Do góry

Polskie szkoły w UK

Obecne masowe wyjazdy do Wielkiej Brytanii to nie pierwsza fala emigracji. Polonia brytyjska liczy już kilkaset lat, liczebnie wzmocniona została po II wojnie światowej. Od tego czasu mówimy też o polskim szkolnictwie na Wyspach Brytyjskich.

Rozwija się szkolnictwo weekendowe, liczba takich placówek już przekroczyła 50. Niestety postępu nie ma w szkolnictwie dziennym, w Londynie istnieje tylko jedna taka szkoła i to przeznaczona dla dzieci polskich dyplomatów. Polskie dzieci uczą się zatem w szkołach brytyjskich, ale aby utrzymać kontakt z kulturą, historią, geografią polską, a co najważniejsze z językiem polskim, uczęszczają do szkół sobotnich. To pozwala im zachować polską tożsamość.

Szkoła dzienna

Oferta edukacyjna polskich szkół jest uboga. W samym Londynie istnieje jedna szkoła polska działająca w systemie dziennym, ale przeznaczona tylko dla dzieci dyplomatów.

Jej adres: Zespół Szkół im. Lotników Polskich przy Ambasadzie RP w Londynie Adres: 13 Lancaster Grove, NW3 4EU Londyn, Wielka Brytania tel.: 0 207 435 22 65, fax: 0 207 435 22 65 office@szkolapolska.fsnet.couk

Szkoły sobotnie

Opiekę dydaktyczno-merytoryczną nad szkołami sobotnimi sprawuje Polska Macierz Szkolna:

Polska Macierz Szkolna w Wielkiej Brytanii Adres: 238-246 King Street, Hammersmith, W6 0RF Londyn, Wielka Brytania tel.: (00 44 208) 741-1993, fax: (00 44 208) 748-5522 pms@polskamacierz.org www.polskamacierz.org.

Program szkół sobotnich

System szkół sobotnich obejmuje dzieci i młodzież w wieku od 3 do 15 lat, w części szkół sobotnich do lat 18. Składa się on z przedszkola, oraz 10 stopniowej szkoły (jeden stopień – jeden rok). Plan pracy z młodzieżą podzielony jest na 3 trymestry. Zadaniem szkół sobotnich jest utrzymanie, lub zakorzenienie w młodzieży polskiego pochodzenia przywiązania do kultury i języka przodków. Stąd szkoła pełni funkcje kształcące, jak i wychowawcze. Dydaktyka zajęć oparta jest na tzw. metodach aktywnych nauczania, które polegają na tym, że uczeń bierze czynny udział w lekcji, może być to praca w grupach, metoda dramy – np. odegranie scenki historycznej. Szkoły utrzymują kontakt z polskimi ośrodkami kulturalnymi, zapraszają na lekcje osoby zasłużone dla polskiej Polonii. Zajęcia podzielone są na bloki, które mają na celu:

  • wychowanie społeczne i kulturalne;
  • ćwiczenia w mówieniu, słuchaniu, a także w czytaniu i pisaniu;
  • naukę geografii i historii Polski;
  • naukę języka polskiego.

Więcej na temat programu szkół sobotnich można znaleźć na stronie www.polskamacierz.org.

Zajęcia odbywają się najczęściej w godzinach przedpołudniowych. Liczba szkół sobotnich do niedawna miała tendencję malejącą, jednak z uwagi na dużą emigrację po naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej przewiduje się, że liczba tych placówek wzrośnie. Polska Macierz Szkolna podaje, że obecnie w Wielkiej Brytanii działa przeszło 50 szkół niedzielnych, w których uczy się kilka tysięcy osób. Koszt edukacji wynosi około 130 funtów za cały rok. Starsza młodzież może zdawać egzamin maturalny z języka polskiego (GCSE oraz AS i AL Level).

Polskie szkoły sobotnie w Wielkiej Brytanii

Pod patronatem Polskiej Macierzy Szkolnej w Wielkiej Brytanii działa około 50 polskich szkół uczących przedmiotów ojczystych. Informacja o tych szkołach wraz z ich adresami znajduje się na stronie www.polskamacierz.org.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 1

anusia23
97
#114.06.2008, 22:47

bardzo fajny pomysl szkola dla naszych dzieci ..jest duzo dzieci z elgin czy pomyslicie o nich .......one nie maja takich predyspozycji