Wielu palaczy chce rzucić papierosy, ale nie bardzo wie, jak to zrobić. Jeśli siła woli to za mało, abyś rzucił szkodliwy nałóg, możesz skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (National Health Service).
Do udzielania wskazówek dla palaczy przygotowany jest Twój lekarz ogólny GP oraz farmaceuci w aptekach. Oprócz tego, funkcjonują także inne formy pomocy.
Pomoc dla palaczy w Anglii
Na stronie smokefree.nhs.uk znajdziesz szereg porad, związanych z rzuceniem palenia oraz dodatkowe informacje o usługach NHS w tym zakresie. Korzystając z zamieszczonej na stronie wyszukiwarce możesz także znaleźć lokalnego doradcą programu "Stop Smoking" i spotkać się z nim na indywidualną, bezpłatną rozmowę.
Wiele cennych informacji i wskazówek dla palaczy zawiera polskojęzyczna ulotka Rzuć palenie. Zacznij żyć (22 strony PDF, 1,22 MB, pl).
Polska Klinika Rzucania Palenia
NHS Hammersmith & Fulham uruchomiło w lutym 2010 r. Polską Klinikę Rzucania Palenia (PKRP), która trafiającym do niej osobom oferuje bezpłatną pomoc w języku polskim. PKPR oferuje zarówno konsultacje indywidualne, jak i sesje grupowe. Współpracujący z nią konsultanci utwierdzają uczestników sześciotygodniowego programu w przekonaniu o słuszności decyzji zerwania z nałogiem i wyposażają ich w narzędzia ułatwiające przetrwanie początkowego okresu bez papierosa. Dodatkowym bonusem dla Polaków jest możliwość skorzystania ze wsparcia psychologów z Polish Psychologists' Association.
Kick It! – Stop Smoking Service
NHS Hammersmith & Fulham
7 Galena Road, Hammersmith
London W6 0LT
Aby otrzymać pomoc w języku polskim:
- zadzwoń: 0208 14 43 313
- wyślij e-mail na: [email protected]
- wyślij SMS o treści "rzucam palenie" oraz swoje imię i nazwisko na 0780 00 01 358
Więcej informacji: www.rzucam-palenie.co.uk.
Więcej na temat usług świadczonych przez NHS możesz dowiedzieć się także dzwoniąc do specjalisty dyżurującego na infolinii NHS Smoking Helpline: 0800 169 01 69.
Pomoc dla palaczy w Irlandii Północnej
Informacje o wsparciu NHS dla palaczy w Irlandii Północnej zdobędziesz, dzwoniąc na infolinię Smokers’ Helpline: 0800 85 85 85. Pod tym numerem możesz uzyskać indywidualne porady i zdobyć informacje o możliwości osobistego spotkania z doradcą.
Przydatne strony:
Pomoc dla palaczy w Szkocji
W Szkocji świadczenia NHS w kwestii pomocy w rzucaniu palenia różnią się w zależności od regionu.
Informacje o lokalnych świadczeniach NHS dla palaczy oraz wiele porad znajdziesz na stronie internetowej www.canstopsmoking.com.
Informację o usługach, dostępnych w Twoim mieście i indywidualną poradę uzyskasz także telefonując na infolinię Smokeline: 0800 84 84 84 (czynna 7 dni w tygodniu od 12:00 do 24:00).
Inne przydatne strony:
- Action on Smoking and Health (ASH): www.ashscotland.org.uk;
- NHS Health Scotland: www.healthscotland.com;
- Clearing the Air Scotland: www.clearingtheairscotland.com.
Pomoc dla palaczy w Walii
Przydatne walijskie strony, na których znajdziesz informacje i pomoc w rzucania palenia to:
- strona programu "Stop Smoking Wales": www.stopsmokingwales.com;
- strona organizacji Action on Smoking and Health (ASH) Wales: www.ashwales.co.uk;
- skierowana specjalnie do młodzieży strona www.stub.org.uk.
Jeżeli chciałbyś skorzystać z lokalnej grupy wsparcia, lub uzyskać poradę przez telefon, skontaktuj się z doradcą linii Stop Smoking Wales: 0800 085 22 19.
"Nasza Linia Uzależnień"
19-tego listopada 2009 r. londyńska organizacja non-profit "Eastern Europe Dependency and Cure Centre" (EEDACC) z psychoterapeutką Krystyną Walewską-Huseynov na czele uruchomiła "Naszą Linię Uzależnień" – polskojęzyczny telefon zaufania i zarazem infolinię pomocową dla polskich imigrantów w UK mających problemy z uzależnieniami.
Linia aktywna jest w każdy czwartek, między godziną 20:30 a 22:00.
- Numer stacjonarny w Londynie: +44 (0) 2032 860 570 (płatny tylko wg standardowych stawek operatorów telefonicznych);
- bezpłatny kontakt poprzez Skype: eedacc.org.
Dzwoniąc pod numer infolinii możesz liczyć na poradę i pomoc zawodowców, posiadających doświadczenie w pracy z problemami uzależnień i współuzależnień, a także uzyskać informacje na temat bezpłatnej pomocy NHS w zakresie rzucania palenia.
Regulacje prawne
Zakaz palenia we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych i w miejscach pracy obowiązuje w całym Zjednoczonym Królestwie.
Nie wolno zatem palić w:
- pubach, barach i klubach nocnych;
- kawiarniach i restauracjach;
- halowych centrach handlowych;
- biurach i fabrykach;
- środkach komunikacji miejskiej;
- pojazdach służbowych używanych przez więcej niż jedną osobę.
Możesz palić w swoim własnym domu i samochodzie oraz w miejscach publicznych, które nie są zamkniętą przestrzeni (wyjątkami są jednak np. dworce kolejowe i stadiony).
Aby poznać szczegóły regulacji prawnych, związanych z paleniem papierosów w Anglii, skorzystaj z przewodnika www.smokefreeengland.co.uk.
Przewodnik dotyczący palenia w Walii jest dostępny na stronie www.smokingbanwales.co.uk. W zakładce "Guidance and no smoking signage" znajdziesz informacje w języku polskim.
Palacze w Irlandii Północnej powinni zapoznać się z dokumentem The Smoking (Northern Ireland) Order 2006.
Regulacje prawne, dotyczących palenia w Szkocji znajdziesz w dokumencie The Prohibition of Smoking in Certain Premises (Scotland) Regulations 2006 (10 stron PDF, 64 KB, en) lub na stronie http://www.scotland.gov.uk/Pub...).