Do góry

Zapomoga macierzyńska (Maternity Allowance)

Jeśli spodziewasz się dziecka albo już urodziłaś, a nie kwalifikujesz się do skorzystania z ustawowego zasiłku macierzyńskiego Statuory Maternity Pay, sprawdź czy spełniasz kryteria otrzymywania Maternity Allowance poprzez Jobcentre Plus.

  • Komu przysługuje Maternity Allowance?
  • Wysokość zasiłku MA i sposób wypłacania
  • Jak i kiedy ubiegać się o zasiłek MA?
  • Maternity Allowance a inne zasiłki
  • Jeśli nie kwalifikujesz się do zasiłku MA
  • Komu przysługuje Maternity Allowance?

    Uprawnienia do otrzymywania zapomogi Maternity Allowance mają:

    • osoby pracujące, ale nie kwalifikujące się do otrzymywania ustawowego zasiłku macierzyńskiego Statutory Maternity Pay;
    • osoby samozatrudnione i opłacające składki na ubezpieczenie społeczne National Insurance - Class 2 (druga klasa ubezpieczeń społecznych) lub posiadające zaświadczenie Small Earnings Exemption certificate (zaświadczenie o zyskach lub przewidywanych zyskach poniżej progu, powyżej którego są płatne składki na National Insurance Contributions Class 2);
    • osoby, które nie są zatrudnione, ale były zatrudnione bądź samozatrudnione w okresie tuż przed ciążą lub w czasie ciąży.

    Każda uprawniona do tego zasiłku osoba musi być zarejestrowana jako zatrudniona bądź samozatrudniona przez co najmniej 26 tygodni (część tygodnia jest liczona jak cały tydzień) w ciągu 66 tygodni poprzedzających datę porodu i w tym czasie przez okres 13 tygodni zarabiały ponad 30 funtów tygodniowo (nie musi być to okres ciągłych 13 tygodni, możesz wybrać te tygodnie spośród 66 tygodni przed porodem w których zarabiałaś najwięcej, co może zwiększyć szanse przyznania zasiłku).

    Wysokość zasiłku MA i sposób wypłacania

    Wysokość zasiłku Maternity Allowance od kwietnia 2011 r. wynosi £128,73 tygodniowo (wcześniej 124,88 funty) lub 90% przeciętnego tygodniowego wynagrodzenia (przed opodatkowaniem) – w zależności od tego która z tych kwot będzie niższa. W większości przypadków, pracodawca wypłaca 90% wynagrodzenia przez pierwsze 6 tygodni urlopu macierzyńskiego, chyba, że warunki umowy o pracę mówią inaczej.

    Pierwszą część zasiłku możesz dostać najwcześniej na 11 tygodni przed rozpoczęciem tygodnia na który wyznaczony jest termin porodu, a najpóźniej dzień po porodzie.

    Maternity Allowance jest wypłacany przez maksymalnie 39 tygodni. Przelewy bezpośrednio na Twoje konto bankowe mogą być wykonywane co tydzień lub co cztery tygodnie. Wpłaty mogą się odbywać także za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowej, urzędu pocztowego lub poprzez konto oszczędnościowe National Savings.

    W związku ze zmianami wprowadzonymi 6 kwietnia 2009 przez Jobcentre Plus, osoby, które złożyły podanie o MA po tym terminie, mogą mieć termin oraz częstotliwość wypłat zasiłku uzależnioną od Numeru Ubezpieczenia Społecznego (NIN). Szczegóły na ten temat znajdziesz na stronie www.jobcentreplus.gov.uk/JCP....

    Zasiłek MA nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym ani nie płaci się od niego składek na ubezpieczenia National Insurance Contributions.

    Jak i kiedy ubiegać się o zasiłek MA?

    O zasiłek Maternity Allowance można się ubiegać od 27 tygodnia ciąży. Dokumenty które musisz w tym celu skompletować to:

    • formularz MA1 (38 stron PDF, 270 KB, en) (dostępny także w placówkach Jobcentre Plus);
    • certyfikat MATB1 (zaświadczenie o tym że jesteś w ciąży wraz z przewidywanym terminem porodu, wydawane przez lekarza pierwszego kontaktu GP lub położną nie wcześniej niż 20 tygodni przed rozpoczęciem tygodnia, na który planowane jest rozwiązanie);
    • formularz SMP1 (dokument wydawany przez pracodawców, zaświadczający że nie kwalifikujesz się do pobierania ustawowego zasiłku macierzyńskiego Statuory Maternity Pay w miejscu pracy);
    • zaświadczenie o zarobkach (jeśli jesteś osobą zatrudnioną, wyślij oryginalne paski wynagrodzenia wystawiane przez pracodawców (tzw. payslips) z okresu 13 tygodni które wybrałaś jako okres reprezentujący Twoje zarobki; osoby samozatrudnione wysyłają zaświadczenie o płaceniu składek na National Insurance Contributions Class 2 lub zaświadczenie Small Earnings Exemption certificate).

    Dokumenty te należy zanieść lub wysłać pocztą tradycyjną do lokalnego biura Job Centre Plus (kontakt z Job Centre Plus), tel.: 0800 055 6688 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00).

    Maternity Allowance a inne zasiłki

    Pobierając Maternity Allowance możesz mieć zredukowane lub wstrzymane wypłacanie innych zasiłków. Dotyczy to:

    Jeśli nie kwalifikujesz się do zasiłku MA

    Jeśli nie kwalifikujesz się do otrzymywania ustawowego zasiłku macierzyńskiego Statuory Maternity Pay ani Maternity Allowance, być może zamiast tego przysługuje Ci zasiłek Employment and Support Allowance.

    Innym rodzajem wsparcia dla świeżo upieczonych matek jest zasiłek Sure Start Maternity Grant (brytyjskie "becikowe"), przyznawany jednorazowo osobom otrzymującym Income Support, Working Tax Credit, Child Tax Credit lub inne rodzaje wsparcia finansowego i spełniającym pozostałe warunki.

    Więcej na temat zasiłków macierzyńskich dowiesz się także z przewodnika "A Guide to Maternity Benefits".