Do góry

Kinoteka 2023 – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

22.Festiwal Polskich Filmów Fabularnych KINOTEKA, organizowany przez Instytut Kultury Polskiej i wspierany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, powróci na ekrany londyńskich kin w dniach 6-28 marca.

Będzie można zobaczyć nowe dzieła znanych polskich reżyserów, w tym Agnieszki Holland, Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz DK i Hugh Welchmanów, a także cofnąć się w przeszłość dzięki retrospektywnym pokazom niektórych czołowych twórców kina, takich jak Walerian Borowczyk i Krzysztof Kieślowski.

Dzięki bogatemu i doskonale dobranemu programowi, który obejmuje także filmy dokumentalne, familijne, filmy krótkometrażowe i dwa wydarzenia muzyczne na żywo, tegoroczny festiwal zapowiada się na wyjątkowe i ekscytujące świętowanie różnorodnej twórczości filmowej Polski.

Holland i Kościuszko

Kinoteka 2024 rozpocznie się 6 marca w BFI Southbank galą otwarcia i pokazem filmu „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland. Ten niezwykle ważny film rzuca światło na kwestie migracji, które były przedmiotem wielkiej debaty politycznej w całej Europie.

W tym roku w ramach festiwalu Nowe Kino Polskie zaprezentowane zostanie najnowsze dzieło Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Kobieta z”. Akcja rozgrywa się na tle krajobrazu polskiej transformacji od komunizmu do kapitalizmu, obejmującej 45 lat życia Anieli Wesołej (Małgorzata Hajewska) i jej podróży w poszukiwaniu wolności osobistej jako kobiety transpłciowej.

Wreszcie „Kos”, czyli oparta na prawdziwych wydarzeniach historia generała Tadeusza Kościuszki (Jacek Braciak), który w 1794 roku wraca do Polski i planuje wzniecić powstanie przeciwko rosyjskim okupantom, ale na jego ogonie jedzie kapitan rosyjskiej kawalerii (Robert Więckiewicz) który jest zdeterminowany pokrzyżować jego plany.

Cały program festiwalu znajduje się na stronie kinoteka.org.uk .

Komentarze