Do góry

Zostajesz tu na starość?Chcesz kupić dom?pomyśl!!!

Temat zamknięty
Profil nieaktywny
Janek Kręcichwast-
10.04.2010, 00:41

No właśnie , skoro już się nam tu spodobało( mi niestety nie) pora pomyśleć o gniazdku gdzie przyjdzie Wam spędzić resztę swych dni , cóż jak wiemy ceny domów w tym kraju są delikatnie mówiąc wygórowane a i standard tych domów nie jest najwyższy , zobaczyć w UK dom z piwnicą to prawdziwa rzadkość , domy są budowane tak by było jak najtaniej dosłownie wszystko w wersji minimalistik , garaże w nich mają szerokość 1,9 m ,że nawet terenówką do nich wjechać nie można , a co dopiero wyjść z samochodu jak się ma 100kg wagi i 2 m wzrostu .-) bez odrapania ścian lub lakieru w aucie się po prostu nie da ,bez farby i pajęczyn we włosach również . pozostaje wyłazić szyberdachem .-) i to w pozycji leżącej .-)
No ale są te garaże , to jest ważne bo dom z garażem jest o wiele droższy.-) , no a ,że w garażu się trzyma , wózki , rowery i inne duże gamele a nie samochód to inna sprawa .
Wad tych domów a właściwie lepianek jest tyle ,że szkoda je wymieniać , bo te ich niby poszowskie budy to w większości przypadków zwykła tandeta budowlana to budynki ,które zagrażają życiu i zdrowiu mieszkających w nich ludziom .Gdzie podobno ( tego nie jestem pewien ) nawet grządki z marchewką i pietruszką we własnym ogródku mieć nie można .

Mając w perspektywie zakup nieruchomości w Szkocji zlokalizowanej ok. 20 min jazdy samochodem do centrum miasta o pow użytkowej 160 m2 na działce 300m2 z garażem na rowery i kosiarkę .-), z możliwością naplucia w okno każdemu sąsiadowi – po działka na której stoi dom za za 250 tys funtów uniemożliwia grę nawet w ping ponga na własnym podwórku , by po piłeczkę nie ganiać do sąsiada.-) miejsca na ogródek również nie ma .oczywiście w cenie 250 tys za domek w normalnej dzielnicy z garażem .

Budownictwo indywidualne w tym kraju praktycznie przestało istnieć – system je skutecznie zabił – dla wielu z was będzie odpowiedzią to ,że się nie opłaca indywidualnie budować .
Czy aby na pewno się nie opłaca ?
Moim zdaniem ,żeby mieszkać tu w warunkach cywilizowanych za nie wygórowane pieniądze należy wziąć sprawy we własne ręce.

Pozostaje jedno wyjście , zbudować własny dom , właśnie tu w Szkocji , gdzie można pograć sobie na swoim własnym podwórku w golfa , sałatkę i marchewkę posiać i nawet rybkę złapać , ale to dodatkowy choć już nie duży wydatek raczej bardziej czasochłonny niż kosztowny .
No to zaczynamy.
http://www.domy-z-bali.com.pl/uploa...
http://www.stollux.com/index.php?op...
http://www.domzbieszczad.pl/?men=ce...
Nasze oczekiwania dotyczące lokalizacji .
1 Dom w dziczy , gdzie do najbliższej farmy ok. 800m- z zasięgiem telefonii komórkowej .-) a z tym bywa różnie w Szkocji.
2 działka o pow 1h -10.000m2 przy asfaltowej drodze mającej połączenie z jakąś b .dobrą drogą . czas dojazdu do już b.dobrej drogi maks 5 min. Może być przy drodze po której w większości przypadków poruszają się farmerzy z traktorami przyczepami itp .Czas dojazdu z domu do centrum dużego miasta max 20 min . przeliczając to na km ok. 20 km .
3 ładny widok , np. na góry , las , morze. – ma być tam ładnie i cichutko.
Zatem zaczynamy działać .
1 .Zakup ziemi- od farmera 20 tys funtów musimy za to dać za ok. 1h ziemi , nawet gdy to jest nieużytek od 50 lat( tutaj system zawyża zupełnie bezzasadnie ceny gruntów) , farmer co prawda dopłaty dostaje no ale to raptem 400 funcików rocznie za 1h zatem nasza oferta z ceną 20 tys funtów jest dla niego b. atrakcyjna , bo dopłaty za ten 1h nieużytku musiałby brać przez 50 lat .-) a tak ma kasę w garści i z procentów tą dopłatę dostaje.-) bez wypełniania wniosków .-)
Ów farmer pomaga nam załatwić zgodę na to ,że możemy na tej zakupionej działce wybudować dom. On miejscowy on wie , do kogo z tym tematem uderzyć a tak poza tym 20tys funcików w gotówce za ugór gdzie krzaki po pas - co jego pradziad olał uprawę tego bo za ciężko było orać .to niezła sumka .-)

