Do góry

Czy trzeba stawiać się na rozprawie przed sądem w Polsce?

Obecnie, z powodu epidemii koronawirusa w polskich sądach zostały odwołane rozprawy i posiedzenia co najmniej do końca kwietnia. Oczywistym jest, że dla Polaków zamieszkałych za granicą osobiste stawiennictwo przed sądem w Polsce powoduje wiele komplikacji. Wiąże się to nie tylko z kosztami przelotów, ale również z wygospodarowaniem czasu wolnego w pracy. Na szczęście istnieje kilka możliwości aby nie przylatując do Polski uzyskać korzystne orzeczenie sądu.

Należy odróżnić sytuację bycia stroną w postępowaniu cywilnym (również w sprawach rodzinnych i spadkowych) od kwestii bycia świadkiem. W obu tych przypadkach można jednak uniknąć konieczności stawiania się w Polsce na rozprawach.

Można ustanowić pełnomocnika

Będąc powodem lub pozwanym (a także wnioskodawcą i uczestnikiem postępowania) można ustanowić pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego) do prowadzenia sprawy w sądzie. Wówczas adwokat będzie nie tylko składał odpowiednie pisma, ale również zastępował stronę na rozprawach sądowych. Dzięki temu w wielu sprawach uda się uniknąć osobistego stawiennictwa strony.

W niektórych sytuacjach niezbędne będzie przeprowadzenie dowodu z przesłuchania danej strony. Jednakże i w tym przypadku może się okazać, że dzięki złożeniu odpowiedniego wniosku osoba mieszkająca za granicą nie będzie musiała przylatywać na rozprawę do Polski. Taką możliwość daje przeprowadzenie danego dowodu (np. przesłuchania strony) przed Konsulem RP. Wówczas sąd wydaje odpowiednie postanowienie i przesyła pytania do strony do konsulatu. Konsulat po otrzymaniu korespondencji z sądu wyznacza termin przeprowadzenia czynności i powiadamia o nim stronę zamieszkałą za granicą. Pozwala to na złożenie zeznań obywatelowi polskiemu bez konieczności przylotu do Polski.

Świadek musi się stawić na wezwanie sądu

Inną sytuacją jest wezwanie na rozprawę cywilną w charakterze świadka. Co do zasady świadek musi się stawić na wezwanie sądu. Jeśli nie stawiłby się bez usprawiedliwienia sąd może nałożyć na niego grzywnę w wysokości do 3 tys. zł, a nawet zarządzić przymusowe sprowadzenie świadka.

Usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodu choroby jest możliwe, tylko jeżeli zaświadczenie o niemożliwości stawiennictwa wystawi lekarz sądowy. Od nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w listopadzie 2019r. istnieje jednak możliwość złożenia zeznań na piśmie i przesłania ich do sądu. Dopuszczenie takiej możliwości zgodnie z art. 271 1 k.p.c. wymaga wydania przez sąd odpowiedniego postanowienia. Jeśli sąd orzekający w danej sprawie dopuści taką formę składania zeznań, wówczas również świadek może uniknąć konieczności osobistego stawiennictwa w sądzie.

Obowiązują ściśle określone terminy

Trzeba pamiętać, że jeśli nie zdecydujemy się na pomoc profesjonalnego pełnomocnika, nie unikniemy konieczności osobistego stawiennictwa przed sądem. W takiej sytuacji zignorowanie zawiadomienia o rozprawie może skończyć się bardzo niekorzystnie. Na przykład w sprawie rozwodowej kiedy powód (osoba inicjująca postępowanie) działa bez pełnomocnika i nie stawia się na pierwszą rozprawę, wówczas postępowanie ulega zawieszeniu. Należy pamiętać, że postępowanie sądowe jest bardzo sformalizowane i każdą ze stron obowiązują ściśle określone terminy.

Sąd może wydać wyrok pomimo niestawiennictwa stron. O tym jak odwołać się od takiego wyroku możesz przeczytać w artykule pt. Jak odwołać się od niekorzystnego wyroku wydanego w Polsce.


Czytaj także na Emito.net:

Jak przeprowadzić rozwód w Polsce mieszkając w UK?

Czy mieszkając w UK należy płacić alimenty na dzieci w Polsce?

Koniec związku. Jak zadbać o kontakty z dzieckiem w Polsce?

Jak uzyskać zachowek po zmarłym w Polsce?

Dziedziczenie spadku z Polski. Jak to zrobić na emigracji?


O autorce

Katarzyna Zagata – adwokat, specjalizuje się w prowadzeniu spraw Polaków mieszkających za granicą przed sądami w Polsce, udziela również porad prawnych on-line za pośrednictwem serwisu www.kancelaria.zagata.pl. Pomaga w uzyskiwaniu odszkodowań na drodze sądowej, ale również obsłudze biznesu, prawie rodzinnym, spadkowym i pracy.

Komentarze 17

jola1
62
jola1 62
#107.04.2020, 10:57

Jak się nie mylę to świadkowi mieszkającemu za granicą kraju należy się zwrot kosztu podruży.

jola1
62
jola1 62
#207.04.2020, 10:58

podróży

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#307.04.2020, 11:30

Zastanawiam sie czy przed naglowkiem nie powinno byc - " REKLAMA" ?

sheen1
2 830
sheen1 2 830
#407.04.2020, 13:34

rafallala większość bandziorów już do Polski wysłał a którzy zostali osobiście będzie przesłuchiwał i osądzał. ;-))

szalony_mustang
4 814
#607.04.2020, 14:18

a którzy zostali osobiście będzie przesłuchiwał i osądzał.

Inquisitorum Generalis z fiszerni :D