Do góry

Każdy może pomóc w powstaniu Bezpiecznego Domu Polskiej Matki i Dziecka

Opoka jest pierwszą w Wielkiej Brytanii polską organizacją, która w kompleksowy sposób zapewnia wsparcie Polkom, które doświadczyły przemocy domowej. Niebawem organizacja będzie obchodziła swoje dziesiąte urodziny i planuje otwarcie Bezpiecznego Domu Polskiej Matki i Dziecka.

Opoka to organizacja założona w Bristolu, ale pomaga wszystkim potrzebującym Polkom w Wielkiej Brytanii, także w znalezieniu bezpiecznego schronienia. Udziela też wsparcia emocjonalnego, psychologicznego, asystuje też w procesach sądowych. Organizacja ma też swoją infolinię w języku polskim – 0 300 365 1700.

W Opoce pracuje wielu wykwalifikowanych specjalistów i wolontariuszy. To dzięki ich codziennym działaniom wiele kobiet odnalazło spokój i bezpieczeństwo, a co najważniejsze zdobyło się na odwagę, aby zerwać związek z mężem/partnerem-oprawcą.

Niestety wciąż wiele Polek w Wielkiej Brytanii nie mając kontaktu z bliskimi w kraju, często latami tkwi w toksycznych relacjach. Po latach podkreślają jednak, że Opoka pomogła im rozpocząć nowe życie i odzyskać dawno utraconą godność.

Opoka nieustannie rekrutuje nowych wolontariuszy, zarówno jako doradców na infolinii, osób oferujących wsparcie emocjonalne, porady z dziedziny prawa rodzinnego, jak i specjalistów od mediów społecznościowych.

Plany na przyszłość

W maju 2022 roku Opoka będzie świętować 10 urodziny. Organizacja już myśli o wielkim, specjalnym wydarzeniu charytatywnym pod hasłem „BIG CHARITY NIGHT - THERE IS NO PLACE LIKE HOME”. W planach są aukcje przedmiotów oraz usług przedsiębiorców, konkursy oraz wielka zbiórka funduszy.

Już szukamy patronów medialnych oraz sponsorów. Dlatego zapraszamy do kontaktu wszystkie firmy, które chciałyby sponsorować naszą działalność, a jednocześnie zareklamować swój biznes

– mówi założycielka Opoki Aneta Mackell.

Fundusze zebrane podczas tego wydarzenia wesprą wielki projekt Opoki – własny safe-house dla kobiet i ich dzieci, które doświadczyły przemocy domowej. Będzie to pierwszy taki „Bezpieczny Dom Polskiej Matki i Dziecka” w Wielkiej Brytanii – miejsce, w którym personel będzie również mówił po polsku.

Stworzenie bezpiecznego domu to nie lada wyzwanie, gdyż koszt takiego przedsięwzięcia wynosi około 120 tysięcy funtów, a zbiórka funduszy idzie bardzo wolno. Od stycznia 2016 roku zebraliśmy ponad 8 tys., a bez pomocy społeczeństwa nie damy rady

– apeluje Aneta Mackell.

Aby skontaktować się z organizacją w tej sprawie, wystarczy wysłać e-mail pod tytułem GALA na adres [email protected].

Jak można pomóc?

Opoka może istnieć i działać głównie dzięki dotacjom, wsparciu firm i osób prywatnych. Każdy może pomóc, zarówno organizując zbiórki funduszy we własnym zakresie jak i wpłacając dowolne kwoty poprzez stronę internetową Opoki.

Już 42 funty opłacą dwie godziny wsparcia grupowego dla 15 potrzebujących tego kobiet, a 15 funtów pozwoli Opoce na opłacenie godzinnej opieki nad dziećmi, po to, aby kobieta mogła uczestniczyć w spotkaniu grupy wsparcia.

Można również wspomóc Opokę sprawiając sobie lub swoim pociechom modną bluzę lub T-shirt z motywującym hasłem. Fundusze ze sprzedaży bluz i koszulek dla kobiet i dzieci przybliżą ofiary przemocy domowej do zdobycia bezpecznego domu i stabilizacji życiowej. Bluzy i koszulki można znaleźć na stronie internetowej organizacji.

Więcej informacji o organizacji Opoka, jak i o sposobach wsparcia znajduje się na stronie opoka.org.uk.

Komentarze 1