Do góry

Kuzyn króla Karola III podarował starodruk Bibliotece Narodowej

Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski i kuzyn króla Karola III – George Windsor, który nosił tytuł Earla of St Andrews, podpisali umowę o przekazaniu starodruku w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Romans „L’histoire de Primaleon de Grece” Francisco Vázqueza, należący w XVIII wieku do pierwszej polskiej Biblioteki Narodowej, członek rodziny królewskiej kupił ponad 30 lat temu na targu z książkami, kiedy studiował w Cambridge.

Dopiero po wielu latach odkryłem jej pochodzenie, jako książki należącej do dawnej kolekcji wielkiego XVIII-wiecznego biskupa i bibliofila Józefa Andrzeja Załuskiego. Dziś, po tym, jak książka ta przez wiele lat towarzyszyła mi na półce, cieszę się, że mogę przyczynić się, aby powróciła do swojego domu. Niech będzie to mój skromny wkład w odbudowę polskiego dziedzictwa kulturowego

– powiedział Earl of St Andrews podczas uroczystości przekazania książki.

Cieszyła mnie bardzo długo, natomiast wiele lat później przyjrzałem się pieczęci i exlibrisowi i zauważyłem, do kogo ta książka należała. Zacząłem się interesować również historią Załuskich i ich kolekcją, jak i losami książki. Z czasem odkryłem, jak wielkie ta książka ma znaczenie.

Opowiadał też, że swoje związki z Polską zawdzięcza swojemu dziadkowi, księciu Kentu Jerzemu, który w latach 30. był w Polsce, nawiązał wiele przyjaźni, m.in. z generałem Władysławem Sikorskim. Powiedział, że on sam wiele lat temu, w związku ze swoim zainteresowaniem językami, kulturą i literaturą, uczył się polskiego i że nadal potrafi czytać po polsku.

George Windsor, Earl of St Andrews jest prawnukiem króla Jerzego V i najstarszym synem i dziedzicem tytułu należącego obecnie do jego ojca – Edwarda, księcia Kentu. Jest absolwentem Eton College oraz historii na uniwersytecie w Cambridge. Pracował w brytyjskiej służbie dyplomatycznej w Nowym Jorku i Budapeszcie oraz w domu aukcyjnym Christie’s jako specjalista w zakresie starych książek. Jest kanclerzem uniwersytetu w Bolton oraz członkiem rad wielu organizacji charytatywnych.

Komentarze 1

Profil nieaktywny
Delirium
#122.05.2023, 22:52

Kuzyn Karola późno się skapnął, że to co mu zalegało na półce, to zaledwie pierwszy tom z czterech. :p