Do góry

Alkoholizm

Oprócz lekarza ogólnego GP, który powinien być przygotowany do udzielania wskazówek w sprawie problemów alkoholowych, w Wielkiej Brytanii można liczyć na pomoc wielu organizacji, oferujących alkoholikom i ich bliskim różne formy wsparcia. Działają tu także polskojęzyczne grupy terapeutyczne.

 • Polskie grupy AA w Wielkiej Brytanii
 • Wybrane organizacje brytyjskie
 • Inne organizacje
 • Ile to jest "za dużo"?
 • Alkohol i prawo
 • Polskie grupy AA w Wielkiej Brytanii

  W całej Wielkiej Brytanii istnieje wiele miejsc, w których polscy alkoholicy spotykają się i rozmawiają o swoich problemach. Wykaz aktualnych tzw. mityngów polskojęzycznych grup Anonimowych Alkoholików (AA) dostępny jest na oficjalnej stronie Wspólnoty AA w Polsce: www.aa.org.pl/mit....

  19-tego listopada 2009 r. w Londynie uruchomiona została "Nasza Linia Uzależnień" – polskojęzyczny telefon zaufania i zarazem infolinia pomocowa dla polskich imigrantów w UK mających problemy z uzależnieniami.

  Linia aktywna jest w każdy czwartek, między godziną 20:30 a 22:00.

  • Numer stacjonarny w Londynie: +44 (0) 2032 860 570 (płatny tylko wg standardowych stawek operatorów telefonicznych);
  • bezpłatny kontakt poprzez Skype: eedacc.org.

  Dzwoniąc pod numer infolinii możesz liczyć na poradę i pomoc zawodowców, posiadających doświadczenie w pracy z problemami uzależnień i współuzależnień, a także uzyskać informacje na temat bezpłatnej pomocy NHS.

  Wybrane organizacje brytyjskie

  • Drinkline National Helpline
   Narodowa Linia Pomocy Antyalkoholowej to usługa skierowana do osób szukających wsparcia, porady lub konkretnych informacji w związku z własnym problemem alkoholowym, bądź też nadużywaniem alkoholu przez bliskie osoby. Rozmowy są całkowicie poufne. Połączenia telefoniczne są bezpłatne z linii stacjonarnych i nie będą one widoczne na Twoim rachunku telefonicznym. Telefon Drinkline National Helpline: 0800 917 82 82 czynny jest codziennie przez całą dobę.
  • Alcoholics Anonymous
   Alcoholics Anonymous, czyli Poradnia Anonimowych Alkoholików, organizuje bezpłatne, poufne spotkania AA na terenie całego kraju. Informacje na temat zebrań i dane kontaktowe organizacji w swojej okolicy znajdziesz na jej stronie internetowej: www.alcoholics-anonymous.org.uk. Możesz także skorzystać z Telefonicznej Linii Porad, dzwoniąc na numer 0845 769 75 55 lub skontaktować się z doradcą mailowo: [email protected].
  • AL-Anon Family Groups
   Organizacja oferuje wsparcie w postaci regularnych spotkań grup wsparcia – członków rodzin i przyjaciół osób borykających się z uzależnieniem alkoholowym, którzy wymieniają się doświadczeniami. Więcej informacji uzyskasz na stronie internetowej organizacji www.al-anonuk.org.uk lub pod tel.: 020 7403 08 88.
  • Addaction
   Organizacja charytatywna Addaction pomaga osobom uzależnionym (zarówno dorosłym, jak i niepełnoletnim) i ich rodzinom na terenie całego kraju uporać się ze skutkami alkoholizmu i narkomanii. Łatwo możesz znaleźć ośrodek Addaction w pobliżu miejsca zamieszkania za pomocą strony www.addaction.org.uk/?pa....
  • Eclypse Young Persons Substance Misuse Service
   Ośrodek Usług dla Młodych Osób Nadużywających Substancji Szkodliwych. Oferuje poradę, informacje, wsparcie oraz leczenie problemu narkotykowego oraz alkoholowego u osób poniżej 19-ego roku życia. Tel.: 0161 273 66 86, pon.-pt. w godzinach 9:30-17:00.
  • Alcohol and Drug Abstinence Service (ADAS)
   Służby ds. Abstynencji Alkoholowej i Narkotykowej to organizacja charytatywna oferująca programy terapeutyczne dla osób uzależnionych. Są to jednodniowe lub sześciotygodniowe terapie. Spotkania odbywają się w grupach maksymalnie sześcioosobowych. ADAS świadczy także terapie indywidualne. Tel.: 0161 484 00 00, pon-pt. 9:00-16:00, sob.: 10:00-12:00. Więcej informacji na stronie: www.adas.org.uk.
  • FRANK
   Jeśli chcesz uzyskać informacje na temat zagrożeń związanych z nadużywaniem alkoholu, porozmawiać na temat swojego problemu lub problemu kogoś bliskiego, bądź też potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniej formy wsparcia, warto skorzystać ze strony www.talktofrank.com/mul... lub zadzwonić do doradcy: 0800 77 66 00 (numer czynny jest całą dobę przez siedem dni w tygodniu).
  • Adfam
   Afdam to wiodąca w Wielkiej Brytanii organizacja charytatywna, pracująca z rodzinami dotkniętymi problemem alkoholizmu. Operuje także bazą danych na temat lokalnych grup wsparcia. Więcej informacji na www.adfam.org.uk.
  • National Association for Children of Alcoholics
   Organizacja świadczy pomoc dla dzieci alkoholików na terenie całego kraju. By uzyskać więcej informacji możesz zadzwonić: 0800 358 34 56 lub odwiedzić stronę internetową www.nacoa.org.uk.
  • Inne organizacje

