Do góry

Good Friday w Wielkiej Brytanii: co warto wiedzieć o tym dniu

Zastanawiając się, dlaczego Good Friday nosi taką nazwę, warto przytoczyć Oxford English Dictionary, który sugeruje, iż termin „dobry” odnosi się raczej do świętości tego dnia. Niektórzy katoliccy uczeni uważają jednak, że może to być forma zniekształcenia słowa „God’s Friday”.

Good Friday, czyli Wielki Piątek

Wielki Piątek, który w tym roku przypada na 29 marca, to święto upamiętniające ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa i Jego śmierć na Golgocie. Tego dnia w kościołach odbywają się specjalne nabożeństwa. W Londynie na Trafalgar Square co roku odbywa się plenerowe przedstawienie pasyjne przedstawiające ukrzyżowanie Chrystusa.

Nazwa „Good Friday” może jednak budzić pytania, szczególnie w kontekście wydarzeń, które tego dnia się wspomina, czyli śmierć Chrystua. Co w tym „dobrego”? Mimo że pochodzenie określenia „good” jest przedmiotem debat, niektórzy uważają, że wywodzi się ono od terminu „God’s Friday”, który w pewnym momencie przekształcił się w Good Friday.

W Wielkiej Brytanii Wielki Piątek jest uznawany za bank holiday, co oznacza, że wiele instytucji i firm może być tego dnia zamkniętych. Warto jednak pamiętać, że pracodawcy nie są zobowiązani w bank holiday do udzielania płatnego urlopu. Decyzja o tym, czy Good Friday jest wolny od pracy należy do pracodawcy.

Sklepy i poczta

Podczas Wielkiego Piątku oraz Poniedziałku Wielkanocnego Royal Mail zazwyczaj nie dostarcza przesyłek. Większość urzędów pocztowych będzie jednak otwarta w Sobotę Wielkanocną.

Jeśli chodzi o godziny otwarcia sklepów, w Wielki Piątek supermarkety będą działać jak w zwykłe dni, ale inne sklepy mogą być otwarte w skróconych godzinach. Za to w Wielkanoc wszystkie duże sklepy będą raczej zamknięte. Jest to zgodne z przepisami dotyczącymi handlu w niedziele, zgodnie z którymi w Niedzielę Wielkanocną sklepy o powierzchni powyżej 280 m2 muszą pozostać zamknięte.

W Szkocji w Wielkanoc sklepy Lidla i Iceland będą jednak otwarte. Godziny otwarcia mogą się jednak różnić. Za to w Poniedziałek Wielkanocny niemal wszystkie sklepy będą już działać normalnie.

Komentarze 1

Negocjator
7 818 9
Negocjator 7 818 9
#130.03.2024, 07:11

Każdy frajdej jest gut. Chyba że idziesz robić w sobotę.