Do góry

Dentysta w Anglii i Walii

Anglia oraz Walia od 2006 roku operują nowym, innym niż reszta Wielkiej Brytanii, systemem opłat za usługi dentystyczne w ramach NHS. Podobnie natomiast, jak w pozostałych krainach, tu również są osoby, które mogą się leczyć bezpłatnie.

 • Osoby zwolnione z opłat za usługi dentystyczne
 • Opłaty dla pozostałych pacjentów
 • Jak znaleźć dentystę NHS?
 • Rejestracja
 • Nagłe przypadki
 • Prywatne leczenie dentystyczne
 • Więcej informacji
 • Osoby zwolnione z opłat za usługi dentystyczne

  W Anglii i Walii nie musisz płacić za leczenie dentystyczne w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS), jeśli w momencie rozpoczęcia leczenia spełniasz jeden z następujących warunków:

  • masz poniżej 18 lat;
  • masz 18 lat i uczysz się w pełnym wymiarze godzin;
  • jesteś w ciąży lub urodziłaś dziecko w ciągu ostatnich 12 miesięcy i posiadasz zaświadczenie Maternity Exemption Card;
  • przebywasz w szpitalu NHS, a leczenie prowadzone jest przez dentystę zatrudnionego przez szpital;
  • jesteś pacjentem ambulatoryjnym szpitalnej służby dentystycznej (NHS Hospital Dental Service) – chociaż w tym wypadku możesz być obciążony kosztami za protezy czy mosty;
  • Ty lub Twój partner/ka otrzymuje zasiłek dochodowy (Income Support), oparty na dochodach zasiłek dla poszukujących pracy (income-based Jobseeker’s Allowance), Income-related Employment and Support Allowance lub Guarantee Pension Credit (gwarantowany kredyt emerytalny);
  • jesteś zwolniony z opłat NHS i posiadasz odpowiednie zaświadczenie (NHS tax credit exemption certificate);
  • masz prawo do maksymalnej pomocy w ramach programu NHS niskich dochodów (NHS Low Income Scheme) – tzn. jeśli Twoje imię i nazwisko figuruje na zaświadczeniu HC2.

  Bezpłatne usługi dentystyczne

  Za wizytę u stomatologa nie muszą płacić pacjenci, wymagający:
  - naprawy protezy
  - usunięcia szwów
  - zatrzymania krwawienia
  - wydania recepty

  W Walii osoby poniżej 25 roku życia oraz powyżej 60 są uprawnione do bezpłatnych wizyt kontrolnych.

  Opłaty dla pozostałych pacjentów

  Pozostali pacjenci, nawet jeżeli są zarejestrowani, jako osoby objęte państwową opieką medyczną, będą musieli ponieść pewne koszty za leczenie dentystyczne.

  W Anglii i Walii istnieją trzy podstawowe rodzaje opłat, które zależą od rodzaju leczenia, jakiego potrzebujemy. Od 1 kwietnia 2011 roku obowiązują następujące ceny:

  Tabela opłat za usługi dentystyczne w Anglii i Walii
  Grupa świadczeń Usługi Anglia Walia
  Grupa 1 Obejmuje badanie diagnostyczne (np. prześwietlenie), porady dotyczące zapobiegania problemom w przyszłości, oraz, w razie potrzeby, zdejmowanie nalotu i polerowanie. £18,80 £13,50
  Grupa 2 Obejmuje wszystkie zabiegi wyliczone powyżej w Grupie 1, plus dodatkowe zabiegi jak wypełnienia, leczenie kanałowe oraz jeśli dentysta musi usunąć jeden lub więcej zębów. £51,30 £43,00
  Grupa 3 Obejmuje wszystkie zabiegi wyliczone powyżej w Grupach 1 i 2, plus koronki, protezy i mosty. £222,50 £185,00



  Wszystkie opłaty dotyczą całego leczenia, a nie indywidualnych zabiegów w ramach danego cyklu leczenia. Wnosisz tylko jedną opłatę za każdy cykl leczenia – nawet jeśli musisz odbyć więcej niż jedną wizytę w celu zakończenia go. Jeśli potrzebujesz dodatkowego leczenia w ramach tej samej grupy zabiegów (na przykład dodatkową plombę) w ciągu dwóch miesięcy od ukończenia kursu leczenia, nie musisz dodatkowo nic płacić. Są to jedyne opłaty, jakich Twój dentysta może żądać, jeśli świadczy usługi w ramach NHS. Powinien poinformować Cię o kosztach przed rozpoczęciem leczenia.

  Szczegółowo o tym jakie zabiegi obejmuje dana grupa świadczeń, możesz przeczytać na stronie NHS w zakładce NHS dental treatments.

  W nagłych przypadkach - niezależnie od tego jakiej pomocy wymaga pacjent - naliczana jest opłata taka, jak w przypadku zabiegów z Grupy 1 - £18,80/ 13,50.

  Ból zęba, niezależnie od jego natężenia, nie jest traktowany jako nagły przypadek. "Nagły przypadek" to np. nieustające krwawienie lub uszkodzenie żuchwy w wyniku wypadku.

  Jak znaleźć dentystę NHS?

  Najbliższy gabinet dentystyczny można znaleźć, telefonując do NHS Direct, lub wpisując swój kod pocztowy na stronie NHS Direct w Anglii lub NHS Direct w Walii (zaznaczając opcję Dentists).

  Dzięki tym serwisom dowiesz się więcej nie tylko o świadczeniach dentystycznych NHS, ale również o tym, jak samemu skutecznie dbać o higienę jamy ustnej.

  Rejestracja

  Na wizytę zapisz się bezpośrednio w gabinecie. Nie ma potrzeby posiadania skierowania od lekarza GP. Pacjent ma swobodę w wyborze gabinetu. Upewnij się tylko, czy specjalista, do którego się udajesz, przyjmuje w ramach NHS i jakie są w związku z tym opłaty.

  Nagłe przypadki

  W razie nagłej potrzeby, możesz otrzymać doraźną opiekę dentystyczną NHS, czy, jeśli jest taka konieczność, zabieg poza normalnymi godzinami przyjęć, nawet jeśli nie masz stałego dentysty. Więcej szczegółów najszybciej uzyskasz kontaktując się z czynną całą dobę infolinią NHS Direct: 0845 46 47.

  Prywatne leczenie dentystyczne

  Niektóre zabiegi, np. wybielanie zębów, zwykle nie są dostępne w ramach NHS. Po rozmowie ze swoim dentystą, możesz się im poddać w ramach prywatnej praktyki. Poproś swojego dentystę o wytłumaczenie zarówno możliwego ryzyka, jak i kosztów prywatnego leczenia.

  Przewodnik po prywatnych gabinetach stomatologicznych znajdziesz na stronie Private Healthcare UK.

  Więcej informacji

  Wyczerpujące informacje na temat usług stomatologicznych w Anglii znajdziesz na stronie informacyjnej NHS: NHS dental services.

  Mieszkańcy całej Wielkiej Brytanii mogą korzystać z infolinii dentystycznej - Dental Helpline: 0845 063 11 88, prowadzonej przez British Dental Health Foundation.