Do góry

25.11 Edynburg: Żywoty Mężów Pomarańczowych

Między 1981 a 1989 we Wrocławiu w Polsce, w atmosferze w której wszelkie formy buntu był zakazane a stan wojenny był jedyną rzeczywistością, rozwinął się ruch artystów-aktywistów Pomarańczowa Alternatywa.

Interaktywny Salon Piszących w Szkocji i Polish Contemporary Art Organisation mają zaszczyt zaprosić Państwa na spotkanie wokół książki przedstawiającej zmagania Alternatywy pt. "Żywoty Mężów Pomarańczowych".

Pomarańczowa Alternatywa podkopała fundamenty komunistycznej ideologii nie walcząc z nią, lecz śmiejąc się z niej. Poprzez kpinę, młodzi ludzie, którzy przybywali na happeningi, prawdopodobnie zaszkodzili reżimowi bardziej niż uczyniłaby to cała dekada rozruchów. Udowodnili, że król jest nagi, że reżim jest intelektualnym bankrutem.
Anne Appleabaum, Washington Post (w przedmowie do polskiego wydania książki)

Spotkanie wokół książki "Żywoty Mężów Pomarańczowych" będzie połączeniem wieczorku autorskiego Majora Waldemara Fydrycha, przywódcy Alternatywy, i artystycznym hołdem dla happeningów ruchu.

Ruch artystów-aktywistów Pomarańczowa Alternatywa rozwinął się między 1981 a 1989 r. we Wrocławiu w Polsce, w atmosferze w której wszelkie formy buntu był zakazane a stan wojenny był jedyną rzeczywistością .

Ruch wytoczył działa w postaci socjalistycznego surrealizmu: absurdalnej sztuki ulicznej i performansów, w których brały udział tysiące ludzi przebranych za krasnale, mając na celu zdestabilizowanie komunistycznego rządu. I to działało.

Począwszy od malarstwa dialektycznego: wizerunków krasnali na białych plamach farby, którą cenzura zamalowywała opozycyjne hasła, po entuzjastyczne przejmowanie oficjalnych sowieckich świąt i przekształcanie ich obchodów w masowy wyraz buntu.

Nielegalnie wystawili spektakl przedstawiający szturm Pałacu Zimowego w rocznicę Rewolucji Październikowej używając domowej roboty czołgów, organizowali patriotyczne spotkania, podczas których każdy kto machał czerwoną flagą lub był ubrany na czerwono (lub jadł barszcz czerowny, albo smarował się keczupem) zostawał aresztowany.

Pomarańczowa Alternatywa zainspirowała grupy oporu jak Polska długa i szeroka. I choć grupa plasowała się gdzieś na lewo od Solidarności, jej sztuka odegrała kluczową rolę w obaleniu komunistycznych władz.

Egzemplarze książki będzie można nabyć na spotkaniu.

Gdzie:
Summerhall - Summerhall Place Edinburgh EH9 1PL GB

Kiedy:
25 listopada (środa) od 18:30 do 20:00 (GMT)

Wejściówki do nabycia na stronie Eventbrite.

Sponsorzy i partnerzy:
Polski Instytut Kultury, London
Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Edynburgu
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Komentarze 2

TataJasia
34 066 87
TataJasia 34 066 87
#116.11.2015, 21:30

...Eszowaty przyjeżdżasz do Edka?

wje_wjura_kociu
28 641 17
wje_wjura_kociu 28 641 17
#225.11.2015, 00:59

odzew znikomy... jednak bede.