Chcąc zmienić rzeczywistość mniejszości etnicznych zamieszkujących południowo-zachodnią cześć Londynu, mieszkańcy dzielnicy Lambeth założyli organizację, która już od dwunastu lat nieodpłatnie wspiera miejscowe rodziny imigrantów. Od lipca w Stocwell Partnership działa także polski konsultant.
Kursy języka angielskiego, kursy komputerowe oraz różnego rodzaju szkolenia zawodowe, pomoc w wypełnianiu uciążliwych dokumentów i załatwianiu wszelkich formalności, a ponadto możliwość uczestniczenia w grupowych spotkaniach rodzinnych, festiwalach i koncertach… Wszystko to, w ramach działalności organizacji Stockwell Partnership, członkowie mniejszości etnicznych mogą mieć za darmo. Jedynym warunkiem jest fakt zamieszkiwania na Lambeth i posiadanie dzieci.
„Jesteśmy głęboko przekonani, że niezależnie od pochodzenia czy statusu ekonomicznego, każdy ma prawo otrzymywać należyty serwis społeczny oparty na szacunku i równouprawnieniu, niezależnie od miejsca pochodzenia. Dlatego też działanie naszej organizacji zorientowane jest głównie na udzielanie wsparcia rodzinom oraz samotnym matkom przebywającym na terenie Wielkiej Brytanii, w tym polskim rodzinom” – mówi Marta Sordyl, która od lipca pracuje w Stocwell Partnership jako polski konsultant.
Nie tylko informacja, ale i aktywizacja
Wsparcie Stocwell Partnership dla Polaków obejmuje między innymi udzielanie informacji w języku polskim na temat dostępnych świadczeń – każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, w zależności od sytuacji danej rodziny. Na informacji jednak pomoc się nie kończy. „Staramy sie pójść nieco dalej, pomagając rodzinie w wypełnianiu niezbędnych dokumentów, potrzebnych w procesie nabywania świadczeń. Wspieramy rodziny towarzysząc im w wyjściach do lekarza, szpitala, szkoły czy innych instytucji, jeśli mają trudności by swobodnie porozumieć sie w języku angielskim” – mówi pani Marta.
Ponadto chętni mogą uczestniczyć w realizowanych w placówce kursach tematycznych, takich jak: First Aid course, Food & Hygiene course, National Qualifications, Level 1&2 in Child Care, a także kursach języka angielskiego (ESOL) i szkoleniach komputerowych.
Wszystko to są środki do celu, jakim jest aktywizacja mniejszości, a ostatecznie – poprawa poziomu życia rodzin.
Ważna rola integracji
Dostrzegana jest w tym miejscu także kluczowa rola adaptacji rodziny w nowym środowisku. Dlatego Stocwell Partnership zbliża społeczność dzielnicy Lambeth organizując festiwale, koncerty i spotkania towarzyskie przy poczęstunku, które maja na celu budowanie silnych więzi sąsiedzkich i lokalnych.
„Prowadzimy spotkania dla matek z dziećmi przy kawie czy herbacie, współpracujemy z innymi placówkami rodzinnymi, do których nasi klienci mają dostęp. Kładziemy nacisk na to by każdej rodzinie udostępnić informacje na temat miejsc rodzinnych z przeznaczeniem na zabawę z dzieckiem szanse dla rodziców by spotkać inne rodziny” – wylicza pani Marta.
Skąd środki i osoby chętne do pomocy?
Inicjatywy Stockwell Partnership finansowane są z funduszy rządowych oraz dzięki europejskim funduszom wspierającym organizacje non-profitowe. Jest to typowa organizacja pozarządowa o charakterze charytatywnym.
Pani Marta opowiada, że przez pierwsze lata istnienia organizacji pomoc udzielana była przez ludzi którzy zamieszkiwali Stockwell. Był to ruch lokalny w odpowiedzi na brak zainteresowania władz potrzebami społeczności. Parę osób zamieszkujących na Lambeth spróbowało swoich sił, rejestrując działalność organizacji.
