Do góry

Szkoci "uzależnieni” od opieki społecznej

- 43 proc. Szkotów długotrwale "chorowało" choć byli w tym czasie zdolni do pracy. Opublikowane wczoraj dane wskazują, że tylko 7 proc. chorującym tak naprawdę należały się zasiłki.

Nawet 64 tys. Szkotów może być zmuszonych do zwrócenia zasiłków chorobowych. Z kontroli ich rzeczywistego stanu zdrowia wynika, że podczas rzekomej długotrwałej "choroby" byli w stanie normalnie pracować.

Z opublikowanych wczoraj danych wynika, że w ub. roku na 148 tys. osób pobierających w Szkocji aż 43 proc. udawało chorych. W całej Wielkiej Brytanii odsetek opłacanych symulantów wynosi 39 proc. To wynik skontrolowania 1,3 mln osób pobierających te zasiłki przez Departament Pracy i Emerytur (DWP).

W komentarzu napisano, że Szkocja znalazła się w czołówce "kultury zależności od opieki społecznej" w Wielkiej Brytanii. - W Szkocji ledwie 7 procent osób było rzeczywiście chorych i niezdolnych do pracy, by otrzymać zasiłek na zasadach długoterminowych – czytamy.

Potwierdza to szef Citizens Advice Scotland. – Tysiące ludzi przedstawiało nieprawdziwe dane wprowadzając w błąd urzędników. A to z kolei zafałszowuje prawdziwe dane trafiające do rządu brytyjskiego – powiedział.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze