Do góry

Zdrowie seksualne

Zdrowie związane ze sferą seksualną jest bardzo ważne. Brytyjska służba zdrowia NHS oraz różne agencje świadczą bezpłatne, profesjonalne i poufne usługi w zakresie zdrowia seksualnego, antykoncepcji i porad małżeńskich tj. planowanie rodziny.

 • Antykoncepcja
 • Planowanie rodziny (Family planning)
 • Poradnie zdrowia seksualnego
 • Antykoncepcja

  Pigułki antykoncepcyjne (contraceptive pill) w Wielkiej Brytanii są darmowe. Są także inne metody zapobiegania ciąży, dostępne bezpłatnie w ramach NHS dla wszystkich posiadaczy numeru ubezpieczenia społecznego (NIN). Najbardziej popularne z nich to:

  • prezerwatywa (condom);
  • plasterek (tzw. patch);
  • zastrzyki antykoncepcyjne (contraceptive injection);
  • implant (contraceptive implant);
  • wkładka domaciczna lub wewnątrzmaciczna, czyli spirala (Intrauterine Device, IUD);
  • wewnątrzmaciczny system hormonalny (Intrauterine System, IUS).

  Jeśli chcemy je zakupić pigułki najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu w swojej lokalnej przychodni albo lekarza w klinice planowania rodziny Family Planning Clinic, który przepisze Ci receptę.

  Szczegółowe informacje na temat antykoncepcji znajdują się w artykule Antykoncepcja.

  Planowanie rodziny (Family planning)

  Placówki Family Planning to miejsca, w których można uzyskać wszelkie informacje i porady na temat zdrowia kobiety i chorób przenoszonych drogą płciową, a także przeprowadzić badania przesiewowe na obecność raka piersi i szyjki macicy. W placówkach tych można też otrzymać środki antykoncepcyjne wraz ze szczegółowymi informacjami jak ich używać. Usługi poradni planowania rodziny są bezpłatne i całkowicie poufne.

  Listę lokalnych placówek FPC można znaleźć między innymi na stronie Family Planning Association.

  Więcej na temat planowania rodziny znajdziesz w rozdziale Planowanie rodziny.

  Poradnie zdrowia seksualnego

  W Wielkiej Brytanii działają kliniki specjalizujące się w infekcjach przenoszonych drogą płciową (sexually transmitted diseases) oraz schorzeniach dróg moczowo-płciowych (genito-urinary infections), zwane poradniami zdrowia seksualnego (sexual health centre/department) albo "GUM clinics".

  Ich siedziby znajdują się przeważnie w szpitalach, a usługi są świadczone bezpłatnie, w ramach NHS. Porady są całkowicie poufne i dostępne dla każdego (niezależnie od wieku, orientacji seksualnej itd.), bez skierowania. Nie musisz być zarejestrowany u lekarza GP, żeby z nich korzystać.

  Najbliższą poradnię GUM można znaleźć, kontaktując się z NHS Direct w Anglii NHS Direct w Anglii lub w Walii NHS Direct w Walii. W Irlandii Północnej należy kontaktować się z infolinią Health Information Service: 0800 66 55 44. Informacje na temat GUM w Szkocji znajdziesz na stronie Dr Thom.