Do góry

Upamiętnienie gen. Sosabowskiego i 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej

22-25 sierpnia Konsulat Generalny RP w Edynburgu organizuje, już po raz czwarty, uroczystości upamiętniające generała Stanisława Sosabowskiego oraz działania 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej (1SBS) w Szkocji.

Wydarzenia te są organizowane przy współpracy z polskimi i szkockimi partnerami, w tym z 6 Brygadą Powietrznodesantową im. gen. Sosabowskiego z Krakowa oraz brytyjską 16 Air Assault Brigade. Obie jednostki kontynuują tradycje oddziałów, które wspólnie walczyły w operacji Market Garden w 1944 roku.

Region Fife, gdzie stacjonowali i szkolili się żołnierze 1SBS, jest miejscem o wyjątkowym znaczeniu historycznym. Po wojnie wielu polskich spadochroniarzy pozostało w Szkocji, wybierając Fife jako swoje nowe miejsce zamieszkania. Dziś ich potomkowie stanowią ważną część lokalnej społeczności.

W programie tegorocznych obchodów znajdują się:

  • Otwarcie Weekendu z Sosabowskim na klifach Kincraig Point, gdzie w 1941 r. powołano 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową. To historyczne miejsce, gdzie polscy spadochroniarze przygotowywali się do walk, jest symbolicznym początkiem uroczystości.

  • Seria wykładów historycznych o gen. Sosabowskim, 1SBS i operacji Market Garden. Prelekcje wygłoszą m.in. prof. Hal Sosabowski, prawnuk generała, oraz emerytowany gen. brygady Adrian Freer, ekspert ds. historii wojskowej.

  • Bieg terenowy im. gen. Sosabowskiego, który poprowadzi uczestników trasą, na której niegdyś trenowali żołnierze 1 SBS, przygotowując się do operacji w Holandii.

  • Szkocko-polski wieczór taneczny Ceilidh, inspirowany spotkaniami polskich żołnierzy z lokalną społecznością Fife podczas II wojny światowej. Tradycyjne szkockie tańce będą okazją do integracji oraz przypomnienia dawnych wspólnych chwil.

  • Ceremonie składania wieńców i zapalania zniczy przy pomnikach, miejscach pamięci oraz na grobach żołnierzy 1SBS w Fife, upamiętniające ich poświęcenie podczas operacji Market Garden.

  • Nabożeństwo w Falkland Palace, gdzie w kaplicy zamku znajduje się ikona Matki Boskiej Ostrobramskiej, wykonana przez polskich spadochroniarzy jako podziękowanie dla lokalnej społeczności za gościnność podczas wojny.

  • Spotkania z udziałem przedstawicieli władz oraz potomków polskich spadochroniarzy, którzy na stałe żyją w Szkocji i aktywnie uczestniczą w tych uroczystościach, wzmacniając pamięć o wspólnej historii.

W ubiegłym roku podobne wydarzenia przyciągnęły setki osób. Tegoroczny program jest jeszcze bogatszy, a organizatorzy chcą dotrzeć do jeszcze większej liczby Polaków i Szkotów, w tym do mieszkających w Szkocji potomków polskich weteranów.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na plakatach.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze