Tegoroczne rozliczenia podatków w Wielkiej Brytanii są dość specyficzne, a to z tego powodu, że wiele osób po raz pierwszy rozlicza się z zysków z inwestycji w kryptowaluty.
Dla księgowych to właśnie styczeń jest najbardziej gorączkowym miesiącem w roku. Jak to zazwyczaj bywa, sporo ludzi zostawia rozliczenie swoich podatków na ostatnią chwilę. Kryptowaluty są jednak dominującym tematem. Otóż podatki od zysków z kryptowalut nie są proste do obliczenia. Dzieje się tak choćby dlatego, że legislacja w Wielkiej Brytanii wymaga obliczenia zysków z kryptowalut przy okazji wymiany jednej monety na drugą, a nie tak jak przykładowo w Polsce, czyli w momencie wyjścia do tzw. pieniądza fiducjarnego. Oznacza to, że gdy np. w momencie wymiany Bitcoin na Etherum czy na stablecoin musimy wiedzieć, jaki jest koszt jednej i drugiej kryptowaluty i obliczyć zyski.
Wiele osób w ciągu roku miało takich transakcji setki lub i tysiące, dlatego obliczenia mogłyby trwać tygodniami. W związku z tym są na to sposoby i na szczęście istnieją programy, które łączą się z portfelami podatników, zliczając transakcje i obliczając przy tym podatki. Raport z takiego programu kosztuje zaledwie kilkadziesiąt funtów, a wpisanie obliczonych już kwot i wartości do swojego rozliczenia self-assessment nie różni się od rozliczania podatków od innych zysków kapitałowych.
Jak samodzielnie rozliczyć podatki od kryptowalut?
Aby obliczyć podatek od zysków kapitałowych z kryptowalut, musisz mieć informacje na temat ilości transakcji w poprzednim roku podatkowym, wartości kupna i sprzedaży swoich krypto i właściwie to wszystko. Instrukcję jak krok po kroku uzupełnić swoje rozliczenie podatkowe znajdziesz w tym nagraniu:
Samo rozliczenie kryptowalut nie jest zatem bardzo skomplikowaną operacją, jeśli posiłkujesz się stworzonym do tego oprogramowaniem. Pamiętaj jednak, że żaden program nie pomoże Ci zaoszczędzić na podatkach – warto skontaktować się z doradcą podatkowym, który podpowie, jak to zrobić.
Ci, którzy nie mają wysokich zysków, nie będą musieli składać zeznania podatkowego, o ile nie przekroczyli zysków w kwocie £12,300. Są jednak i tacy, którzy mieli dużo więcej zysków i oni właśnie kontaktują się ze swoimi doradcami, by poznać możliwości optymalizacji podatkowej.
Podatnicy decydujący się na składanie zeznania podatkowego w terminie późniejszym, czyli do 28 marca, co prawda nie dostaną kary za późne rozliczenie, jednak od niezapłaconego podatku do 31 stycznia, będą musiały zapłacić odsetki w wysokości 2,75%. Jeśli więc spodziewasz się wysokiego podatku do zapłacenia, zrób swoje rozliczenie szybciej, a wtedy unikniesz takich dodatkowych opłat.
O autorze

Dawid Wojnowski – doradca podatkowy, księgowy i specjalista od finansów firm, absolwent uniwersytetów Napier i Robert Gordon. Założyciel firmy TaxOne. Specjalizuje się w prawie podatkowym i księgowości dla spółek LTD. Jego pasją jest rozwiązywanie problemów podatkowych. Prowadzi blog biznesowo-podatkowy taxone.uk
Komentarze
Zgłoś do moderacji