Teraz, obok mieszkańców dzielnicy, członkami organizacji i osobami współpracującymi ze Stockwell Partnership są grupy wolontaryjne, policja, przedstawiciele szkół, służby zdrowia, władz miasta. Oprócz osób, które zajmują sie sprawami administracyjnymi, jest tam pięciu konsultantów mówiących w językach: polskim, hiszpańskim, portugalskim, francuskim, arabskim, somalijskim, tigrynskim, lingala i amaharic.
Kto korzysta ze wsparcia
Z ich pomocy najczęściej korzystają Partugalczycy. „Myślę, że to przez fakt iż Stockwell jest dzielnicą którą zamieszkuje znaczna cześć portugalskiej populacji w Londynie” – tłumaczy pani Marta. Z różnego rodzaju problemami przychodzą również kobiety z Somalii, czy Maroka, które współuczestniczyły w tworzeniu „Centrum Kobiety”, jednego z projektów Stockwell Partnership. „Centrum Kobiety” to miejsce do którego każda kobieta zamieszkująca na Lambeth może przyjść i uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich. Prowadzone są tu również kursy szycia na maszynie, opieki nad dzieckiem i inne.
Odkąd w placówce jest stanowisko polskiego konsultanta, które pozwala na swobodny kontakt interesantów w języku polskim, coraz większe jest zainteresowanie Polaków usługami doradców i innymi inicjatywami organizacji.
Z czym przychodzą Polacy
W okresie wakacyjnym do stowarzyszenia trafiło wielu Polaków, którzy mieli problem ze znalezieniem miejsca dla swoich dzieci w szkołach. Rodziny, które dopiero przyjechały do Wielkiej Brytanii często nie zdają sobie sprawy w jaki sposób odbywają się tu zapisy, jak wypełnić aplikacje, jakie zasiłki im przysługują, ani jak znaleźć lekarza pierwszego kontaktu. Jednak pani Marta mówi, że najwięcej problemów polskim rodzinom sprawia bariera językowa. Dlatego chętnie zgłaszają się na darmowe kursy języka angielskiego.
„Większość problemów polskich rodzin z którymi ja się spotkałam dotyczy właśnie trudności w komunikowaniu się w języku angielskim. Bardzo często strach przed rozmową po angielsku sprawia, że rodzina nieświadomie wpędza się w kłopoty. Na przykład ignorując niezrozumiały list urzędowy dotyczący zaległości w opłatach za gaz, mieszkanie, nieprawidłowe wypełnianie rozliczeń podatkowych, nieprawidłowe aplikowanie o benefity. Wiele rodzin doprowadziło do rozpraw sądowych, których można było uniknąć”.
Największy sukces
W 2003 roku Stockwell Partnership okazał się najlepszą inicjatywą społeczną w Londynie, zdobywając wyróżnienie Best Community Partnership Initiative at the London Planning Awards. Ale zapytana o największy sukces organizacji, Marta Sordyl odpowiada: „Największym osiągnięciem jest dla mnie fakt, że w dzielnicy Lambeth jest miejsce do którego zawsze może przyjść polska rodzina i bezpłatnie skorzystać z naszych usług. Nie trzeba płacić za poradę jak np. złożyć aplikacje o Child Benefit, nie trzeba płacić tłumaczowi lub prosić znajomych, by przedzwonili w imieniu rodziny w urzędowej sprawie”.
Jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji lub skorzystać z pomocy Stocwell Partnership, skontaktuj się z przedstawicielem organizacji pod numerem 020 7820 9888.
Aby uzyskać informacje w języku polskim, należy telefonować we wtorki i środy w godzinach 9:00-17:00 (prosić Martę) lub wysłać maila: marta@stockwell.org.uk.
Komentarze
Zgłoś do moderacji