Do góry

Dziecko samo może lecieć samolotem

Dzieci mogą podróżować bez rodziców. Tanie linie wymagają by leciał z nimi opiekun. Te tradycyjne, za dopłatą, oferują opiekę stewardessy. Nawet w podróży z przesiadką. Szczegółowe zasady obowiązujące w każdej linii są inne.

- Chciałbym zaprosić moją siostrzenice na wakacje do UK, ale niestety ma 13 lat. Nie ma możliwości wysłania jej samej samolotem bez opiekuna. Nie chce wysyłać jej autobusem bo może to być zbyt "traumatyczne". Moze ktoś z was ma jakiś pomysł jak to obejść? - pyta Menelaios na forum Emito.net.

- Nie ma dorosłego w domu siostrzenicy, który może przylecieć z dzieckiem, i wrócić za dwa dni? - dziwi się inny forumowicz.

- Chciałem odciążyć trochę siostre, bo niestety pracuje i nie ma możliwości przylecieć nawet na jeden dzień - odpowiada Menelaios.

Internauci nie wiedzą jakie dokładnie obowiązują procedury w poszczególnych liniach lotniczych. Zastanawiają się na jakich zasadach dziecko może samo podróżować samolotem. I czy za taką podróż trzeba zapłacić więcej.

Pod opieką stewardessy od 4 roku życia

Dziecko podróżujące bez dorosłego, ale z opcją "opieki", musi mieć skończone w zależności od linii 4 lub 5 lat. Specjalnie wyznaczony członek załogi samolotu zajmuje się dzieckiem już podczas odprawy bagażowo-biletowej do momentu oddania go w ręce wskazanej przez rodziców osoby na lotnisku docelowym. Cena takiej usługi jest uzależniona od klasy, w jakiej kupiony był bilet. Może ona wynieść nawet kilkaset funtów.

Rodzice lub opiekunowie prawni muszą też wypełnić odpowiedni formularz. Zawiera on deklarację zlecenia przewozu dziecka przez konkretną linię lotniczą oraz upoważnienie do jego odbioru przez wskazaną osobę. Formularz otrzymuje się podczas odprawy bagażowo-biletowej.

Jeśli lot jest z przesiadką, dziecko czeka na kolejne połączenia w specjalnym pomieszczeniu na lotniskach transferowych. Oczywiście pod opieką pracownika linii lotniczej.

Zasady obowiązujące u poszczególnych przewoźników

Ryanair nie przewozi nieletnich, czyli w wieku poniżej 16 roku życia bez opieki. Do 16 roku życia dziecko musi podróżować z osobą pełnoletnią, która jest za nie prawnie odpowiedzialna. Opieka stewardessy i usługi specjalne nie są tu dostępne. Od tej reguły nie ma wyjątków.

Wizz Air zezwala pasażerom w wieku 14 i 15 lat podróżować samodzielnie. Jednak nie mogą być oni odpowiedzialni za osoby w wieku poniżej 14 lat. Dzieci od 2 lat do 14 mogą podróżować jedynie pod opieką osoby powyżej 16 roku życia, która ponosi za nie pełną odpowiedzialność. Osoby które ukończyły 16 lat są traktowane jak dorosłe.

Dorosły musi posiadać wspólną rezerwację z dzieckiem. Jeżeli miejsce w samolocie dla dziecka zostało zarezerwowane w oddzielnej rezerwacji, obydwie rezerwacje muszą być wydane na to samo nazwisko i adres.

Easy Jet podobnie jak Wizz Air zezwala na podróż dziecka poniżej 14 roku życia tylko z osobą dorosłą. Osoby w wieku 14 i 15 lat mogą podróżować same, ale nie mogą opekować się młodszymi dziećmi.

Od 16 roku życia, z Easy Jet możliwa jest samodzielna podróż na tych samym zasadach na których latają osoby pełnoletnie.

Jet2 nie robi wyjątków. Dzieci w wieku poniżej 14 lat muszą być z osobą, która ma conajmniej 16 lat. W wypadku niektórych krajów np. Francji i Portugalii stosowane są inne regulacje wiekowe.

Lufthansa zezwala na samodzielny lot dzieci od 5 do 12 lat jeśli zostanie wykupiona dodatkowa opcja "nadzoru". Lub jeśli lecą z kimś kto ma ukończone 12 lat. Samodzielny lot trzeba zadeklarować w momencie kupna biletu. Linia dostarcza małą, żółtą torebkę, którą dziecko musi mieć przy sobie w widocznym miejscu. W torebce muszą się znależć wszystkie potrzebne dokumenty takie jak bilet, paszport, i np. visa (jeśli obowiązuje) oraz informacje o alergiach, itd.

LOT oferuje dzieciom poniżej 5 roku życia specjalną pomoc za dodatkową opłatą. Dodatkowa stewardesa towarzyszy dziecku od odprawy na lotnisku do przekazania go na lotnisku docelowym upoważnionej osobie. Również dzieci w wieku od 5 do 12, podróżujące same wymagają opieki w czasie lotu. Opieka ta jest świadczona przez członka załogi i członków personelu naziemnego. Rodzice lub opiekunowie, podobnie jak w przypadku Lufthansy muszą wypełnić odpowiedni formularz, który jest dostępny w biurze Polskich Linii Lotniczych LOT lub bezpośrednio przy odprawie biletowo-bagażowej.

Młodzi ludzie w wieku od 12 do 17 lat mogą podróżować bez towarzystwa dorosłych. Na specjalne życzenie rodziców lub opiekunów, tacy pasażerowie mogą, ale nie muszą, być pod specjalną opieką członka załogi.

Jeśli dziecko wylatuje z Wloch, potrzebne są specjalne dokumenty wydawane przez komisariat policji, który poświadcza zgodę obojga rodziców na samotną podróż dziecka.

British Airways obsługuje loty, w których dzieci w wieku poniżej 12 lat muszą podróżować w towarzystwie osoby powyżej 16 roku życia. W przypadku niektórych lotów dzieci w wieku poniżej 12 lat muszą być pod opieką osoby pełnoletniej. Jeśli jest to inna wyznaczona przez rodzinę osoba musi się ona zarejestrować w serwisie Skyflyer.

Komentarze 14

Menelaios
2 068 23
Menelaios 2 068 23
#106.07.2011, 10:54

no prosze jaki temat:)))

elastycznyjozef
21 092 15
elastycznyjozef 21 092 15
#206.07.2011, 11:11

To może jeszcze jakiś artykuł o tym jak dojechać na Prestwick?

b4utoo
44
b4utoo 44
#306.07.2011, 11:55

I juz wszystko jasne
a na Prestwick no co Ty to nawet dziecko wie :))

b4utoo
44
b4utoo 44
#406.07.2011, 11:55

I juz wszystko jasne
a na Prestwick no co Ty to nawet dziecko wie :))

bus_37
Dundee
24 102 114
bus_37 Dundee 24 102 114
#506.07.2011, 12:11

chodzcie spalimy jakas szope?

elastycznyjozef
21 092 15
elastycznyjozef 21 092 15
#606.07.2011, 13:05

Busie, lepiej nie publicznie, bo Owca, Leoś i Dziecko złożą doniesienie.

Scott1410
86
#707.07.2011, 09:06

Dwa lata temu usługa w BA dla 10-cio latka kosztowała Ł30 (cena biletu normalnego + Ł10). Polecam loty z przesiadką na Heathrow - rewelacyjna sala dla dzieci z grami komputerowymi. W cenie biletu były napoje i posiłek. Szkoda, że dzisiaj BA lata tylko do Wa-wy. Lufthansa - kosmiczne ceny biletów i strasznie długie oczekiwanie na przesiadki (4-6 godzin).

quikro
11
quikro 11
#815.07.2011, 20:26

brak KLM w zestawieniu, tym bardziej ze ma czesto sensowne [tansze niz ryan] polaczenia szkocja - waw

lolla
316
lolla 316
#928.07.2014, 14:46

a połączenia autobusowe łaczą wiele miast w uk i pl. jest to na pewno meczące (wiele godzin), ale czasem moze to byc rozwiazanie dla kogos. dzieciaki potrzebuja pisemnego zezwolenia rodzicow i musza byc bardzo samodzielne, najlepiej dwujezyczne, aby nie wpadły w panike.(chyba powyzej 14 roku zycia moga podrozowac samodzielnie) niestety czasami trzeba skorzystac z tak meczacego transportu np. jesli chce sie uniknac samotnej podrozy dziecka kilkugodzinnej po polsce od lotniska do innego miasta w porze nocnej i to np. pociagiem.
jezeli ktos odbierze nastolatka z dowolnego miejsca w pl to nie ma sprawy - tylko lot. ale w zyciu roznie bywa.

Profil nieaktywny
Legoski
#1006.06.2015, 01:02

Ja bym jednak dał dzieciakowi chociaż pilota i może mechanika. Żaby całkiem sam nie latał.

Nata0103
10
#1112.07.2015, 22:25

Szkoda, że autor nie wspomniał że do Szkocji dziecko może przylecieć z opiekunem lub bez jeżeli ma 18 lat w przeciwnym razie wymagana jest pisemna zgoda rodziców. Wiem to z własnego doświadczenia gdy na lotnisku w Edynburgu pani oficer przy kontroli paszportowej poprosiła mnie o pisemną zgodę rodziców dla 16-sto i 15- latki które podróżowały ze mną. Całe szczęście że udało się jakoś wybrnąć bez tej zgody i dziewczyny mogą spędzić 3 tygodnie wakacji tutaj. Więc przepisy w samolocie swoją drogą a w krajach docelowych swoją.

Katasia2604
1
#1429.01.2016, 14:31

W wakacje gdy leciałam do Londynu, w Polsce upewniłam się w informacji czy mogę lecieć sama czy też potrzebuję zgodę pisemną rodziców. Powiedziano mi że linie lotnicze Wizz Air wyrażają zgodę abym leciała sama (miałam 15 lat) i nie potrzebuję zgody. Lecz niestety na miejscu miałam problemy przejść przez kontrolę paszportową ponieważ okazało się że w tym wieku nie mogę latać sama. Na szczęście moja "sąsiadka" z samolotu pomogła mi się porozumieć dokładnie z tym panem i udało mi się jakoś przebrnąć przez to. Gdy zaś wracałam nie było już żadnego problemu , nie potrzebowałam żadnej zgody ani opieki. No także na przyszłość wiem aby w razie w. wziąć ze sobą zgodę :)