Do góry

Nagłe przypadki

Wypadki, urazy i zachorowania mogą zdarzyć się każdemu i w każdym momencie. Warto wiedzieć jak szukać pomocy w takich sytuacjach, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie.

 • Pomoc telefoniczna i porady w internecie
 • Wzywanie pogotowia ratunkowego
 • Ostry dyżur w szpitalu
 • Oddziały drobnych urazów
 • Przychodnie Walk-in w Anglii i Walii
 • Pomoc telefoniczna i porady w internecie

  NHS Direct w Anglii i Walii

  NHS Direct to poufna infolinia medyczna, dostępna 24 godziny na dobę. Jeżeli nie czujesz się dobrze i nie jesteś pewien co należy zrobić, potrzebujesz informacji na temat jakiejś choroby czy leczenia albo na temat lokalnych usług zdrowotnych, skorzystaj z pomocy dyżurujących, doświadczonych pielęgniarek i innych fachowców.

  Usługi NHS Direct dostępne są numerem telefonu 0845 46 47 (połączenie płatne według lokalnej taryfy). Istnieje możliwość skorzystania z usług polskiego tłumacza.

  Serwis dostępny jest również przez internet: www.nhsdirect.nhs.uk (w Anglii) i www.nhsdirect.wales.nhs.uk (w Walii). Znajdziesz tam informacje (także w języku polskim) o chorobach, operacjach, badaniach, leczeniu, porady dotyczące często spotykanych problemów zdrowotnych oraz wyszukiwarkę lokalnego lekarza domowego, dentysty i apteki.

  NHS 24 w Szkocji

  Telefoniczne informacje o aptekach, gabinetach lekarskich i innych placówkach i usługach NHS na terenie Szkocji, uzyskasz dzwoniąc pod numer NHS 24: 08454 24 24 24. NHS 24 zapewnia także szeroką gamę poufnych informacji o chorobach i ich leczeniu. Możesz zostać przełączony do specjalisty, który poradzi Ci odpowiednie działanie. Usługa dostępna jest całą dobę.

  Z serwisem NHS 24 połączysz się także automatycznie, dzwoniąc do swojego lekarza rodzinnego poza godzinami przyjęć, także nocą, w weekendy oraz w święta. Możesz poprosić o polskiego tłumacza.
  Niektóre potrzebne informacje można znaleźć także na stronie internetowej: www.nhs24.com.

  Wzywanie pogotowia ratunkowego

  W sytuacjach zagrażających życiu (takich jak atak serca, utrata przytomności, duża utrata krwi, złamania kości, trudności z oddychaniem, przedawkowanie, czy zatrucie lekami), należy dzwonić pod alarmowy numer 999 i prosić o karetkę pogotowia (ambulance service).

  Pod 999 możesz zawsze dzwonić za darmo zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórki (na numer ten zadzwonisz nawet bez karty SIM). Pod tym numerem możesz też wezwać straż pożarną albo policję.
  Bądź przygotowany na to, że operator zapyta co się stało, gdzie się znajdujesz, jak się czujesz (Ty lub osoba dla której wzywasz pomoc). Może udzielić wskazówek jak postępować dalej, aż do przyjazdu karetki.

  Możesz także zadzwonić pod numer 112, który jest Europejskim Numerem Pogotowia.

  Ostry dyżur w szpitalu

  W przypadkach zagrożenia życia można także pojechać bezpośrednio do lokalnego szpitala, na którym całą dobę trwa ostry dyżur (Accident and Emergency Department, A&E). Należy się jednak spodziewać, że jeżeli nie jest zagrożone nasze życie, a nie mamy skierowania od swojego GP, trzeba będzie poczekać w kolejce.

  By sprawdzić gdzie znajduje się najbliższy A&E (nie wszystkie szpitale oferują pomoc w ramach ostrego dyżuru), zajrzyj na stronę NHS odpowiednią dla Twojego miejsca zamieszkania (pełną listę stron oddziałów NHS znajdziesz w artykule Szukanie pomocy medycznej).

  Oddziały drobnych urazów

  W przypadku nagłych, nie zagrażających życiu urazów (takich jak skaleczenia, pogryzienia, poparzenia, zwichnięcia, pęknięcia kości i nieskomplikowane złamania), można zgłosić się także do Minor Injuries Unit (MIU), czyli oddziału drobnych urazów (nie we wszystkich szpitalach). Tam pomocy udzielają doświadczone pielęgniarki. W razie potrzeby istnieje możliwość zaaranżowania usług tłumacza.

  Przychodnie Walk-in w Anglii i Walii

  W ośrodkach Walk-in Centres, zamiast lekarzy, przyjmują doświadczone pielęgniarki. Możesz się tam udać bez wcześniejszej rejestracji, by uzyskać szybką pomoc w przypadku lekkich chorób i urazów (m.in. kiedy przytrafi się grypa, ostra biegunka, zatrucie pokarmowe, katar sienny, głębokie skaleczenie, zwichnięcie lub skręcenie nogi i poparzenie).

  W Walk-in Centres uzyskasz też porady jak rzucić palenie, pozbyć się zbędnych kilogramów, czy na przykład jak zdrowo się odżywiać.

  Usługi te są darmowe dla osób, które posiadają Numer Ubezpieczenia Społecznego (NIN), uprawniający do bezpłatnej opieki zdrowotnej, oraz ich rodzin.

  Centra otwarte są przez cały rok, siedem dni w tygodniu. Większość jest czynna 24 godziny na dobę, pozostałe zaś od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00–22:00, a w soboty i niedziele od 9:00 do 22:00.

  Żeby odnaleźć najbliższy ośrodek, zadzwoń pod numer NHS Direct: 0845 4647 lub odszukaj go poprzez stronę internetową www.nhsdirect.nhs.uk, jeśli mieszkasz w Anglii bądź www.nhsdirect.wales.nhs.uk, jeśli znajdujesz się w Walii.