Do góry

Gdzie rodzić?

Chociaż większość kobiet decyduje się na poród w szpitalu, masz wolny wybór w zakresie miejsca, w którym chciałabyś przyjąć na świat dziecko. Możesz rodzić w szpitalu lub w swoim domu, a także w tzw. "domu narodzin". Niezależnie od miejsca, możesz się zdecydować na poród w wodzie.

 • Poród w szpitalu
 • Poród w domu
 • Domy narodzin
 • Poród w wodzie
 • Dalsze informacje
 • Poród w szpitalu

  W szpitalu opiekę nad rodzącymi sprawują głównie położne. W przypadku jakichkolwiek komplikacji na miejscu są obecni lekarze. Na poród w szpitalu powinny się zdecydować kobiety, które chcą skorzystać ze znieczulenia.

  Więcej o przebiegu porodu w szpitalu dowiesz się z artykułu Poród w szpitalu.

  Istnieje możliwość odwiedzenia oddziału położniczego wybranego szpitala jeszcze przed porodem. Porozmawiaj o tym ze swoją położną.

  Poród w domu

  Jeżeli Twoja ciąża przebiegała bez komplikacji i uważasz, że w domu będziesz się czuła swobodniej niż w szpitalu, poród domowy jest możliwy po wcześniejszym ustaleniu tego z położną. W razie potrzeby lekarz i karetka są natychmiast wzywani.

  Domy narodzin

  Birth centres to niezależna praktyka prowadzona wyłącznie przez zespół wykwalifikowanych położnych. Oferują one kompleksową opiekę nad kobietą podczas naturalnego porodu oraz w połogu.

  Możesz się zdecydować na poród w takim domu, pod warunkiem, że ciąża przebiegała bez komplikacji i nie ma żadnych przeciwwskazań. Porozmawiaj o tej opcji ze swoją położną. Powie Ci także, czy birth centre jest dostępne w Twojej okolicy.

  Domy narodzin działają na niewielkim obszarze i są związane z najbliższym szpitalem, do którego położne mogą skierować pacjentkę, gdy podejrzewają nieprawidłowości.

  Przy niektórych szpitalach funkcjonują oddziały prowadzone przez położne (midwifery-led units), zajmujące się porodami fizjologicznymi, oferujące podobne warunki jak dom narodzin.

  Poród w wodzie

  Poród w wodzie odbywa się szybciej, jest mniej boleśnie odczuwany przez kobiety i likwiduje napięcie oraz stres, towarzyszący przecież zawsze w takiej sytuacji. Dziecko rodzone w wodzie mniej dotkliwie odczuwa zmianę środowiska.

  Z tej opcji mogą korzystać zarówno kobiety rodzące w szpitalu, jak i te, które zdecydowały się przyjąć dziecko na świat w swoim domu lub w domu narodzin. Jeśli masz wątpliwości co do takiej formy porodu, położna może pomóc Ci dokonać wyboru.

  Dalsze informacje

  National Health Service opracował obszerny przewodnik na temat ciąży i porodu w Wielkiej Brytanii. Znajdziesz go na stronie NHS w zakładce The pregnancy care planner.