Jak na całym świecie, tak też w Londynie obchodzimy, w dniu 26 września, Światowy Dzień Antykoncepcji. W tym roku Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego we współpracy z NHS Chelsea & Westminster Hospital zaprasza, w związku z tym, na konsultacje i po bezpłatne środki antykoncepcyjne w West London Centre for Sexual Health, z siedzibą na Hammersmith.
Inicjatorem Światowego Dnia Antykoncepcji jest m.in. Europejskie Towarzystwo Antykoncepcji. Zarówno w Polsce, jak i wielu krajach europejskich wspierają ją stowarzyszenia ginekologiczne oraz planowania rodziny. W Londynie czyni to Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego - organizacja non-profit działająca m.in. na rzecz edukacji seksualnej.
W ponad 70 krajach na całym świecie prowadzone są działania medialne, które maja na celu zwiększanie świadomości w zakresie
planowania i kontroli płodności, w tym wiedzy na temat nowoczesnej antykoncepcji.
Główne przeszkody w stosowaniu antykoncepcji
W wielu krajach świata zachodniego, w tym i Polski, kobiety podają różne powody, dla których nie stosują antykoncepcji. Wskazują, że same potrafią ocenić czy i kiedy mogą zajść w ciążę; albo w ogóle nie planują być aktywne seksualnie. Część zapomina o stosowaniu antykoncepcji lub ich partner nie akceptuje antykoncepcji. Czasami stwierdzają, że nie są zadowolone z tych metod, które dotychczas stosowały i dlatego ich nie kontynuują. Badania wskazują zatem, że niemal połowa Europejczyków nie stosuje żadnej metody antykoncepcji podczas pierwszego kontaktu seksualnego z nowym partnerem. Bieda, status społeczny lub brak odpowiedniej wiedzy na temat nowoczesnej antykoncepcji są najczęstszą przeszkodą w jej stosowaniu.
Najpopularniejsze metody zapobiegania ciąży
W Polsce najpopularniejszą metodą zapobiegania niechcianej ciąży pozostają od lat prezerwatywy. Używa ich ponad połowa Polaków. Tabletki antykoncepcyjne stosuje blisko jedna trzecia badanych. Dwie na dziesięć osób praktykuje natomiast stosunek przerywany, nie zdając sobie sprawy z tego, że zapłodnienie może być następstwem samego już tzw. „kropelkowania”, które występuje u mężczyzn poza ich kontrolą niemal od samego początku stosunku seksualnego.
Największymi barierami w dostępie do antykoncepcji w Polsce są relatywnie wysokie ceny środków antykoncepcyjnych i względne trudności ze zdobyciem recepty na środki hormonalne. Brakuje również edukacji na temat zdrowia seksualnego oraz podstawowych informacji dotyczących antykoncepcji w szkołach, przez co młodzież ma niewielką wiedzę na temat skuteczności poszczególnych metod zapobiegania ciąży.
Pomoc dla Polaków na Wyspach
Naturalnie sytuacja ta odzwierciedla się w bolączkach Polaków żyjących teraz na Wyspach. Dlatego Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego i NHS Chelsea & Westminster Hospital zapraszają po
darmową pomoc w tym zakresie do West London Centre for Sexual Health na Hammersmith. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.pczs.org oraz www.chelwest.nhs.uk/wlcsh.
Komentarze
Zgłoś do moderacji