Do góry

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni: 6 kluczowych kroków

Od Szkockiej Policji otrzymaliśmy materiały dotyczące kampanii Cyber Aware. Ma ona na celu zwiększenie świadomości i zapewnienie bezpieczeństwa w Internecie. Organizacja charytatywna LEAD Scotland przetłumaczyła te porady na kilka najczęściej używanych w Szkocji języków, w tym na język polski. Dzięki temu każdy będzie mógł zrozumieć kluczowe informacje dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego.

O kampanii Cyber Aware

National Cyber Security Centre (NCSC) stworzyło zestaw wytycznych w formie poradnika, który obejmuje wstęp oraz sześć zaleceń dotyczących zabezpieczania się w cyberprzestrzeni. Te kluczowe kroki zostały opracowane przy współpracy z Oddziałem ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego (Cyber Resilience Unit) oraz dzięki funduszom rządu szkockiego. Poradnik powstał w oparciu o informacje dostępne na stronie internetowej National Cyber Security Centre.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest ważne?

W związku z tym, że coraz więcej osób spędza czas przy komputerach i laptopach, wzrosło ryzyko cyberataków, które mogą dotknąć zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Hakerzy wykorzystują różne metody, takie jak oszustwa mailowe i internetowe czy oprogramowanie złośliwe, które mogą uszkodzić urządzenia komputerowe lub umożliwić im dostęp do danych.

6 sposobów zabezpieczenia się w cyberprzestrzeni

Aby skutecznie chronić się przed cyberzagrożeniami, należy wdrożyć następujące środki:

Ustaw silne, niepowtarzalne hasło dla poczty elektronicznej

Twoje hasło do poczty elektronicznej powinno być wyjątkowe i trudne do odgadnięcia, ponieważ skrzynka mailowa często jest kluczem do innych kont online.

Stwórz silne hasła używając trzech przypadkowych słów

Silne hasło powinno składać się z trzech losowych słów, które łatwo zapamiętasz, ale trudno będzie je złamać.

Zapisz swoje hasła w przeglądarce

Korzystanie z menedżera haseł w przeglądarce pomaga bezpiecznie przechowywać i automatycznie wprowadzać hasła.

Uruchom dwustopniową weryfikację (2FA)

Dwustopniowa weryfikacja dodaje dodatkową warstwę zabezpieczeń, wymagając nie tylko hasła, ale również drugiego kroku autoryzacji.

Uaktualnij oprogramowanie swoich urządzeń

Regularne aktualizacje oprogramowania zapewniają, że Twoje urządzenia są chronione przed najnowszymi zagrożeniami.

Sporządź kopię zapasową swoich danych

Regularne tworzenie kopii zapasowych danych pozwala na ich odzyskanie w przypadku utraty lub ataku cybernetycznego.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z pełnym poradnikiem oraz zastosowania tych środków bezpieczeństwa w codziennym użytkowaniu internetu. Więcej informacji można znaleźć na stronie National Cyber Security Centre: Cyber Aware.

Kampania społeczna: „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo”

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze