Do góry

Festiwal Shakespeare & Poland powraca do Stratford

Festiwal Shakespeare & Poland powraca do Stratford Upon Avon w drugiej połowie czerwca, oferując pełen atrakcji weekendowy program, który celebruje polskie dziedzictwo kulturowe oraz kulturalne powiązania między Wielką Brytanią a Polską poprzez literaturę, teatr i muzykę.

Dzień 1, sobota, 22 czerwca

Organizowany we współpracy z najważniejszymi instytucjami artystycznymi i kulturalnymi Stratford, tegoroczny festiwal rozpocznie się w sobotę 22 czerwca o godzinie 19:00 spektaklem „Made of Stone” w Stratford Playhouse.

Prezentowany przez krakowską uliczną grupę teatralną Scena Kalejdoskop spektakl „Made of Stone” to widowisko dla wszystkich grup wiekowych, łączące zapomniane opowieści i legendy w magicznym królestwie gór, gdzie widzowie będą mogli podziwiać zapierające dech w piersiach lasy i mistyczne stworzenia ożywione dzięki niesamowitym maskom i unikalnym kostiumom, przy akompaniamencie muzyki polskich kompozytorów.

Dzień 2, niedziela, 23 czerwca

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się warsztatami tworzenia weneckich masek we współpracy z Royal Shakespeare Company, inspirowanymi sztuką Szekspira „Kupiec wenecki”. Uczestnicy mogą wybrać jeden z dwóch warsztatów odbywających się od 10:30 do 11:30 lub od 12:00 do 13:00 (uczestnictwo wymaga rezerwacja).

Między 11:30 a 12:00 na tarasie Bancroft przed Royal Shakespeare Theatre odbędzie się specjalne (bezpłatne) wydarzenie plenerowe „Folk Reflections: Walkabout Performance”. W widowisku wystąpią trzy ogromne marionetki w kolorowych strojach ludowych z różnych regionów Polski.

Występ „Folk Reflections” będzie również częścią Tygodnia Uchodźców, przyczyniając się do zwiększenia świadomości na temat migracji poprzez sztukę.

Panel dyskusyjny

W drugim dniu o godzinie 15:00 w ratuszu w Stratford odbędzie się panel dyskusyjny we współpracy z The Shakespeare Institute zatytułowany „Transformacje – teatr Szekspira w Polsce i głos kobiecy”. Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać rozmowy aktorów, reżyserów i pisarzy badających wpływ Szekspira na literaturę polską oraz niektóre z polskich inscenizacji.

W dyskusji weźmie udział aktorka szekspirowska Dame Janet Suzman, reżyserka teatralna i operowa Helena Kaut-Howson oraz prof. Elizabeth Schafer, która opowie o swojej inscenizacji, w której aktorka Kathryn Hunter wcieliła się w rolę króla Leara w 1997 roku, stając się pierwszą kobietą, która zagrała tytułową rolę w sztuce Szekspira „Król Lear”.

Dyskusję poprowadzi profesor Tony Howard, który podkreśli wkład kobiet w interpretacje Szekspira.

Koncert finałowy

Zamknięcie tegorocznego festiwalu odbędzie się w niedzielę 23 czerwca o godzinie 19:00 w ratuszu w Stratford koncertem „From Poland with Music”, który zabierze słuchaczy w podróż przez bogatą tradycję muzyczną Polski, prezentując liryczne utwory niektórych z największych polskich kompozytorów, wykonywane na fortepianie i skrzypcach.

Koncert będzie obejmował utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz i Wojciecha Kilara oraz muzyczną niespodziankę.

Dodatkowe Informacje

Festiwal organizowany jest przez Polski Instytut Kultury w Londynie we współpracy z organizacją polonijną Copernicana CIC z siedzibą w Stratford. Więcej informacji oraz pełny program festiwalu dostępne są na stronie Polish Cultural Institute London

Komentarze