Do góry

Odbędzie się referendum ws. wystąpienia UK z UE?

David Cameron zapowiedział, że poprze ideę referendum dot. wystąpienia przez Wielką Brytanię z Unii Europejskiej, jeśli jego partia wygra wybory w 2015 roku.

David Cameron zaznaczył, że nie twierdzi, jakoby wyjście przez W. Brytanię z UE miało leżeć w jej interesie.

Po ostatnich głosach dezaprobaty stałego elektoratu Konserwatystów zarzucających Cameronowi oddalanie się od idei torysów, pojawił się przełom. Premier w rozmowie z BBC oświadczył gotowość poparcia eurosceptycznego referendum.

Zaznaczył przy tym, że nie twierdzi, jakoby wyjście przez W. Brytanię z UE miało leżeć w jej interesie. Jego zdaniem jest to jednak dobry moment na renegocjację stosunków pomiędzy Londynem a Brukselą. Podkreśla również, że zmiany te będą wymagały aprobaty społeczeństwa.

Jednym z powodów jest zacieśnianie współpracy gospodarczej pomiędzy 17 krajami strefy Euro. Wspólna polityka ekonomiczna tych państw będzie miała bezpośredni wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii.

Jeden z konserwatywnych posłów, John Baron zapowiedział zorganizowanie parlamentarnej grupy promującej ideę referendum i naciski na premiera.

Wielka Brytania wstąpiła do UE w 1973 roku, a decyzja została zatwierdzona poprzez referendum przeprowadzone w 1975 roku.

Komentarze 7

BD.K
20 491 1
BD.K 20 491 1
#130.09.2012, 09:33

wije sie tak, ze jakby waz pelzl jego sladem, to by sobie kregoslup zlamal;)

Profil nieaktywny
Yamato
#230.09.2012, 11:33

Wykorzystuje też chłopak antyspoleczne nastawienia Brytyjczyków do emigrantów.
Ale jego wypowiedz jest okrojona i bez jakichkolwiek konkretów.
Jesli nas nie wykopią to czy będziemy potrzebować wiz? Czy funciak pójdzie do góry? Czy kamie oddadza to co włozyla w hipotekę? Czy w UK pozostanie z nas emitowców tylko Scott McDonald?
Na te i inne pytania David nie odpowiedział.

folksdojcz.tusk
647
#330.09.2012, 13:37

WB jest państwem prawa a prawo nie działa wstecz- to święta zasada. Skoro przyjechaliśmy, mając określone prawa, to owe prawa zachowujemy. Co najwyżej nie da się sprowadzić córki stryjka Wieśka, która szuka pracy i prosiła nas o pomoc.

Pulkownik
Aberdeen
7 807 62
Pulkownik Aberdeen 7 807 62
#430.09.2012, 21:03

nie moga nas (emigrantow) wywalic :)
kto byl im myl gary i sprzatal kible?

Profil nieaktywny
weeges
#530.09.2012, 22:18

uk od zawsze czyli od 1973 uwazalo ue za federacje czy tez unie handlowo-ekonomincza. i na takich zasadach margaret tacher podpisala malzenstwo z bruksela zachowujac paragraf o intercyzie. W chwili obecnej kiedy UE przeksztalcila sie w kolos biurokratyczno-urzedniczo-panstwowy, i przestala byc unia handlowa, tylko stala sie scentralizowanym panstwem z wlasnym prztydentem, parlamentam i prawem ktore wyraznie mowi,ze prawo unijne jest wazniejsze niz prawo krajowe , kiedy idea wolnego rynku poleciala prosto do szaletu ( odrzucenie idei wolnego rynku kamerona na rzecz centralnie sterowanej gospodarki barrossa - patrz bruksela, luty 2012 ) sens bycia uk w ue jest szczerze mowiac lekko niezreczny i sam fakt takiego biegu rzeczy mocno podwaza jakiekolwiek egzystencje tego malzenstwa.

rozwod uk i ue jest tylko kwestia czasu. poki co to teraz trzeba myslec powaznie o paszporcie brytyjskim ( tak w razie W)

Profil nieaktywny
rumpelstiltskin
#602.10.2012, 10:46

Yamato
#2 | 30.09.12, 11:33

hipokryta i pajac,napierdziela na kazdym kroku jaka ta unia zla a teraz sra w gacie ze go wyrzuca.

MAGDAPL11
35
#703.10.2012, 23:34

Co się panowie kłócicie w samej Francji mieszka około 200 tyś Brytyjczyków i również kupili domy,pracują itp.Są w całej europie nawet w Polsce:)W sumie obywatele oraz brytyjskie firmy w całej Unii Europejskiej maja się czego bać jak wyjdą z unii gdyż nie wiadomo jaka będzie reakcja innych krajów.Nie wyobrażam sobie sytuacji w której emigranci z UE i firmy wracają do swoich krajów a Brytole nie.Ogólem mówiąc brytole nie wiedza co to UE myślą że tylko płacą i nic z tego nie mają.Czy ktoś wie jakie brytyjskie firmy zadomowiły się w Polsce?:)