Do góry

Płaca minimalna wzrasta z £10,42 do £11,44 za godzinę

Od 1 kwietnia główna stawka wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii wzrosła z £10,42 do £11,44 za godzinę i będzie miałą zastosowanie do pracowników powyżej 21 lat, a nie jak dotychczas powyżej 23 lat. Wzrost płacy minimalnej to korzyść dla 2,7 miliona pracownikom o niskich dochodach.

Zmiany oznaczają, że:

  • Pełnoetatowy dorosły pracownik otrzymujący minimalne wynagrodzenie zobaczy wzrost płacy o £1,800 rocznie.
  • 21-latek, który przechodzi z niższej stawki minimalnego wynagrodzenia na główną stawkę, otrzyma podwyżkę w wysokości £2,300 rocznie.
  • Minimalne wynagrodzenie dla osób w wieku 18-20 lat wzrośnie z £7,49 do £8,60 za godzinę.
  • Praktykanci również otrzymają podwyżkę powyżej inflacji, z godzinową stawką wzrastającą o ponad 20%, z £5,28 do £6,40.

Według ekspertów z Resolution Foundation podwyżka płacy minimalnej oznacza wzrost realny o 7,8% – po uwzględnieniu inflacji – i wzrost o 9,8% w ujęciu gotówkowym.

Real Living Wage i National Living Wage

Mimo podwyżek, pracownicy otrzymujący wynagrodzenie minimalne nadal będą zarabiać o £1,092 rocznie mniej niż dobrowolna „real living wage” ustalona przez charytatywną organizację Living Wage Foundation. Jest ona wypłacana przez tysiące pracodawców, aby odzwierciedlać koszty utrzymania gospodarstw domowych.

Prawie pół miliona pracowników w Wielkiej Brytanii, których pracodawcy przystąpili do systemu „real living wage” (rzeczywistej płacy na przeżycie), otrzymuje podwyżkę do £12 za godzinę w całym kraju i £13,15 w Londynie. Różnica ta może pokryć koszty żywności dla gospodarstwa domowego przez 18 tygodni lub kosztom wydawanym na mieszkanie i energię przez 12 tygodni.

Pracodawcy, którzy przystępują do programu Real Living Wage zobowiązują się do płacenia swoim pracownikom stawki, która odzwierciedla to, co zdaniem Living Wage Foundation ludzie potrzebują na pokrycie codziennych kosztów.

Pracodawcy mogą zdecydować się na płacenie rzeczywistej płacy wystarczającej na utrzymanie (Real Living Wage), która jest wyższa niż ustalona przez rząd płaca minimalna (National Living Wage).

Komentarze 1

dysmonnka
92
#102.04.2024, 16:09

A ja pamietam jak lata temu kolezanka mi mowila "Nawet nie marz o tym ze Ci £7 zaplaca!" :D Wiele sie zmienilo.