Do góry

Niewielu Polaków w UK posiada brytyjskie paszporty

W ciągu dekady liczba mieszkańców Anglii i Walii, posługujących się więcej niż jednym paszportem, podwoiła się, ale imigranci z krajów UE, w tym Polacy, w zdecydowanej większości mają tylko paszport ojczystego kraju – podał urząd statystyczny ONS.

W ciągu dekady pięciokrotnie zwiększyła się liczba mieszkańców Anglii i Walii urodzonych w Zjednoczonym Królestwie, mających oprócz brytyjskiego także paszport któregoś z krajów UE (z wyłączeniem Irlandii) - z 31,4 tys. do 156,4 tys.

Osoby urodzene w państwach UE w przeważającej większości posługują się tylko paszportami krajów pochodzenia. Według spisu w 2021 r. w Anglii i Walii mieszkało 3,32 mln osób urodzonych w krajach UE (z wyjątkiem Irlandii), z czego 80 proc. miało tylko paszport któregoś z krajów UE (zwykle swojego kraju urodzenia), 12,2 proc. - tylko paszport brytyjski, 4,2 proc. - więcej niż jeden paszport, a 3,5 proc. nie miało żadnego.

Dużo dzieci z brytyjskimi paszportami

Ze spisu wynika, że w 2021 r. w Anglii i Walii mieszkało 743 085 osób urodzonych w Polsce. Spośród nich 660,8 tys. (88,9 proc.) posługiwało się tylko paszportem unijnym (w spisie nie było rozróżnienia jakim, ale w przytłaczającej większości chodzi o polski), 28,8 tys. (niecałe 3,9 proc.) tylko brytyjskim, 26,9 tys. (3,6 proc.) miało brytyjski i unijny (zwykle polski), 23,6 tys. (niecałe 3,2 proc.) nie miało żadnego, a pozostałe 2,8 tys. (0,4 proc.), to osoby posługujące się innymi paszportami.

W Anglii i Walii mieszkało także 22 140 osób urodzonych w Zjednoczonym Królestwie, które oprócz brytyjskiego paszportu miały także polski. Ponieważ mediana ich wieku to siedem lat, są to przeważnie dzieci polskich imigrantów przybyłych po 2004 r.

ONS nie podał jeszcze danych dotyczących Szkocji i Irlandii Północnej.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 3

Profil nieaktywny
raffaele2
#101.09.2023, 18:46

Ja mam Brytyjski paszport i sobie mogę go do dupy wsadzić.Przez automatyczne bramki w Polsce nie przejdę.Pare lat temu zdarzyło mi się że skończył mi się Polski paszport i go zostawiłem w domu i poleciałem na Brytyjskim jakie było moje zaskoczenie jak celnik nie chciał mnie wpuścić i mnie nie wpuścił to była niezła menda.Kupę nerwów i z tego wszystkiego dostałem ataku Psychozy.Dodam że leczę się na schizofrenie.Straciłem masę pieniędzy i kupę problemów.Teraz zawsze pilnuję aby mieć Polski paszport ważny jak lecę do Polski choć muszę dodać że z niechęcią latam do mojej ojczyzny,duszę się tam i jak najszybciej chce wracać,może to przez to że większość swojego życia mieszkam poza granicami Polski.

Simon2
8
Simon2 8
#201.09.2023, 22:13

Ja nie wyrabiam tutejszego paszportu bo nie bede placic za cos co nie dokonca sie przyda. Najciekawsze sa testy na procesie naturalizacji ktore trzeba przejsc. Wiekszosc szkotow nie ma pojecia o historii, jedyna partia to SNP bo "tak" a liczyc to potrafia do 5 funtow. Obco krajowcy powinni dostawac ich paszporty na granicy za darmo jako Ci ktorzy na starcie wiedza wiecej o ich wlasnym kraju.

sheen1
2 949
sheen1 2 949
#302.09.2023, 11:42

Pierwszy raz zgodzę się z raffaele2 co do przydatności brytyjskiego paszportu ;-) Lata temu paszport uk był na duży +, ułatwiał mi podróżowanie, w tej chwili jego wartość równa się wartości paszportu polsatu.

Mój paszport stracił ważność w zeszłym roku i prawdę pisząc na dzień dzisiejszy nie widzę żadnego powodu żeby go odnawiać.

raffaele2 zdrowia życzę.