   Ośrodki pomocy znajdujące się najbliżej Twojego miejsca pobytu łatwo znajdziesz dzięki zakładce "Services near you" na stronie National Health Services. Wystarczy wpisać kod pocztowy lub nazwę miejsca.

   Ile to jest "za dużo"?

   Departament Zdrowia radzi by mężczyźni nie pili więcej niż trzy, cztery jednostki alkoholu dziennie, kobiety nie powinny pić więcej niż dwie, trzy jednostki alkoholu dziennie. Jedna jednostka alkoholu to odpowiednik 10 mililitrów czystego alkoholu. Przybliżone wartości:

   • 1 pinta mocnego lagera = 3 jednostki
   • 1 pinta normalnego lagera, gorzkiego lub cydru, 175 ml kieliszek wina = 2 jednostki
   • 1 napój gazowany zawierający alkohol = 1.5 jednostki
   • 1 miarka spirytusu = 1 jednostka
   • wiele win zawiera pomiędzy 11 a 12% alkoholu, mała szklanka = 1.5 jednostki

   W przypadku napojów alkoholowych sprzedawanych w butelkach, możesz sprawdzić ile dokładnie jednostek alkoholu zawierają na etykiecie.

   NHS uruchomił stronę Know Your Limits, z której możesz się dowiedzieć, ile jednostek zawierają poszczególne napoje wysokoprocentowe.

   Jeśli martwisz się ilością spożywanego przez siebie alkoholu i staje się to dla Ciebie problemem, skorzystaj z bezpłatnego i poufnego programu online Down Your Drink, opracowanego przez NHS. Pomoże Ci określić, czy nadużywasz alkoholu, a jeśli tak – znaleźć odpowiednią pomoc.

   Alkohol i prawo

   Mandat za spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych w brytyjskich miastach (niektóre miasta rządzą się w tym zakresie swoimi lokalnymi przepisami) wynosi 50 funtów. Kara może być dużo bardziej surowa, jeśli ponadto zostaniesz uznany za winnego zakłócania porządku publicznego pod wpływem alkoholu.

   Według obowiązującego w Wielkiej Brytanii prawa: