Polska międzywojenna funkcjonariuszka policji, a następnie minister polskiego rządu na uchodźstwie Stanisława Paleolog zostanie upamiętniona tablicą, której odsłonięcie zaplanowano na 2 lipca w Manchesterze.
Tablica jest inicjatywą polskiej policji, konsulatu RP w Manchesterze i polskiego Kościoła Bożego Miłosierdzia.
W uroczystości wezmą udział Konsul Generalny RP w Manchesterze Leszek Rowicki, przedstawiciele Policji Metropolitalnej i Wielkiej Policji Manchesteru, Oficerowie łącznikowi Policji w Wielkiej Brytanii, rodzina Stanisławy Paleolog oraz gen. Jarosław Rzymkowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, której Stanisława Paleolog jest patronem.

Komendant Sekcji Kobiet
Stanisława Filipina Paleolog urodziła się 4 maja 1892 r. Studiowała w Akademii Handlowej we Lwowie. W 1914 r. wstąpiła do Polskiej Organizacji Wojskowej. Poważnie zraniona w obronie Lwowa, w grudniu 1918 wstąpiła do kobiecej milicji obywatelskiej, a później pomogła założyć Ochotniczy Legion Kobiet. W 1925 r. Została mianowana Komendantem Sekcji Kobiet Polskich Sił Policyjnych. Funkcję tę pełniła do 1939 r.
Podczas swojej kadencji Paleolog stała się ekspertem w zwalczaniu takich przestępstw jak handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne i przestępczość nieletnich. Do jej obowiązków należało zwalczanie przestępczości wobec kobiet i dzieci. W szczególności pracowała nad zwalczaniem handlu kobietami, które zostały wysłane do agencji towarzyskich, w tym w Ameryce Południowej. Jej zaangażowanie w budowę profesjonalnego kobiecego wydziału policji uczyniły go znanym na świecie.
Polska Joanną d’Arc
Prasa na świecie chwaliła polską policję kobiecą, która często była przedstawiana jako model wart naśladowania. W 1929 r. Daily Express nazwał Paleolog „polską Joanną d’Arc”, podkreślając jej wkład w walkę z handlem ludźmi i wykorzystywaniem seksualnym kobiet.
W maju 1935 r. delegacja angielskich policjantek z New Scotland Yard - kierowana przez Mary Sophię Allen - przybyła do Polski, aby zapoznać się z pracą oficerów policji. Kompleksowe przygotowanie oddziału policji Polek wywarło ogromne wrażenie na New Scotland Yard, w tym fakt, że policjantki wykonywały wszystkie zadania policyjne, w tym noszenie broni, współpracę z informatorami oraz przesłuchiwanie sutenerów i ofiar handlu ludźmi.

Minister w rządzie londyńskim
Po kapitulacji polskiej armii wróciła do Warszawy i została aktywnym członkiem Armii Krajowej. Służyła w kontrwywiadzie, a także pomagała organizować Państwowy Korpus Bezpieczeństwa. W 1945 r., zagrożona aresztowaniem w komunistycznej Polsce, postanowiła opuścić kraj. Wstąpiła do II Korpusu Polskiego i przybyła do Wielkiej Brytanii, osiedlając się w Londynie, gdzie pracowała jako ekspert policji w New Scotland Yard. W 1955 r. została ministrem w rządzie na uchodźctwie Antoniego Pająka.
Stanisława Paleolog zmarła 3 grudnia 1968 r. w Penley (Walia). Została pochowana w Manchesterze.
Komentarze 13
"Rząd na uchodźstwie" - to taki rząd, który na bankietach, rautach i spotkaniach żre, pije i popala cygara, podczas gdy zwykli ludzie w tym czasie walczą, głodują, giną w obozach albo zwiedzają Sybir i Kamczatkę.
bez wątpienia prawda, ale działalność międzywojenna fajna..
No coś w tym żarciu jest,ponoć pierwsze posiedzenie sejmu na uchodźstwie we Francji zamiast analizować przyczyny klęski kampanii wrześniowej i ubolewać nad tragiczną sytuacją,zakończyło się awanturą o wysokość diet poselskich
Nie marudzic tylkonpolitykami zostawac.
Otototo