Do góry

Środki ostrożności

Jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej i boisz się, że Twój prześladowca dowie się, iż odwiedziłaś tę stronę internetową, poświęć kilka minut na przeczytanie poniższych ostrzeżeń i poczyń kroki, które zminimalizują ryzyko i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

Możesz też błyskawicznie opuścić tę stronę klikając w link www.emito.net/poradniki.

Ponieważ w większości przypadków to mężczyźni dopuszczają się przemocy domowej, a kobiety są jej odbiorcami, ten przewodnik jest przede wszystkim skierowany do kobiet. Jeżeli jednak jesteś mężczyzną, doświadczającym przemocy domowej, informacje te będą się tyczyć również Ciebie.

 • Jak prześladowca może dowiedzieć się, że przeglądałaś tę stronę?
 • Internet Explorer
 • Firefox/Netscape
 • Opera
 • Kasowanie historii przeglądarki internetowej
 • E-mail
 • Ogólne zabezpieczenia
 • Jak prześladowca może dowiedzieć się, że przeglądałaś tę stronę?

  Przeglądarka internetowa zapisuje niektóre informacje, w miarę jak odwiedzasz różne strony internetowe. Obejmuje to obrazki ze stron, które odwiedzasz, informacje wpisane w wyszukiwarkach oraz historię ujawniającą ścieżkę stron które odwiedziłaś.

  Podążaj za instrukcjami przedstawionymi poniżej, aby zminimalizować ryzyko, że ktoś dowie się, iż odwiedziłaś tę stronę.

  Jeśli wiesz, jakiej przeglądarki internetowej używasz, to przejdź do kolejnych instrukcji poniżej.

  Jeśli nie wiesz, jakiej przeglądarki używasz, dowiesz się wybierając przycisk Pomoc (Help), znajdujący się na pasku zadań w górnej części okna przeglądarki. Wtedy rozwinie się pasek menu, gdzie ostatnia u dołu opcja powie: About Internet Explorer, About Mozilla Firefox lub wskaże na inną przeglądarkę, co oznaczać będzie, że takiej właśnie przeglądarki używasz. Następnie przejdź do kolejnych instrukcji poniżej.

  Użyte za uprzejmą zgodą Women's Aid Federation of England - www.womensaid.org.uk

  Internet Explorer

  Nasiśnij na menu "Narzędzia (Tools)" i wybierz "Opcje Internetowe (Internet Options)". W zakładce "Głównej (General)", poniżej "Tymczasowe Pliki Internetowe (Temporary Internet Files)", naciśnij "Skasuj Cookies (Delete Cookies)" i potwierdź "OK". Naciśnij "Skasuj Pliki (Delete Files)", zaznacz okienka o nazwach "Usuń wszystkie zasoby offline (Delete all offline content)" i potwierdź "OK".

  Pod przyciskiem "Historia (History)", naciśnij "Wyczyść Historię (Clear History)" i potwierdź "OK". Teraz, przejdź do następnej zakładki – wybierz zakładkę "Treść", następnie naciśnij "AutoComplete" i na końcu "Clear Forms".

  Użyte za uprzejmą zgodą Women's Aid Federation of England - www.womensaid.org.uk

  Firefox/Netscape

  Naciśnij w menu u góry "Narzędzia (Tools)" i potem "Opcje (Options)", następnie naciśnij "Prywatne (Privacy)". Naciśnij na przycisk "Wyczyść (Clear)" znajdujący się obok przycisków "Cache i Saved Form Information".

  Użyte za uprzejmą zgodą Women's Aid Federation of England - www.womensaid.org.uk

  Opera

  Wejdź w menu "Narzędzia (Tools)" i potem "Preferencje (Preferences)". Naciśnij na zakładkę "Zaawansowane (Advanced)" i potem przycisk "Historia (History)" część po lewej stronie. Naciśnij na przycisk "Wyczyść (Clear)" i przycisk "Opróżnij Teraz (Empty Now)".

  Użyte za uprzejmą zgodą Women's Aid Federation of England - www.womensaid.org.uk

  Kasowanie historii przeglądarki internetowej

  Przeglądarka internetowa przechowuje spis wszystkich stron, które odwiedziłaś. Nazywa się to "Historią". Aby skasować historię dla przeglądarek Internet Explorer i Netscape/Firefox przytrzymaj przycisk Ctrl na klawiaturze i wybierz przycisk H (Crtl, Alt i H dla przeglądarki Opera). Znajdź każdy wpis, który ma w nazwie przeglądane przez Ciebie strony, najedź myszką, kliknij prawym przyciskiem i wybierz "Skasuj (Delete)".

  Użyte za uprzejmą zgodą Women's Aid Federation of England - www.womensaid.org.uk

  E-mail

  Jeśli twój prześladowca wysyła do Ciebie pogróżki lub niepokoi Cię poprzez wiadomości email, powinnaś je wydrukować i trzymać jako dowód nękania. Każda wiadomość, którą wcześniej wysłałaś, jest przechowana w katalogu "Wiadomości Wysłane (Sent Items)".

  Jeśli zaczęłaś pisać wiadomość, ale jej nie dokończyłaś, może być przechowana w katalogu "Kopie Robocze (Drafts)". Jeśli odpowiadasz na e-mail, to oryginalna wiadomość mieści się w zakresie wiadomości – wydrukuj i skasuj wiadomość, jeśli nie chcesz, aby ktoś dowiedział się co zawierał pierwotny e-mail.

  Jeśli skasujesz wiadomość w programie Outlook Express, Outlook, Thunderbird etc., to tak naprawdę ona się nie kasuje – tylko przenosi do katalogu pod nazwą "Wiadomości Skasowane (Deleted Items)". Stamtąd musisz usunąć ją raz jeszcze.

  W programie Outlook Express etc., najedź prawym przyciskiem myszy na wiadomość skasowane (Deleted Items), aby usunąć poszczególne wiadomości.

  Użyte za uprzejmą zgodą Women's Aid Federation of England - www.womensaid.org.uk

  Ogólne zabezpieczenia

  Jeśli nie używasz hasła, aby zalogować się na swój komputer, ktoś inny może mieć dostęp do Twojej poczty oraz sprawdzić, jakie strony internetowe odwiedzałaś. Najbezpieczniej będzie, jeśli skorzystasz z internetu w bibliotece, w domu zaufanego przyjaciela lub w pracy.