Do góry

Leczenie szpitalne

Osoby wymagające specjalistycznego leczenia w szpitalu otrzymują skierowanie od lekarza rodzinnego. W nagłych wypadkach należy wezwać pogotowie, wybierając numer 999. Można też samemu zgłosić się do szpitala na ostry dyżur (Accident and Emergency Department).

 • Opłaty za leczenie szpitalne
 • Jak znaleźć szpital NHS?
 • Dziecko w szpitalu
 • Jeśli nie znasz angielskiego
 • Prywatne szpitale
 • Opłaty za leczenie szpitalne

  Pomoc udzielana w nagłych wypadkach, na ostrym dyżurze, jest bezpłatna dla wszystkich. Dalsze i specjalistyczne leczenie szpitalne darmowe jest dla osób, które pracują legalnie w Wielkiej Brytanii lub mieszkają na jej terytorium od minimum 12 miesięcy oraz dla ich rodzin (małżonka oraz dzieci mieszkających w UK).

  Jeśli przebywasz w Zjednoczonym Królestwie tymczasowo, a ubezpieczenie opłacasz w Narodowym Funduszu Zdrowia w Polsce, możesz starać się o zwrot kosztów leczenia szpitalnego po powrocie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Narodowa Służba Zdrowia – ogólnie.

  W przypadku, kiedy pomoc nie dotyczy sytuacji zagrożenia życia i nie odbywa się na ostrym dyżurze, a pacjentowi nie przysługuje inne darmowe leczenie, szpital poprosi o opłatę z góry. Pacjent, który nie będzie w stanie jej uiścić od razu, podpisze oświadczenie, dotyczące uregulowania tego zobowiązania później.

  Jeśli Twój lekarz skieruje Cię do specjalisty w szpitalu, wytłumaczy Ci dokładnie, dlaczego zostajesz skierowany i czego możesz oczekiwać.

  Jak znaleźć szpital NHS?

  Najbliższy Twojemu miejscu zamieszkania szpital w Anglii znajdziesz korzystając z wyszukiwarki na stronie www.nhs.uk/ser....

  W Anglii funkcjonuje ponadto serwis "Wybierz i zarezerwuj" (Choose and Book), który umożliwia pacjentom NHS wybór szpitala lub kliniki, w której chcieliby się umówić na wizytę. Pozwala on także zarezerwować termin pierwszej wizyty. Pod numerem 0845 608 88 88, w godzinach od 7:00 do 22:00, można otrzymać informacje na temat szpitali i klinik. Można tu także dowiedzieć się, jakimi wolnymi terminami dysponuje dana placówka. Koszt połączenia równy jest opłacie za rozmowę miejscową. Więcej informacji na ten temat znajdziesz bezpośrednio na stronie: www.chooseandbook.nhs.uk.

  Spis wszystkich szpitali NHS w Irlandii Północnej jest dostępny na stronie NHS: www.n-i.nhs.uk/ind....

  Listę lokalnych szpitali w Walii znajdziesz na stronie
  www.nhsdirect.wales.nhs.uk./sma....

  Szpitali w Szkocji szukaj na stronie www.nhs24.com/con...

  Informacji o najbliższych szpitalach udzielą Ci także osoby pracujące w infoliniach NHS. Numery telefonów znajdziesz w temacie Szukanie pomocy medycznej.

  Dziecko w szpitalu

  Kiedy zachodzi potrzeba, aby Twoje dziecko skorzystało z leczenia szpitalnego, pojawia się wiele wątpliwości. Czy możesz zostać ze swoim dzieckiem w szpitalu? W jakim stopniu możesz się nim zajmować? Co z jego szkołą w tym czasie?

  W takim przypadku możesz skorzystać z porad tzw. Akcji dla chorych dzieci (Action for Sick Children).

  Action for Sick Children w Anglii
  3, Abbey Business Centre
  Keats Lane
  Leicester LE7 7DQ
  Tel: 01455 845600
  Fax: 01455 845593

  Action for Sick Children w Szkocji
  172 Leith Walk
  Edinburgh EH6 5EA
  Tel: 0131 553 6553

  Jeśli nie znasz angielskiego

  NHS zapewnia pomoc językową w ponad 150 najczęściej używanych językach świata. Jeśli potrzebujesz pomocy tłumacza w czasie wizyty u lekarza, powinieneś ją zamówić z wyprzedzeniem w danym szpitalu.

  Prywatne szpitale

  Nie wszystkie szpitale pracują w ramach NHS. Są także prywatne szpitale, w których można się leczyć za opłatą. Poniższe linki dostarczą Ci szczegółowych informacji na temat prywatnej opieki szpitalnej i będą przydatne przy wyborze placówki.

  • Dr Fosters Hospital Guide – wyszukiwarka szpitali w UK;
  • Private Healthcare UK – szczegóły na temat prywatnych usług medycznych w UK, włączając szpitale, przychodnie, stomatologów chirurgię plastyczną i in.;
  • CareHealth – wszystko co powinieneś wiedzieć na temat prywatnego sektora szpitalnego w UK;
  • Hospital Management Trust – przewodnik po niepaństwowych, szpitalach i domach opieki w UK. Strona promuje charytatywną opiekę zdrowotną;
  • Zobacz również informacje dotyczące prywatnego leczenia w UK na stronie www.patient.co.uk.