Do góry

Anglia: będzie zakaz wypowiadania umowy najmu bez podania konkretnej przyczyny

Brytyjski rząd przedstawił projekt ustawy (The Renters’ Bill) zmieniającej zasady wynajmu mieszkań w Anglii, która ma w większym stopniu chronić prawa najemców.

Najważniejszą zmianą będzie odebranie wynajmującym prawa do wypowiadania umowy najmu bez podawania przyczyny. Istniejąca obecnie możliwość wypowiedzenia bez powodu wraz z prawem do zwrócenia się do sądu po dwóch miesiącach w celu dokonania eksmisji powoduje, że wielu najemców w obawie, że nagle stracą dach nad głową, nie zgłasza, że coś nie działa lub jest w złym stanie.

Wypowiedzenie tylko z określonego powodu

Zgodnie z projektem, wynajmujący będą mogli wypowiedzieć umowę tylko w określonych okolicznościach, takich jak zamiar sprzedaży nieruchomości czy wprowadzenie się do niej członka rodziny.

Projekt przewiduje też, że czynsz za wynajem będzie mógł być podnoszony tylko raz w roku, z dwumiesięczną notyfikacją. Wynajmujący nie będą mogli z góry zastrzegać, że nie chcą rodzin z dziećmi bądź osób pobierających zasiłki, a także nie będą mogli bez uzasadnionego powodu odmówić najemcy posiadania zwierzęcia domowego.

Z drugiej strony, wynajmujący będą mogli łatwiej i szybciej eksmitować najemców, którzy zachowują się w sposób aspołeczny lub notorycznie zalegają z płatnościami czynszu.

W Anglii najemcami nieruchomości jest około 11 mln osób.

Komentarze