Na Wyspach - i na świecie - trwa Play Poland Film Festival. W ramach największego festiwalu filmu polskiego poza granicami Polski można wybrać się m.in. na pokazy polskich filmów krótkometrażowych.
Uwaga - konkurs: do wygrania bilety na seans w Aberdeen 18.11 (środa). By wziąć udział w konkursie, ślijcie maile na skrzynkę: [email protected]. W tytule wpisujcie: "Szkoła Wajdy", a w treści podajcie imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego. Na zgłoszenia czekamy do 12:00 w środę.
Hitler w operze
reż. Michał Grzybowski | Polska 2014 | Komedia | 27’
Historia oparta na faktach. Aaron, cichy i zamknięty w sobie izraelski śpiewak operowy, gwiazda, której blask przeminął, przybywa z gościnnym występem do małego teatru w Polsce. Zdobywa podziw i szacunek pracowników teatru. Aaron nie czuje się komfortowo w kraju, w którym Żydzi przecierpieli tak dużo, ale będąc w pracy próbuje zapoznać się ze współpracownikami.
W trakcie jednej z prób nagle odnosi wrażenie, że jest obserwowany. Ku jego przerażeniu, mężczyzna, którego zauważa za kurtyną wygląda zupełnie jak... Adolf Hitler. Kiedy dzieli się obawami z dyrektorką teatru ta stwierdza, że Aaron oszalał. Śpiewak utrzymuje jednak, że został ofiarą okrutnego dowcipu.
Absurdalność sytuacji potęguje paranoja Aarona i pewna doza antysemityzmu, co grozi rozpoczęciem międzynarodowego skandalu i może skutkować odwołaniem nadchodzącej premiery.
Mleczny Brat
reż. Vahram Mkhitaryan | Polska/Armenia 2014 | 30’
Opowieść o chłopcu o imieniu Seto, zamieszkującym małą armeńską wioskę. Niedługo na świat ma przyjść nowy członek jego rodziny. Seto niecierpliwie oczekuje brata, jednak niemowlę umiera.
Zamiast braciszka, w życiu Seto pojawia się jagnię. Początkowa niechęć szybko przeradza się w sympatię – między chłopcem i jagnięciem zaczyna rozwijać się przyjaźń. Niestety nie na długo. Rodzina decyduje, że chłopiec musi rozstać się z ulubionym zwierzęciem.
Pieśń Pasterza
reż. Vahram Mkhitaryan | Polska/Armenia 2014 | Dokument | 30’
Gdzieś pośród wysokich gór Armenii żyje niewidomy pasterz Khachik. Pomimo przeciwności losu zakłada rodzinę i prowadzi spokojne życie, samodzielnie wypasając kozy na stromych zboczach.
Wkrótce jednak okazuje się, że jego jedyny syn również traci wzrok i musi wyjechać do Erywania, gdzie znajduje się szkoła dla niewidomych, Khachik staje przed dylematem: nadal prowadzić skromne życie pasterza czy przeprowadzić się do stolicy i być z synem? To dla niego trudny wybór, bo jest przekonany, że ślepota jest klątwą ciążącą na jego rodzinie i jedynie prowadzenie pobożnego życia w górach może temu zaradzić.
Superjednostka
reż. Teresa Czepiec | Polska 2014 | Dokument | 19’32’’
Superjednostka jest ogromnym blokiem mieszkalnym, zaprojektowanym jako „maszyna do mieszkania”. Aż do trzech tysięcy ludzi może zamieszkać 15 kondygnacji budynku.
Windy zatrzymują się tu tylko co trzy piętra, przez co mieszkańcy muszą przemierzyć cały labirynt korytarzy i schodów, aby dostać się do swoich mieszkań. Główni bohaterowie filmu to mieszkańcy Superjednostki, przeżywający tutaj ważne chwile swojego życia.
To miejsce, gdzie pulsują emocje, rodzą się oczekiwania, a pragnienia spełniają się... Lub nie.
726 drzwi do mieszkań, 762 historie. My otwieramy tylko kilka z nich.
Glasgow – 6.11 ; 7:00pm; Sikorski Polish Club; FREE
Edynburg – 11.11; 8:40pm; Filmhouse; £6 full/ £4,20conc.
Aberdeen – 18.11; 8:40; Belmont Filmhuse; £6,50 full/ £4conc.
Komentarze
Zgłoś do moderacji