Zgoda oczywiście kosztuje , bo musi kosztować i tak jest wszędzie i tak być musi . powiedzmy ,że kosztowało nas to sporo nerwów i zdrowia no i funcików powiedzmy 3 tys.

2. Skoro mamy zgodę na wybudowanie naszego przepięknego domku z bali drewnianych na przepięknej 1h działce to szukamy geodety , żeby nam wytyczył naszą działkę , wyznaczył miejsce na dom , którego projekt już mamy , wyznaczył trasę do doprowadzenia do posesji prądu , wody - z kanalizacji rezygnujemy. Geodeta to bardzo poważny fachowiec , ma dojście do map , wie gdzie i co .-)a to kosztuje – z bólem wydajemy na tego speca 5tys funcików .
3. Następnym etapem będzie zakup , samochodu terenowego z rocznym motem za ok. 700 funi np. isuzu tropera z 1990roku i przyczepy 2 osiowej jak najmocniejszej za ok. 2 tys funcików i uwaga małej koparko spycharki np. Kubota za ok. 2500 tys funi oczywiście używanej .
4.Skoro już mamy czym kopać patrz KUBOTA , to ryjemy rowek ok. 1km na głębokość ok. 60 cm co by się podpiąć do wody i prądu , bo innych mediów nie potrzebujemy , a to bardzo poważna inwestycja i to na nasz koszt wszystko .Kabel do prądu musi być odpowiedni ,izolowany z dużym przekrojem o 100proc większym jak wymagają . Co za tym idzie jest b drogi no ale przekrój ma odpowiedni i popłynie w nim tyle prądu ,że zasili kilka takich domów jak nasz.2 funty za 1 m/b daje kwotę 2tys funtów . następnie woda rurki plastikowe o przekroju 1 cala + złączki to również koszt 2f za m/b. daje to sumę 2 tys funtów .Do tego przyda nam się pomoc kogoś najlepiej rodaka , co ma uprawnienia i wystawi rachunek co by się nas aparat ucisku tego kraju nie czepiał niech to będzie kwota 1000 funtów .
To ,że jak kabel i rury kupiłem 1 km ułożyłem nie znaczy ,że się mogę samowolnie podpiąć , oczywiście za tę czynność , elektrownia no i fachowcy z hydro skasują ok. 2tys funcików mimo ,że tak naprawdę wielkie G zrobili , przecież ja położyłem 1km kabla i rur .zrobiłem wykop itp.
Trudno się mówi , ważne jest to ,że mam już wytyczoną działką , dostarczoną wodę , mam prąd 3 fazowy .a to wszystko udało się załatwić i kosztowało ok.
42 tys funcików.
BUDOWA .
Zaczynamy od zakupu betoniarki 250 litrowej ok. 600funtów -desek za ok. 400f , zamawiamy cement piasek wszystko przywiozą i hds rozładuje – na fundamenty na których będzie stał nasz dom . koszt ok. 1000funtów nie jest tego dużo bo to dom bez piwnicy a mamy tylko zrobić wylewkę – oczywiście potrzeby będzie jeszcze ktoś do pomocy bo to ciężka praca no i system będzie chciał rachunek od fachowca – zatem znów znajdujemy rodaka z uprawnieniami .-) powiedzmy ,że za 3 dni walki z betoniarką i szalunkami skasuje nas 600 funtów .
Wylewkę pod nasz dom zrobiliśmy w cenie 3tys funtów , a że cementu i piasku zostało ,utwardzony został dojazd do posesji szer 4 metry długość 40 m. koszt dodatkowy 400funtów .
Całkowity koszt wylewki pod budynek i dojazd to 3 tys funtów no i do cholery odcisków.-)
Na razie wydaliśmy już 45 tys a domu ani śladu.-(

