Do góry

Polish Photo Community Glasgow

Temat zamknięty
PPCGlasgow
502 17
PPCGlasgow 502 17
01.10.2011, 22:34

Hej,
w zwiazku z duzym zaintersowaniem tematyka fotografii postanowilismy stworzyc Polish Photo Community w Glasgow. Naszym celem jest wspolna wymiana pogladow, doswiadczen i pomyslow. Planujemy comiesieczne spotkania tak, aby poznac nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Mozecie nas znalezc na Facebook'u
http://www.facebook.com/pages/Polis...
Zapraszamy wszystkich nowych czlonkow na pierwsze spotkanie, ktore planujemy zorganizowac 15 pazdziernika w Hillhead Bookclub o godzinie 19.00

Pozdrawiam i do zobaczenia
Administrator PPC Glasgow

PPCGlasgow
502 17
PPCGlasgow 502 17
#198129.03.2013, 13:11

Bezchmurna noc sie zapowiada, moze ktos jest chetny na nocne zdjecia? Prosze o kontakt na komorke gdyby ktos sie zdecydowal, bo do pozna bede poza zasiegiem.

pzdr.

astroman
8 078
astroman 8 078
#198229.03.2013, 14:02

Jak wybieracie się na noc, to możecie zapolować na kometę PanSTARRS. Będzie widoczna na zachodnim niebie około godzinę po zachodzie słońca i zajdzie około 22.30.
Ja też się dzisiaj wybieram, głównie na kometę.

ananas
3 223
ananas 3 223
#198329.03.2013, 19:04

A gdzie i o której proponujesz ?
Na jak długo ?
Krótko mówiąc - konkrety jakieś podaj.
Chęci mam...
:0)

PPCGlasgow
502 17
PPCGlasgow 502 17
#198430.03.2013, 10:24

Dzieki astroman za info, ale ja zadnej komety nie widzialem, zarejestrowalem tylko jakis spadajacy meteoryt. Fajna zabawa, wyniki sa obiecujace, ale to jeszcze nie to co chcialbym uzyskac. Wolalbym miec Droge Mleczna bardziej wyrazista.

Ananas, nie moglem odpisac bo tak jak wspomnialem bylem dostepny tylko na komorce, chyba ze mnie nie masz w swoich kontaktach ;)

To co udalo mi sie wczoraj zlapac.
Image and video hosting by TinyPic

astroman
8 078
astroman 8 078
#198530.03.2013, 12:43

Gołym okiem ciężko kometę dostrzec, jak nie wiesz gdzie patrzeć, jakbyś przesunął kadr o jego szerokość w prawo, to byś ją złapał, ale nie miałbyś zamku :).
Ten meteoryt to mi wygląda raczej na flarę irydum, a jak chcesz złapać wyraźną Drogę Mleczną, to musisz poczekać aż Ksieżyc będzie w nowiu, albo jak będzie wciąż poniżej horyzontu, wtedy będzie większy kontrast pomiędzy gwiazdami, a niebem. Wczoraj Księżyc był dość jasny, dlatego niebo ma niebieski kolor.
Trochę dużo ziarna, ale podoba się :).
W jakim programie obrabiałeś fotkę ?

Kometa z wczoraj
Image Hosted by ImageShack.us

I bonus na koniec sesji, około 23.00
Image Hosted by ImageShack.us

PPCGlasgow
502 17
PPCGlasgow 502 17
#198630.03.2013, 14:59

Bylem lekko zawiedziny wczorajsza pogoda, mialo byc bezchmurnie a tak naprawde bylo sporo chmur, nawet ksiezyca nie bylo widac. Dzieki za dodatkowe informacje, u Ciebie ladnie widac ta komete. Ziarno na oryginale jest praktycznie niedostrzegalne, zdjecie robilem na ISO 1600, ale gwiazdy wciaz byly zbyt malo widoczne moim zdaniem, moze podczas obrobki za mocno podkrecilem kontrast... no ale czlowiek caly czas sie uczy :) Zdjecia obrabiam w ACR + PhotoShop

astroman
8 078
astroman 8 078
#198730.03.2013, 18:09

Przy nocnych zdjeciach zawsze jest sporo szumu z uwagi na wysokie ISO i długi czas naświetlania.
Ja używam Lightrooma, moim zdaniem ma dobry algorytm wygładzania szumów.
Ja przy robieniu Drogi Mlecznej używam co najmniej ISO 3200 i ekspozycji 30 sekund przy f/2.8. Przy ISO 1600 ciężko jest złapać więcej szczegułów Drogi Mlecznej, chyba że masz bardzo jasny obiektyw jak f/1.8
Ekspozycji niestety nie da się wydłużać w nieskończoność, bo gwiazdki zaczną zostawiać trails.
Maksymalną długość ekspozycji dla danej ogniskowej obiektywu, można obliczyć z "zasady 600".

astroman
8 078
astroman 8 078
#198830.03.2013, 18:10

No i dzisiaj ma być ponoć lepsza pogoda, baterie już naładowane ;).

bartwas
60
bartwas 60
#198931.03.2013, 14:26
ananas
3 223
ananas 3 223
#199031.03.2013, 19:33

fajne te foty nieba
inne niz tradycyjne krajobrazy
dawajta wiecej - chetnie wszyscy popatrzymy

A jako ze zimno - wiosny cos nie widac,
to na rozgrzewke
po kielichu proponuje.
:O)

piono
Glasgow
45 3
piono Glasgow 45 3
#199131.03.2013, 22:10

no po takim kielichu by sie przydalo ;), a te nocne zdjecia fajne sa, nie powiem, bylo jakies podejscia, czy mam zalowac, ze nie pojechalem?Miesien niestety jeszcze doskwiera :(

astroman
8 078
astroman 8 078
#199231.03.2013, 22:16

Coś chyba nie tak z Twoim obiektywem bartwas, z lewej strony gwiazdki jakieś nie ostre. Wygląda trochę jak złożone z dwóch zdjęć gdzie na każdym focus jest w innych odległościach.

Jeszcze raz kometa PanSTARRS, tym razem ustrzelona wczoraj przez teleobiektyw 300mm.

Image Hosted by ImageShack.us

ananas
3 223
ananas 3 223
#199301.04.2013, 00:41

Piono
Cieszę sie ze lubisz sie napić
Ja to stara oliwa jestem
I jak zdjęć nie robię to lubię sie alkoholizowac :0)
Mamy plana na cieplejsze dni pod namiot na glen etive polecieć
na nocne oraz pozniej rano zwierzynę zlowic jakaś
to sie okazja moze trafi...
...a ja Ci dłużny jestem flaszeczke...

Ale to poczekać trzeba na ciepło, bo ja zimna nie lubię.

bartwas
60
bartwas 60
#199401.04.2013, 13:45

Astroman, troche sie mylisz, to jest jedno zdjecie z zastosowaniem dwoch technik naswietlania.
Gwiazdy - swiatlo wlasne
Drzewo na pierwszym planie - latarka z reki ;) ot cala tajemnica
Poszukaj Polaris i zauwaz ze ziemia sie obraca wokol osi polnoc poludnie - rozmyte gwiazdy to wlasnie ten ruch.
ps. obiektyw nie jest moj ale bardzo zadowolony jestem ze zdjec nim robionych :) Samyang 8mm :)

bartwas
60
bartwas 60
#199501.04.2013, 14:04

Jedno ze zdjec z wczorajszego wypadu :)

bartwas
60
bartwas 60
#199601.04.2013, 14:43

kolejne zdjecie z wczoraj :)

astroman
8 078
astroman 8 078
#199701.04.2013, 16:42

at 1994

Wiem bartwas, że doświetlałeś latarką i wiem, że gwaizady dalej od Polaris rozmazują się szybciej, bo nocne zdjęcia robię od ponad 2 lat. Jednak moim zdaniem ten obiektyw ma również dość dużą komę i zdjecia gwiazdek są najlepszym testem dla każdego obiektywu.
Od kolegi z polskiego forum wiem, że szerokie Samyangi mają właśnie ten problem, zwłaszcza przy szeroko otwartej przesłonie. Polski oddział firmy Samyang sponsorował ich ekspedycję do Thromso celem sfotografowania aurory i mieli całą baterię obiektywów Samyanga od sponsora i mieli problemy z komą na brzegach pola przy szerokich kątach.

PPCGlasgow
502 17
PPCGlasgow 502 17
#199802.04.2013, 21:09

Kolejne zdjecie z nocnego szalenstwa ;-)
Image and video hosting by TinyPic

ananas
3 223
ananas 3 223
#199902.04.2013, 21:46

Niezłe prezes :)
Zapodasz exifa. ?

PPCGlasgow
502 17
PPCGlasgow 502 17
#200002.04.2013, 22:03

Dzieki ananas...
To zdjecie jest zlozone z 3 zdjec, kazde po 20 min z ISO 200, f/4

Generalnie zdjecia takie powinno sie robic z naswietlaniem po 5 min, ISO 100, ale ja sprobowalem zmniejszyc ilosc wyprodukowanych zdjec. W dowolnym programie graficznym, ktory operuje warstwami laczysz pozniej wszystko w calosc nadajac kazdej poszczegolnej warstwie Blend Mode jako Lighten (czyli tylko najjasniejsze elementy pojawia sie w laczonym zdjeciu). Sa tez inne darmowe programy, ktore to robia za Ciebie, ale nie wnikalem w temat wiec nie podam dokladnych nazw.

astroman
8 078
astroman 8 078
#200102.04.2013, 22:09

Nie ma exifa, bo to prawdopodobnie stack kilku lub kilkunastu ekspozycji. Wnioskuję po tym, że widać przerwę w trailach wszystkich gwiazdek i szum się skumulował na ciemnej dolnej części, co jest często efektem ubocznym stackowania. Ja często usuwam ten szum spot remover'em, jak mi się chce bawić.

astroman
8 078
astroman 8 078
#200202.04.2013, 22:09

Spóźniłem się ;).

PPCGlasgow
502 17
PPCGlasgow 502 17
#200302.04.2013, 22:17

Dokladnie, widac drobne przerwy kiedy sprawdzalem jakosc zdjec, to trwalo 10 sek (?) ale jak widac juz to wystarczylo, zeby gwiazdy sie przesunely. Lepiej uzyc interwalometra z krotka przerwa. Generalnie tez zawsze odszumiam, ale tutaj az tak mocno tego nie dostrzeglem :)

astroman
8 078
astroman 8 078
#200402.04.2013, 22:21

Odnośnie robienia star trails, to lepiej ograniczyć długość ekspozycji, a zwiększyć ich ilość, co powinno ograniczyć poziom szumów. Standardem wśród astrofotografów są ekspozycje 30 sekund, a ISO zależy od tego ile gwiazdek chcemy mieć. Jak ktoś chce tylko te najjaśniejsze, to ISO 100 jest ok, im wyższe ISO, tym więcej gwiazd aparat zarejestruje. Ja często robię około 30 ekspozycji po 30 sekund, ale zależy wszystko od tego jak długie ślady gwiazd chcemy.
Do złożenia później tego wszystkiego w całość polecam darmowy program StarStaX, który zrobi to w kilka minut, bo składanie tego ręcznie w Fotoshopie zajęło by trochę ;). Z tych samych klatek, oprócz startrails, można też zrobić time lapse.

Link do StarStax'a, jak ktoś chce spróbować, ma on też opcję automatycznego wypełniania małych przerw w star trails, tylko trzeba tą funkcję włączyć i przerwa nie może być za duża http://www.markus-enzweiler.de/Star...

astroman
8 078
astroman 8 078
#200502.04.2013, 22:27

Tak przy okazji, to w ostatni weekend takie coś zrobiłem, ale startrails z tego nie składałem ;).

http://www.youtube.com/watch?v=uRly...

A zdjęcie komety z postu 1992 prawdopodobnie ukaże się na łamach miesięcznika "Astronomia Amatorska" w Polsce, jak się dzisiaj dowiedziałem :).

PPCGlasgow
502 17
PPCGlasgow 502 17
#200602.04.2013, 22:42

Zadroszcze CI astroman tej komety :) Cos ciekawego na niebie zapowiada sie w najblizszym czasie?
Gratulacje za zdjecie w miesieczniku :)

W PhotoShopie tez mozna to zautomatyzowac, otwiera sie Adobe Bridge i cala serie zdjec za pomoca jednego kliku wrzuca sie do PS z rozbiciem na warstwy. Jednen kolejny klik i zaznacza sie wszystko a pozniej zmienia tylko blending mode, naprawde nie jest skomplikowane. A starStaX laczy RAW'y?

mariusz
3 414 399
mariusz 3 414 399
#200702.04.2013, 23:26

astroman super rzeczy robisz .Gratulacje i do przodu

astroman
8 078
astroman 8 078
#200803.04.2013, 00:24

StarStaX niestety nie pracuje na RAW'ach, trzeba najpierw wyeksportować zdjęcia do TIF'a albo JPG'a.

W najbliższym czasie to zaćmienie półcieniowe Ksieżyca będzie i kometa jest cały czas widoczna, może u Was z uwagi na zbyt dużo światła nie jest widoczna gołym okiem, ale na pewno będzie widoczna dla aparatu przy dłuższej ekspozycji
W tym time lapsie użyłem ekspozycji 10 sekund z ISO 3200 i f/2.8 (obiektyw 50mm) i wyszła wyraźnie pomimo, że Księżyc świecił i słaba aurora, która tylko na końcu jaśniej rozbłysła.
Komety trzeba szukać na północnym zachodzie, zrób dłuższą ekspozycję szerszym kątem, 18mm na przykład i 25 sekund i powinieneś ją znaleźć na zdjęciu bez problemu by ustawić sobie kadr.

Dzięki Mariusz :).

PPCGlasgow
502 17
PPCGlasgow 502 17
#200903.04.2013, 20:39

Powrot do poczciwych nadmorskich krajobrazow ;-)
Image and video hosting by TinyPic

ananas
3 223
ananas 3 223
#201005.04.2013, 18:36

Niebo czyste
Moze by wyskoczyć na noc ?
Ma ktoś transport i chęci ?

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis