejski - właściwy zarówno dla dotychczasowego, jak i dla nowego miejsca zamieszkania. Jeżeli nie otrzymujesz żadnego z zasiłków: Income Support, income-based Jobseeker’s Allowance, Employment and Support Allowance, Incapacity Benefit lub Severe Disablement Allowance, wypłacanie Council Tax Benefit zostanie wstrzymane i konieczne będzie złożenie nowego wniosku we właściwym urzędzie.

  Pamiętaj, że masz również obowiązek poinformowania urzędników o wszelkich zmianach, które mogą mieć wpływ na wypłacanie zasiłku.

  Council Tax Benefit a inne zasiłki

  Council Tax Benefit nie ma wpływu na inne zasiłki.

  Second Adult Rebate

  W przypadku gdy nie przysługuje Ci ulga od podatku miejskiego, możesz starać się o zniżkę z tytułu obecności współlokatora (Second Adult Rebate), jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba o niskich dochodach (nie dotyczy partnera).

  Dalsze informacje i porady

  Poszukaj swojego lokalnego urzędu, by z jego strony internetowej lub w siedzibie dowiedzieć się więcej na temat zasiłku Council Tax Benefit. Potrzebne dane znajdziesz za pomocą wyszukiwarki Directgov.

  Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, szukasz darmowej pomocy lub porady, skorzystaj z usług Biura Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau). Znajdź najbliższe CAB.