Wyprawa po dom oczywiście do Polski na ścianę wschodnią lub na Białoruś bo tam o 30 proc taniej-materiał oczywiście .
- Nasz dom w założeniu ma mieć 280 m2 powierzchni użytkowej ponieważ ceny wahają się w przedziale ok. 1200zł a 2000zł i zawierają podatek VAT , idzie go oczywiście obejść a to już jest naprawdę duża kwota , powiedzmy ,że nie udało się wytargać nic z Vatu , a w zamian firma , która nam zbuduje dom w Szkocji dodaje nam 20 proc powierzchni użytkowej czyli dodatkowo 50 m2 i buduje za cenę 1500zł my jesteśmy elastyczni i nie przeszkadza nam ,że dom będzie budowany np. w grudniu – tu jest ciepło przecież .-) ,za transport sami zapłacimy , za diety dla ludzi też , a i o mieszkanie się im postaramy na okres 4 tyg w którym powstanie dom – jesteśmy idealnymi klientami – co nawet FAKTURĘ z kosmosu przyjmą o ile robota zostanie wykonana jak należy .-)
Pozostaje temat transportu .
Dom o pow 330 m2 waży ok. 33 ton – to są 2 ciężarówki załadowane po sufit– oczywiście nie wszystko musi przyjechać z Polski część mat jest tu tańszych i nie opłaca się ich wozić przez 2600km.
Koszt transportu ok. 1 funcik za km co daje kwotę ok. 5tys funtów za transport domu 2 tirami oczywiście jest to kwota z Vatem – my przecież faktur na transport nie potrzebujemy .-)

Koszty domu 1500zł/m2 *280m2 daje kwotę 420.000zł czyli 100 tys funtów
Transport 5tys funtów 2 tiry po 2600km
Diety dla 3 ludzi 1500funtów
Transport ludzi i zakwaterowanie przez 4 tyg 2tys funtów .
Dom już stoi wydaliśmy na niego 155 tys funtów , pozostaje jeszcze jeden bardzo ważny temat – kanalizacja . http://www.eko-sum.pl/

Nasz dom o pow 330 m2 jest cieplutki , ekologiczny , bezpieczny , energooszczędny – ma wszystkie wymagane atesty europejskie –ba nawet wykonali go ludzie , którzy mają wymagane uprawnienia na co są rachunki – może w nim przebywać na stałe 18 osób wg norm europejskich ma nawet własną oczyszczalnie ścieków , której koszt rocznej eksploatacji jest śmiesznie niski za to budowy ok. 10 tys funtów bo zakupiliśmy większy model co za tym idzie i droższy .jest to kwota z transportem , bo montaż jest dziecinnie łatwy o ile się wykopało dołek .-)
Dom z oczyszczalnią kosztuje nas na tę chwilę ok. 165 tys funtów , ma 330 m2 pow użytkowej , leży na działce 1 h , ma utwardzony dojazd .

Wykończenie i estetyka

Trzeba by było jakoś to ogrodzić –brama- siatka + murek 400m/b + robocizna - 3 tys funtów minimum.
Posadzenie roślin , drzew , krzewów , zrobienie ogródka , posianie trawy , oczka wodne ,skalniaki itp.5 tys funtów
Wykończenie wewnętrzne budynku , płytki itp. 10 tys funtów
Czyli już mamy ładnie i w domu i na około domu za 183 tys funtów .

Wiadomo ,że wszystkiego wyliczyć nie można i każda inwestycja ma jakieś nieprzewidziane wydatki – zakładam ,że moja pomyłka wynosi 10 proc wartości inwestycji czyli należy to zaokrąglić do kwoty 200tys funtów .

I teraz skoro dotarłeś już do tego miejsca drogi czytelniku – mam do Ciebie kilka pytań.

- Ile wyniesie miesięczny tax za ten dom ?

Wodociąg na mój koszt zbudowany o długości 1km , prąd również na mój koszt długość 1km , mam oczyszczalnie ścieków zbudowaną za moje pieniądze , mam podpisaną umowę na wywóz śmieci z prywatną firmą – więc się pytam za co mam płacić tax i ile ? Do jakiej bandy zostanie przypisany ten budynek co ma 330m2 pow użytkowej , leży na działce 1 h.
No i jeszcze jedno pytanie

Ile taka chałupka zrobiona z drewnianych bali z gwarancją 50 lat na każdy element konstrukcyjny – posiadająca wszystkie możliwe atesty – o pow 330m2 na działce 10.000m2 z ogrodem , trawnikiem , skalniakami setkami drzew i krzewów jest tutaj warta ?Lokalizacja- 20min samochodem do centrum dużego miasta -5 min do autostrady – przepiękny widok – do najbliższego sąsiada 800m

Mi się wydaje ,że co najmniej 5 razy więcej niż zagrzybiona lepianka z kamienną elewacją z tynkami z płyty nasączonej formaldehydem gdzie nawet nie wiadomo jak kable elektryczne idą a zawieszenie półki ważącej 25 kg graniczy z cudem i zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców , gdzie podłogi skrzypią a wejście na piętro przypomina wspinanie się po drabinie strażackiej .-) gdzie nawet wyprostowanym do garażu wejść nie idzie a to wszystko za 250 tys funtów w porządnej dzielnicy , gdzie mieszka tutejsza burżuazja.-)

http://www-p.aspc.co.uk/cgi-bin/pub...
http://www-p.aspc.co.uk/cgi-bin/pub...
http://www-p.aspc.co.uk/cgi-bin/pub...
to są budynki za sumę przekraczającą 200tys funi połozone w Aberdeen

http://www-p.aspc.co.uk/cgi-bin/pub...
http://www-p.aspc.co.uk/cgi-bin/pub...
to już w Ellon .
a to wybudowane za 200tys funtów 311m2 na własnej ziemi o pow 1hektara gdzieś pomiędzy Aberdeen a Ellon i nawet w golfa można zagrać ,i soczystą marchewkę uprawiać .
http://www.domzbieszczad.pl/?kat=20...

W temacie tym nikogo nie obrażam i nie szukam zwady z nikim – myślę ,że temat jest dla wielu z Was ciekawy i wielu Was skłoni do myślenia , Ja osobiście nie kupiłbym tu domu za 200tys funtów - raczej bym się zmierzył z systemem - myślę ,żę by się to opłaciło.

Ps . Pamiętacie , kabelki na prąd są mocniejsze jak powinniśmy być o 100proc , oczyszczalnia ścieków jest większa jak powinniśmy mieć również o kilkaset procent - no ale to już raczej odleglejsza przyszłość – być może ta posesja w przyszłości zarobi sama na siebie .
Ja oczywiście nie zamierzam tu budować czegokolwiek ani tu doczekać siwych włosów na łbie , ciekaw jestem czy jest ktoś kto by się na taki numer w tym kraju odważył .

Jeśli tak to dla mnie jest bohaterem , który stawił czoła systemowi no i prawdziwym 100proc facetem , któremu już chyba tylko brakuje spłodzić syna.
pozdrawiam
Janek

Profil nieaktywny
waliza
#21223.04.2010, 01:53

Poszukaj millerhill kolo danderhall.

halibana
1 273
halibana 1 273
#21323.04.2010, 06:43

nie chcialo mi sie calego czytac

ale w szkocji ogolnie jest dojebane prawo

Mozesz wejsc kazdemu na jego teren i sobie przejesc przez niego tak dlugo jak nie wyrządzasz zadnych szkód.

Albo Jak kupisz ziemie na ktorej jest wydeptana sciezka to nie masz prawa ogrodzic calosci i zlikwidowac tego przejscia.

Zabawne

Pulkownik
Aberdeen
7 807 62
Pulkownik Aberdeen 7 807 62
#21423.04.2010, 06:55

no... tyle ze jak sie komu nie podoba, moze wyjechac np na madagaskar, jak tutaj tak zle...
ziemia jest wielka, miejsca duzo :)

Profil nieaktywny
waliza
#21523.04.2010, 15:18

No i ile wychodzi za metr? 30 czy nawet mniej? Gdzie dyzurni, tepawi krzykacze? Nie wspomne o tej najbardziej wyszczekanej, tepej cipie z rybackiej wioski.

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#21623.04.2010, 15:29

tepej cipie z rybackiej wioski

waliza . punkt dla ciebie

radnor
26 173 16
radnor 26 173 16
#21723.04.2010, 15:30

Waliza, ale ty widzisz ze to jest cena za cala ziemie ze wszystkimi pozwoleniami? Nie pojdziesz tam sobie i powiesz 'to ja wezme ten kawalek od drzewa do plotu za 1/10 tej ceny'. developer wylozy 200k, postawi dwie chaty i sprzeda z zyskiem/

szukaj dalej. :)

Profil nieaktywny
m4rk78
#21823.04.2010, 15:56

waliza - czyli rozumiem, ze swoj dom marzen stawiasz na tym "boisku pilkarskim", o ktorym mowa w ogloszeniu ?:) a teraz sprobuj poszukac cen dzialek rozsadnych rozmiarow - juz nie bedzie tak slodko... patrz: definicja sprzedazy hurtowej.... :)

kama79_79
Glasgow
22 709
#21923.04.2010, 18:20

Przeciez to nie jest oferta dla kogos, kto chce sam dom postawic?
Oferta dla developera...(mowa o 190m2 , nie 300-310m2...)Cena za ziemie, czyli trzeba calosc brac...za 200tys.
Tak to jest, jak ktos czytac nie potrafi...
Ty szukaj dzialki, o ktorej mowa w temacie.
Znajdz dzialke, odpowiednich rozmiarow, dla tych ponad 300m2 domu, plus ogrod na ta marchew, o ktorej Mariusz swiergolil-na 400-500m2 dzialki tego nie postawisz, chyba, ze wymarzyl ci sie ogrodek mniejszy niz Mariusza communal garden, no i decydujesz sie na street parking...
Szukaj dalej...
PS.To w koncu czyja to jest dzialka?
Mowiles, ze masz do sprzedania dzialke, za 30f/m2.(?)

Karol_Wojtyla
417
#22028.12.2010, 13:00

mam pytanko na temat:

-jak jest potem z konserwacją domu z bali? myszy, szczury, jakieś insekty, robią dziury? wszechobecna wilgoć?
-sam projekt domu- jaki może być koszt? i zakładam że musi mieć jakąś tutejszą homologację, spełniać szkockie normy, zakładam, że nie opłaca się homologizować (tak się mówi?) projektu bez homologacji. koszty architekta na pewno będą potężne tutaj.

Profil nieaktywny
srup
#22128.12.2010, 13:30

nowoczesne tzw.bale są impregnowane, przed montażem. Zwykle takim syfem,że tego robale się nie chycą długimi latami. Często też mają usunięte rdzenie by były lżejsze, miały lepszą izolację i możliwość prowadzenia instalacji wewnątrz. Wilgoci nie ma w takim domu, drewno jest najlepszym budulcem "przyjaznym" człowiekowi o ile tego domu ktoś nie obłoży jakimiś styropianami.
Formalności prawnych nie znam, miałem kiedyś styczność z tym systemem budownictwa ale w Polsce. Ogólnie pomysł jest bardzo ciekawy i jak odłożę trochę kasy która idzie na zabawę i datki dla kościoła to pomyślę o tym co autor postu ")

Karol_Wojtyla
417
#22229.12.2010, 14:13

ja sie wlasnie przymierzam, jak tylko sprzedam mieszkanie we wrocławiu bede tutaj sie osadzal. patrze czasem na gotowe domki, ale ceny potworne i standardy niewygórowane, strata kasy.

janekjedyny
1
#22314.02.2016, 23:42

Wreszcie sprzedałem . zysk 230 procent , wszystko jak w opisie tylko działka 3 krotnie mniejsza .wyliczenia okazaly się o 15 procent większe niestety i to przez ceny ziemi głównie.reszta pasuje +-10 do 15 procent.

tutaj się nie oplaca inwestować w duże działki lepiej kupić i dzielić to taka moja rada dla tych z jajami .

pozdrawiam odważnych i do roboty to się da zrobić mi wystarczył rok na to wszystko .no i rok na sprzedaź tego bo trudno o kredyt , ale klientom się podobało a zainteresowanie też było spore .

powodzenia i naprawdę warto ale jedno !!!!!!!!!!!!!!!!!!Tylko za swoją kasę bo banki i biurokracja bankowa Was zalatwi na amen , z urzędami nie taki diabel straszny ale banku możecie nie przeżyć .

powodzenia

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis