Dzieki astroman za info, ale ja zadnej komety nie widzialem, zarejestrowalem tylko jakis spadajacy meteoryt. Fajna zabawa, wyniki sa obiecujace, ale to jeszcze nie to co chcialbym uzyskac. Wolalbym miec Droge Mleczna bardziej wyrazista.
Ananas, nie moglem odpisac bo tak jak wspomnialem bylem dostepny tylko na komorce, chyba ze mnie nie masz w swoich kontaktach ;)
Gołym okiem ciężko kometę dostrzec, jak nie wiesz gdzie patrzeć, jakbyś przesunął kadr o jego szerokość w prawo, to byś ją złapał, ale nie miałbyś zamku :).
Ten meteoryt to mi wygląda raczej na flarę irydum, a jak chcesz złapać wyraźną Drogę Mleczną, to musisz poczekać aż Ksieżyc będzie w nowiu, albo jak będzie wciąż poniżej horyzontu, wtedy będzie większy kontrast pomiędzy gwiazdami, a niebem. Wczoraj Księżyc był dość jasny, dlatego niebo ma niebieski kolor.
Trochę dużo ziarna, ale podoba się :).
W jakim programie obrabiałeś fotkę ?
Kometa z wczoraj

I bonus na koniec sesji, około 23.00

Bylem lekko zawiedziny wczorajsza pogoda, mialo byc bezchmurnie a tak naprawde bylo sporo chmur, nawet ksiezyca nie bylo widac. Dzieki za dodatkowe informacje, u Ciebie ladnie widac ta komete. Ziarno na oryginale jest praktycznie niedostrzegalne, zdjecie robilem na ISO 1600, ale gwiazdy wciaz byly zbyt malo widoczne moim zdaniem, moze podczas obrobki za mocno podkrecilem kontrast... no ale czlowiek caly czas sie uczy :) Zdjecia obrabiam w ACR + PhotoShop
Przy nocnych zdjeciach zawsze jest sporo szumu z uwagi na wysokie ISO i długi czas naświetlania.
Ja używam Lightrooma, moim zdaniem ma dobry algorytm wygładzania szumów.
Ja przy robieniu Drogi Mlecznej używam co najmniej ISO 3200 i ekspozycji 30 sekund przy f/2.8. Przy ISO 1600 ciężko jest złapać więcej szczegułów Drogi Mlecznej, chyba że masz bardzo jasny obiektyw jak f/1.8
Ekspozycji niestety nie da się wydłużać w nieskończoność, bo gwiazdki zaczną zostawiać trails.
Maksymalną długość ekspozycji dla danej ogniskowej obiektywu, można obliczyć z "zasady 600".
Piono
Cieszę sie ze lubisz sie napić
Ja to stara oliwa jestem
I jak zdjęć nie robię to lubię sie alkoholizowac :0)
Mamy plana na cieplejsze dni pod namiot na glen etive polecieć
na nocne oraz pozniej rano zwierzynę zlowic jakaś
to sie okazja moze trafi...
...a ja Ci dłużny jestem flaszeczke...
Ale to poczekać trzeba na ciepło, bo ja zimna nie lubię.
Astroman, troche sie mylisz, to jest jedno zdjecie z zastosowaniem dwoch technik naswietlania.
Gwiazdy - swiatlo wlasne
Drzewo na pierwszym planie - latarka z reki ;) ot cala tajemnica
Poszukaj Polaris i zauwaz ze ziemia sie obraca wokol osi polnoc poludnie - rozmyte gwiazdy to wlasnie ten ruch.
ps. obiektyw nie jest moj ale bardzo zadowolony jestem ze zdjec nim robionych :) Samyang 8mm :)
at 1994
Wiem bartwas, że doświetlałeś latarką i wiem, że gwaizady dalej od Polaris rozmazują się szybciej, bo nocne zdjęcia robię od ponad 2 lat. Jednak moim zdaniem ten obiektyw ma również dość dużą komę i zdjecia gwiazdek są najlepszym testem dla każdego obiektywu.
Od kolegi z polskiego forum wiem, że szerokie Samyangi mają właśnie ten problem, zwłaszcza przy szeroko otwartej przesłonie. Polski oddział firmy Samyang sponsorował ich ekspedycję do Thromso celem sfotografowania aurory i mieli całą baterię obiektywów Samyanga od sponsora i mieli problemy z komą na brzegach pola przy szerokich kątach.
Dzieki ananas...
To zdjecie jest zlozone z 3 zdjec, kazde po 20 min z ISO 200, f/4
Generalnie zdjecia takie powinno sie robic z naswietlaniem po 5 min, ISO 100, ale ja sprobowalem zmniejszyc ilosc wyprodukowanych zdjec. W dowolnym programie graficznym, ktory operuje warstwami laczysz pozniej wszystko w calosc nadajac kazdej poszczegolnej warstwie Blend Mode jako Lighten (czyli tylko najjasniejsze elementy pojawia sie w laczonym zdjeciu). Sa tez inne darmowe programy, ktore to robia za Ciebie, ale nie wnikalem w temat wiec nie podam dokladnych nazw.
Nie ma exifa, bo to prawdopodobnie stack kilku lub kilkunastu ekspozycji. Wnioskuję po tym, że widać przerwę w trailach wszystkich gwiazdek i szum się skumulował na ciemnej dolnej części, co jest często efektem ubocznym stackowania. Ja często usuwam ten szum spot remover'em, jak mi się chce bawić.
Odnośnie robienia star trails, to lepiej ograniczyć długość ekspozycji, a zwiększyć ich ilość, co powinno ograniczyć poziom szumów. Standardem wśród astrofotografów są ekspozycje 30 sekund, a ISO zależy od tego ile gwiazdek chcemy mieć. Jak ktoś chce tylko te najjaśniejsze, to ISO 100 jest ok, im wyższe ISO, tym więcej gwiazd aparat zarejestruje. Ja często robię około 30 ekspozycji po 30 sekund, ale zależy wszystko od tego jak długie ślady gwiazd chcemy.
Do złożenia później tego wszystkiego w całość polecam darmowy program StarStaX, który zrobi to w kilka minut, bo składanie tego ręcznie w Fotoshopie zajęło by trochę ;). Z tych samych klatek, oprócz startrails, można też zrobić time lapse.
Link do StarStax'a, jak ktoś chce spróbować, ma on też opcję automatycznego wypełniania małych przerw w star trails, tylko trzeba tą funkcję włączyć i przerwa nie może być za duża http://www.markus-enzweiler.de/Star...
Tak przy okazji, to w ostatni weekend takie coś zrobiłem, ale startrails z tego nie składałem ;).
http://www.youtube.com/watch?v=uRly...
A zdjęcie komety z postu 1992 prawdopodobnie ukaże się na łamach miesięcznika "Astronomia Amatorska" w Polsce, jak się dzisiaj dowiedziałem :).
Zadroszcze CI astroman tej komety :) Cos ciekawego na niebie zapowiada sie w najblizszym czasie?
Gratulacje za zdjecie w miesieczniku :)
W PhotoShopie tez mozna to zautomatyzowac, otwiera sie Adobe Bridge i cala serie zdjec za pomoca jednego kliku wrzuca sie do PS z rozbiciem na warstwy. Jednen kolejny klik i zaznacza sie wszystko a pozniej zmienia tylko blending mode, naprawde nie jest skomplikowane. A starStaX laczy RAW'y?
StarStaX niestety nie pracuje na RAW'ach, trzeba najpierw wyeksportować zdjęcia do TIF'a albo JPG'a.
W najbliższym czasie to zaćmienie półcieniowe Ksieżyca będzie i kometa jest cały czas widoczna, może u Was z uwagi na zbyt dużo światła nie jest widoczna gołym okiem, ale na pewno będzie widoczna dla aparatu przy dłuższej ekspozycji
W tym time lapsie użyłem ekspozycji 10 sekund z ISO 3200 i f/2.8 (obiektyw 50mm) i wyszła wyraźnie pomimo, że Księżyc świecił i słaba aurora, która tylko na końcu jaśniej rozbłysła.
Komety trzeba szukać na północnym zachodzie, zrób dłuższą ekspozycję szerszym kątem, 18mm na przykład i 25 sekund i powinieneś ją znaleźć na zdjęciu bez problemu by ustawić sobie kadr.
Dzięki Mariusz :).
Hej,
w zwiazku z duzym zaintersowaniem tematyka fotografii postanowilismy stworzyc Polish Photo Community w Glasgow. Naszym celem jest wspolna wymiana pogladow, doswiadczen i pomyslow. Planujemy comiesieczne spotkania tak, aby poznac nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Mozecie nas znalezc na Facebook'u
http://www.facebook.com/pages/Polis...
Zapraszamy wszystkich nowych czlonkow na pierwsze spotkanie, ktore planujemy zorganizowac 15 pazdziernika w Hillhead Bookclub o godzinie 19.00
Pozdrawiam i do zobaczenia
Administrator PPC Glasgow