Do góry

27.09 Edynburg: Sztuka o Marii Skłodowskiej-Curie

"Promieniowanie" to sztuka o wyjątkowej kobiecie i genialnej uczonej - Marii Skłodowskiej-Curie. U źródła jej powodzenia leży ciężka praca, niezwykła wytrwałość, dar, talent i nienasycone pragnienie odkrywania tajemnic natury.

Maria pracowała początkowo wraz ze swoim mężem, Piotrem Curie, a następnie - po jego tragicznej śmierci w wypadku ulicznym - sama.

Odkryła dwa nowe pierwiastki - polon i rad, uzyskała profesurę na Uniwersytecie Sorbony w Paryżu, została kierownikiem Instytutu Curie w Paryżu, a także została dwukrotną laureatką nagrody Nobla. Była poważana i uwielbiana przez środowiska naukowe, grono studentów i społeczność międzynarodową.

Za kulisami jej naukowej i publicznej kariery, jej życie było niezwykle skomplikowane i dramatyczne. W młodości utraciła matkę i siostrę, potem swego ukochanego męża, a wkrótce potem, pod presją kampanii oszczerstw i pogróżek, była zmuszona zrezygnować z miłości do innego mężczyzny.

Sztuka opowiada o życiu Marii Skłodowskiej - Curie przez dialog z jej młodszą córką Ewą oraz przeźrocza rzucane na ekran w głębi sceny.

Kiedy:

Niedziela, 27 września 2015, Godz. 18.00

Gdzie:

Dom Kombatanta SPK w Edynburgu, 11 Drummond Place, EH3 6PJ

Bilety:

£5 do nabycia w SPK przed spektaklem.

Komentarze 1

Stirlitz
Edinburgh
1 924
#124.09.2015, 09:52

"w wypadku ulicznym"
slyszałem o wypadku drogowym, ale ulicznym nigdy