Do góry

Brytyjczycy chcą wprowadzić zakaz sprowadzania trofeów łowieckich

Twórcą projektu ustawy o zakazie sprowadzania trofeów łowieckich do Wielkiej Brytanii jest Henry Smith, poseł Partii Konserwatywnej. Jak przekonuje członek Torysów, wprowadzenie nowego prawa pomoże w ochronie najbardziej zagrożonych gatunków na świecie.

Co roku brytyjscy myśliwi wyjeżdżają za granicę i płacą tysiące funtów za legalne strzelanie do zwierząt, m.in. do lwów, słoni, żyraf, nosorożców czy niedźwiedzi polarnych. Najczęstszym kierunkiem turystyki myśliwskiej Brytyjczyków jest południowa Afryka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po spełnieniu odpowiednich formalności myśliwi mogą przywieźć zdobyte trofea do Wielkiej Brytanii.

Nosorożec czarny, Serengeti, fot. Ikiwaner, źródło: Wikipedia

Krytycy ustawy wyjaśniają, że nowe prawo może mieć przeciwne do zamierzonych skutki. Jako argument podawana jest utrata zysków z polowań. Fundusze te mają być wykorzystywane do finansowania projektów ochrony zwierząt w krajach afrykańskich i ostatecznie mogą pomóc w ochronie zagrożonych gatunków. Argument ten został odrzucony przez organizacje zajmujące się ochroną zwierząt. Z ich danych wynika, że prawie nigdy dochody z polowań dla pozyskania trofeów nie docierają do lokalnych społeczności i nie są przeznaczane na ochronę gatunkową zwierząt.

Park Narodowy Serengeti, fot. Gary - The plains, źródło: Wikipedia

Projekt ustawy o trofeach łowieckich poparła już Izba Gmin. Obecnie nad nowym prawem pochyla się Izba Lordów. Inicjatywę popierają też znani ludzie kultury i sztuki. Wśród nich są np. Ed Sheeran, Judi Dench, Ricky Gervais, Brian May, czy brytyjski odkrywca, polarnik i pisarz Sir Ranulph Fiennes.

Komentarze 4

Negocjator
7 931 9
Negocjator 7 931 9
#126.03.2023, 16:21

A co ze stanikami zdobytych kobiet? Tudzież bokserkami łowczyń płci przeciwnej?

Profil nieaktywny
Delirium
#226.03.2023, 19:02

Staniki i bokserki można zatrzymać, tu raczej chodzi o poroża. ;)

omegan
14 933
omegan 14 933
#326.03.2023, 19:29

przyprawionych porozy tez nie beda konfiskowac

oktarynka
25 804
oktarynka 25 804
#426.03.2023, 21:37

@#1 Gdyby zabroniono tego fetyszu to byłby już tylko krok od masowych oskarżeń zranionych kochanków ;)