Możliwa zorza widoczna daleko na południu, dzisiaj w nocy.
Póki co aktywność jest bardzo wysoka, gdyby takie warunki utrzymały się do zmierzchu, to zorza powinna być widoczna nawet w okolicach Londynu.
Prognoza pogody na dzisiaj nie najlepsza, ale możliwe przerwy w chmurach u mnie. Jasny księżyc nie będzie niestety sprzyjał obserwacji tego fenomenu, ale przy obecnych warunkach zorza w okolicach pasa centralnego powinna być bez problemu widoczna gołym okiem pomimo księżyca.
Tak, że zalecam śledzić aktywność I prognozę pogody I wybrać się na polowanie, gdy warunki pozostaną korzystne.
http://www.aurora-service.eu/aurora...
What 100 Million Stars Looks Like: NASA Releases a 1.5 Gigapixel Photo of the Andromeda Galaxy.
http://petapixel.com/2015/01/07/100...
Moje krótkie video, promuje szkockie zorze na stronach Visit Scotland :).
Northern Lights in Scotland
http://www.visitscotland.com/about/...
Dzisiaj ostatni dzień (13.01.15 do północy) by wziąć udział w konkursie astrofotograficznym organizowanym przez Wydział Fizyki Unwersytetu w Oxfordzie "Stargazing Oxford 2015 Photo Competition".
Więc jeżeli macie jakieś zdjęcia zorzy, Ksieżyca czy generalnie nocnego nieba to czemu nie wystartować (zgłoszenia mailem), udział jest bezpłatny.
Więcej informacji w linku poniżej, w tym roku jestem jednym z jurorów w tym konkursie, więc wiecie ;).
Oto jak powinno wygladac w Glasgow
http://www.timeanddate.com/eclipse/...
w Aberdeen
http://www.timeanddate.com/eclipse/...
w Edynburgu
http://www.timeanddate.com/eclipse/...
- Parę słów o misji NH (New Horizons)...
http://nt.interia.pl/news-new-horiz...
- Zakres tematów badawczych tej misji rozrasta się....
http://nt.interia.pl/raport-kosmos/...
- Rozrost tej misji uzasadniają także wyniki obserwacji poczynione przez HST....
Nasa reveals far side of the Moon
Nasa has released a view of the Moon that cannot be seen from Earth.
Using nearly five-years of mapping data from the Lunar Reconnaissance Orbiter, the space agency has created footage showing what it is like on the far side.
Juz za tydzien w piatek 20 lutego, godzine po zachodzie slonca koniunkcja Wenus, Ksiezyca i Marsa. Oby pogoda dopisala :)

Jak co roku SDO/NASA zrobiła film podsumowujący rok aktywności słonecznej. Jak zawsze freaking awesome.
Wygląda na to, że jest niezła zorza na niebie, niestety ja jestem szczelnie pokryty chmurami, ale jak ktoś ma dziury w chmurach to warto spróbować. Obecnie KP jest ponad 4 z południowym Bz więc zorza powinna być widoczna nawet na północy Anglii. W ciągu następnych 30 minut przewidywany jest wzrost aktywności to poziomu sztormu geomagnetycznego KP5, z perspektywą na KP6 w ciągu dalszych kilku godzin.
Hej
Tutaj można wrzucać informacje o bierzących zjawiskach astronomicznych, opisy ich obserwacji i nowości ze świata astronomii.