Do góry

Jadąc na wakacje nadal można korzystać z kart EHIC i GHIC

Mimo że Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej, podróżując np. do Polski nadal można korzystać z kart ubezpieczenia zdrowotnego EHIC i GHIC. Obie zapewniają dostęp do niezbędnej opieki zdrowotnej podczas wizyty w państwach UE.

Osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii jadące na wakacje np. do Polski w razie potrzeby nadal mogą korzystać z ważnych kart UK European Health Insurance Card (EHIC) oraz Global Health Insurance Card (GHIC).

Czym jest karta GHIC?

Global Health Insurance Card (GHIC) umożliwia korzystanie z niezbędnej opieki zdrowotnej w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA) oraz w niektórych innych krajach na tych samych zasadach, co mieszkańcy tych państw. Oznacza to, że opieka zdrowotna może być bezpłatna lub wymagać opłaty odpowiadającej tej, którą płaciłby lokalny mieszkaniec.

Zmiany w systemie kart zdrowotnych

Karta GHIC zastąpiła dotychczasową Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC). Jeśli masz aktualną kartę EHIC, możesz z niej korzystać do momentu wygaśnięcia ważności. Po jej wygaśnięciu musisz złożyć wniosek o nową kartę GHIC.

Jak złożyć wniosek o kartę GHIC?

Aby złożyć wniosek o nową kartę, skorzystaj z oficjalnej strony internetowej NHS. Unikaj nieoficjalnych stron internetowych, które mogą naliczać opłatę za aplikację. Wniosek o nową kartę GHIC możesz złożyć na 9 miesięcy przed wygaśnięciem obecnej karty. Karta GHIC jest bezpłatna i ważna przez okres do 5 lat.

Po złożeniu wniosku

Po złożeniu wniosku o kartę GHIC, w ciągu 24 godzin otrzymasz wiadomość e-mail informującą o statusie aplikacji. Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi, sprawdź folder spam. Może się zdarzyć, że będziesz musiał dostarczyć dodatkowe informacje lub dokumenty przed zatwierdzeniem wniosku. Po zatwierdzeniu aplikacji, nową kartę powinieneś otrzymać w ciągu 15 dni roboczych.

GHIC a ubezpieczenie podróżne

Karty EHIC i GHIC nie zastępują ubezpieczenia na samą podróż. Zalecamy wykupienie prywatnego ubezpieczenia na czas trwania podróży.

Zalecenia przed podróżą

Przed wyjazdem rekomendujemy sprawdzenie zaleceń dotyczących podróży na stronie GOV.UK dla kraju, który zamierzasz odwiedzić.

Pamiętaj, aby zawsze być dobrze przygotowanym i posiadać odpowiednie ubezpieczenie oraz informacje na temat opieki zdrowotnej w kraju docelowym.

Osoby z problemami zdrowotnymi wybierające się za granicę powinny zabrać ze sobą wystarczającą ilość leków. Jeśli komuś zabraknie leków podczas wakacji, może skorzystać z karty EHIC lub GHIC i odwiedzić lokalną przychodnię lub szpital w celu wydania recepty.

Komentarze 1