Do góry

Pomoc tłumacza

Jeśli musisz skonsultować się z jakimkolwiek lekarzem i masz obawy, czy Twoja znajomość języka angielskiego na to pozwoli, masz prawo do skorzystania z usług tłumacza zapewnianego przez NHS (służbę zdrowia w Wielkiej Brytanii).

 • Jak zamówić tłumacza
 • U jakiego lekarza?
 • Ile to kosztuje?
 • Pomoc tłumacza przez telefon
 • Dokumenty medyczne w języku polskim
 • Jak zamówić tłumacza

  Jeśli potrzebujesz pomocy tłumacza w czasie wizyty u lekarza, powinieneś zamówić ją z wyprzedzeniem w danej przychodni lub w szpitalu. Należy o tym poinformować bezpośrednio swojego lekarza bądź osobę pracującą w rejestracji.

  U jakiego lekarza?

  W zasadzie wszystkie ośrodki NHS w UK mają dostęp do wykwalifikowanych tłumaczy. Ich pomoc przysługuje Ci niezależnie od dolegliwości i lekarza, do którego się udajesz.

  Ile to kosztuje?

  Pomoc tłumacza jest bezpłatna dla wszystkich tych, którzy są uprawnieni do korzystania z usług NHS (więcej informacji znajdziesz w artykule Narodowa Służba Zdrowia – ogólnie).

  Pomoc tłumacza przez telefon

  Jeśli korzystasz z telefonicznej infolinii NHS (o której więcej przeczytasz w artykule Szukanie pomocy medycznej), poradę lekarską w języku polskim uzyskasz mówiąc "Polish" po uzyskaniu połączenia. Usługa ta jest dostępna przez całą dobę i gwarantuje całkowitą poufność.

  Numer NHS Direct dla Anglii, Walii oraz Irlandii Północnej: 0845 46 47.

  Numer NHS24 dla Szkocji: 0845 424 24 24.

  Dokumenty medyczne w języku polskim

  W razie potrzeby dostępna jest również pomoc w postaci tłumaczenia niezbędnych dokumentów medycznych. Więcej informacji na ten temat udzieli Ci punkt rejestracji najbliższej przychodni NHS.