Do góry

Pomoc psychologa

Różne są powody, dla których możesz szukać pomocy psychologa – problemy w pracy, w związku lub poczucie braku sensu w życiu. W sytuacjach, gdy czujesz się osamotniony ze swoimi problemami, skorzystaj z oferowanych form pomocy.

 • W sytuacji pilnej i kryzysowej
 • Pomoc służby zdrowia – NHS
 • Organizacje niepaństwowe i nieformalne
 • Prywatne doradztwo
 • Psychotherapist czy counsellor?
 • Studenci
 • Inne ważne strony
 • W sytuacji pilnej i kryzysowej

  Gdy potrzebujesz nagłej pomocy psychologicznej, masz do wyboru kilka opcji:

  1. Zatelefonuj do przychodni i poproś o zarejestrowanie na pilną wizytę. Jeśli akurat przychodnia jest zamknięta, automatyczna sekretarka powinna posiadać informacje na temat dyżurującego lekarza.
  2. Zadzwoń na telefon zaufania (zobacz listę poniżej). Niektóre z nich oferują więcej niż życzliwą osobę gotową wysłuchać Twoich problemów. Linia Saneline (0845 767 80 00) może połączyć cię z miejscowymi punktami pomocy lub też, jeśli sobie zażyczysz, dzwonić do ciebie regularnie do czasu aż Twój problem nie zostanie zażegnany.
  3. Odwiedź osobiście najbliższy punkt Samaritans. Wyszukiwarkę znajdziesz na stronie www.samaritans.org/tal....
  4. Udaj się do najbliższego punktu Accident & Emergency (pogotowie ratunkowe) i poproś o konsultację z dyżurującym psychiatrą nawet, gdy fizycznie nic Ci nie dolega.

  Pomoc służby zdrowia – NHS

  Osoby borykające się z problemami natury emocjonalnej lub psychicznej powinny przede wszystkim skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli nie będzie on potrafił zaradzić problemowi lub jego rady nie okażą się skuteczne powinien wydać skierowanie do specjalisty.

  Wyszukiwanie grup wsparcia w szkockiej NHS24:
  www.nhs24.com/con...

  NHS Direct oferuje także pomoc psychologiczną przez telefon:
  www.nhs.uk/nhs...

  Zestaw szkockich organizacji polecanych przez NHS24:
  www.nhs24.com/con...

  Organizacje niepaństwowe i nieformalne

  W Wielkiej Brytanii działa mnóstwo organizacji (charities), które oferują wsparcie w kwestiach psychologicznych w postaci telefonicznej bądź komunikacji internetowej. Udzielają one też informacji, gdzie udać się po pomoc. Poniżej znajdziesz informacje o najważniejszych z nich.

  • Childline - 0800 11 11
   Wsparcie i informacje dla dzieci, które cierpią z powodu zastraszania, przemocy, ubóstwa, wykorzystywania seksualnego czy jakichkolwiek innych problemów.
  • Domestic Violence Helpline - 0808 200 02 47
   Linia dla ofiar przemocy w rodzinie, czynna 24 godziny na dobę.
  • Victims Support - 0845 303 0900 lub 0207 735 91 66
   Porady i pomoc dla ofiar jakiegokolwiek przestępstwa. Można prosić o tłumacza.
  • Drinkline - 0800 917 82 82
   Linia skierowana do osób z problemami alkoholowymi, ich rodzin i przyjaciół. Dzwoniąc dowiesz się, gdzie udać się po pomoc.
  • Alcoholics Anonymous - 0845 769 75 55
   Linia anonimowych alkoholików, gdzie pracują osoby, które same przechodziły przez nałóg alkoholowy.
  • Beat Eating Disorders - 0845 634 14 14
   Infolinia dla osób zmagających się z problemami z odżywianiem (anoreksją, bulimią i podobnymi).
  • Saneline - 0845 767 8000
   SaneLine to system pomocy telefonicznej osobom dotkniętym problemami emocjonalnymi.
  • The Samaritans - 0845 790 90 90
   Organizacja ta skupia wolontariuszy, którzy oferują pomoc 24 godziny na dobę w pełnej dyskrecji wspierając osoby szukające wszelkiego rodzaju duchowej pomocy.
   Obecnie w Wielkiej Brytanii znajduje się ponad 200 punktów takiej pomocy. Samaritans nie są profesjonalnymi doradcami, lecz w większym stopniu skupiają ludzi gotowych służyć radą, dobrym słowem i empatią. Poza numerem telefonu miejscowego punktu organizacji można także skorzystać z jej adresu mailowego
   [email protected].
  • Relate - 0845 456 13 10
   Tanią i godną polecenia formą pomocy w rozwiązywaniu problemów seksualnych oraz trudności w kontaktach z innymi ludźmi jest Relate. Skontaktować się z jej pracownikami można za pośrednictwem Internetu ([email protected]) oraz telefonu (0845 456 13 10). Opłaty za pomoc pobierane są zależnie od możliwości finansowych pacjentów.
  • Projekt Sirius
   Pomoc osobom dokonującym samookaleczeń. Projekt bazuje na wzajemnej pomocy osób dotkniętych danym problemem. Na stronie znajdziesz obszerną listę podobnych grup działających w całej Wielkiej Brytanii.
  • Cruse Bereavement Care - 0844 477 94 00
   Dla tych, których dotknęła strata najbliższej osoby. Pomoc udzielana jest zarówno przez telefon (0844 477 94 00), jak i w formie mailowej [email protected] (oraz dla osób młodych [email protected]).
  • Mind - 0845 766 01 63
   Najbardziej znana organizacja charytatywna zajmująca się doradztwem psychologicznym na terenie Anglii i Walii. Można się z nimi skontaktować telefonicznie oraz mailowo (infolinia: 0845 766 01 63, [email protected]; pomoc prawna: 0845 225 93 93, [email protected]).
  • SAMH – Scottish Association for Mental Health - 0800 917 34 66
   Szkocka organizacja zajmująca się pomocą osobom z problemami psychicznymi

  Więcej organizacji

  Na stronach NHS: www.nhs24.com/con... oraz www.nhs.uk/nhsdirect/Pag... znajdziesz dłuższe listy organizacji polecanych przez brytyjską służbę zdrowia.

  Prywatne doradztwo

  Prywatnego terapeutę w swoim regionie znajdziesz przeglądając książkę telefoniczną lub strony internetowe wpisując "psychotherapist" lub "counsellor".

  Psychotherapist czy counsellor?

  W języku angielskim istnieją dwa popularne terminy określające osobę zajmującą się doradztwem psychologicznym: psychotherapist (psychoterapeuta) oraz counsellor (doradca). Często nie ma żadnej różnicy między tymi dwoma jeśli chodzi o jakość oferowanej pomocy (słowa psychoterapist i counsellor używane są często zamiennie).

  Counsellor często jednak oferuje jedynie pomoc doraźną, natomiast psychotherapist pomoc długofalową.

  Studenci

  Troska o zdrowie psychiczne studentów jest dla uczelni kwestią bardzo istotną. O specjalistyczną poradę możesz poprosić w swojej przychodni studenckiej bądź w Advice Centres działających przy uczelniach.

  Inne ważne strony

  Zestaw informacji na temat psychoterapii:
  www.direct.gov.uk/en/Dis...

  Najważniejsze informacje na temat depresji:
  www.nhs.uk/pat...

  BACP – British Association for Counselling and Psychotherapy, organizacja skupiająca psychoterapeutów z całej Wielkiej Brytanii:
  www.bacp.co.uk.